Remont pokrycia dachowego

Opinii 1

Wymiana pokrycia dachowego to niełatwe zadanie i bardzo duży koszt. Nie zawsze też jest konieczna. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych, wysokiej jakości środków do renowacji, generalnego remontu dachu często da się uniknąć.

PRZEGLĄD DACHU

Przegląd dachu powinien być wykonywany przynajmniej raz w roku. O ocenę stanu pokrycia warto poprosić dekarza. Sami możemy sprawdzić jakość materiału dachowego, pamiętając o odpowiednim zabezpieczeniu podczas prac na wysokościach. Na co zwracać uwagę? Odspajające się od podłoża fragmenty powłok, nierówne blaknięcie, pęcherze, pęknięcia głębokie rysy, to oznaki wskazujące na konieczność naprawy. Samodzielnie możemy także sprawdzić, czy dach przecieka. Jeśli na skosach czy suficie pojawiły się zacieki, to znaczy że w tych miejscach pokrycie jest uszkodzone. Warto, aby dekarz sprawdził stan obróbek blacharskich, zbadał szczelność przestrzeni wentylacyjnej pod pokryciem i pomógł nam dokładnie zlokalizować miejsce przecieku.

CO MOŻNA NAPRAWIĆ?

Jeśli dach nie przecieka i więźba dachowa jest w dobrym stanie, aby odnowić pokrycie wystarczy kilka stosunkowo łatwych zabiegów kosmetycznych. Naloty biologiczne (wywołane przez glony, mchy i porosty) oraz zanieczyszczenia usuwamy wodą z dodatkiem ogólnodostępnych detergentów lub specjalnie do tego celu przeznaczonych środków.
Aby naprawić obróbki blacharskie, często wystarczy tylko rozmontować część pokrycia. Następnie wymienić obróbki na nowe i ponownie ułożyć pokrycie. To zadanie powinien wykonać dekarz. Zamiast wymieniać całą obróbkę można też sięgnąć po uszczelniacz dekarski, którym naprawimy pęknięcia i szczeliny we wszystkich rodzajach pokryć dachowych i obróbkach.Jeśli na dachu położone są dachówki, zniszczone elementy można wymienić na nowe, ale wtedy mogą wtedy wyróżniać się na tle pozostałych, wypłowiałych już i zabrudzonych. Blaszane pokrycie można łatać za pomocą specjalnych taśm uszczelniających.

MALOWANIE ODPRYSKÓW

Jeśli zauważymy uszkodzenie powłoki dachowej, nie zwlekajmy zbyt długo z jej naprawą. Ubytki w materiale możemy zaszpachlować szpachlą dekarską. Miejsce odprysku pokrywamy specjalną farbą przeznaczoną do naprawy powłok za pomocą małego pędzelka. Jedna warstwa farby wystarczy, jeśli uszkodzenie nie obejmuje podkładu gruntowego, w przeciwnym przypadku (uszkodzenie jest głębsze) nakładamy dwie warstwy farby – drugą warstwę należy położyć po wyschnięciu pierwszej.
Stalowe blachy ocynkowane najczęściej maluje się farbami poliwinylowymi i akrylowymi, dachówki ceramiczne i betonowe – farbami do podłoży mineralnych. Dobierając farbę sprawdźmy długość gwarancji, którą daje nam na nią producent, a także specyfikację dotyczącą odporności na działanie czynników zewnętrznych.

MALOWANIE – SPOSÓB NA RENOWACJĘ DACHU

Jeśli chcemy, aby nasz dach odzyskał pierwotny blask pokrycie dachowe możemy w całości pomalować. W sprzedaży znajdziemy preparaty do renowacji, impregnacji oraz malowania większości pokryć dachowych. Specjalne dwu- i trzywarstwowe formuły pozwalają w skuteczny sposób odnowić oraz zabezpieczyć pokrycia wykonane z dachówek ceramicznych, cementowych oraz blachy. Odpowiednio dobrane i zastosowane sprawią, że nasz dach odzyska dawny wygląd i przez wiele lat będzie dobrze chroniony przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych – opadów, różnic temperatur, promieniowaniem UV – oraz przed porastaniem mchami czy porostami.

MALOWANIE CAŁEGO POKRYCIA DACHOWEGO

Przed rozpoczęciem malowania pokrycia dachowego sprawdźmy, czy nie występują miejscowe uszkodzenia i czy powłoka dobrze przylega do podłoża. Jeśli wszystko jest w porządku, możemy przystąpić do renowacji, jeśli coś nas zaniepokoiło, poradźmy się specjalisty, który przygotuje harmonogram ponownego malowania. 
Czyszczenie.Przed malowaniem należy pokrycie dachowe dokładnie umyć i oczyścić ze wszystkich zanieczyszczeń (mchu, alg, porostów itp.).Jest ta bardzo ważny etap, ponieważ od jakości jego wykonania zależy efekt finalny oraz żywotność powłok renowacyjnych. Powłokę czyścimy miękką szczotką i wodą lub strumieniem wody pod ciśnieniem. Bardziej uciążliwy brud możemy usunąć, używając detergentu przeznaczonego do czyszczenia powierzchni powlekanych. Trudne do usunięcia plamy likwidujemy za pomocą szmatki nasączonej benzyną lakierniczą. Po kilku minutach od nałożenia środka czyszczącego spłukujemy dach od góry. Pamiętajmy, aby stosować się do zaleceń producenta środków czyszczących, ponieważ ich nieprawidłowe stosowanie lub nadmierna ilość może uszkodzić kolorową powłokę. 
Gruntowanie. Czystą i suchą powłokę dachową pokrywamy odpowiednim środkiem gruntującym, który m.in. wypełnia pory, uniemożliwiając tym samym powstawanie nowych porostów, a także stwarza odpowiednią warstwę o wysokiej przyczepności dla pozostałych powłok. Środek gruntujący można nakładać pędzlem, wałkiem lub poprzez natrysk. Informacja o sposobie nakładania powinna znajdować się na opakowaniu preparatu. Najlepiej jest wybrać środek gruntujący, charakteryzujący się szybkim czasem schnięcia.
Malowanie. Powierzchnia dachu musi być sucha, dlatego warto uprzednio sprawdzić prognozę pogody. Najlepiej jest rozprowadzić co najmniej dwie warstwy farby na powierzchni. Uzyskamy w ten sposób trwałą powłokę, która skutecznie zabezpieczy dach przed działaniem czynników zewnętrznych.

Dodano: 31-08-2014