Przygotowanie działki do budowy

Opinii 0

Zanim rozpoczną się pierwsze prace budowlane i instalacyjne musisz odpowiednio przygotować działkę, ogrodzić teren, zapewnić dojazd dla ciężarówek. Musisz przewidzieć też miejsce na wc oraz plac do składowania materiałów. Wyjaśniamy ci, jak się za to wszystko zabrać. Gdy kupisz już działkę pod wymarzony dom, staniesz się posiadaczem wspaniałego projektu i załatwisz wszelkie formalności niezbędne by ruszyć z budową czeka cię przygotowanie do rozpoczęcia prac. Poznaj kolejne etapy, które musisz pokonać.

DOJAZD NA DZIAŁKĘ

Do posesji będzie dojeżdżało sporo samochodów, w tym betoniarki, pompy do betonu lub ciężarówki. Warto więc wcześniej sprawdzić, czy jest odpowiednio szeroki dojazd na działkę. Jego nawierzchnia musi być nośna, żeby auta nie grzęzły w błocie lub się nie osuwały z pochyłości. Gdy warunki takie nie są spełnione musisz wyrównać i utwardzić nawierzchnię. Może być konieczne nawiezienie szutru lub tak zwanego destruktu i wyrównanie go oraz utwardzenie tak zwanym skoczkiem spalinowym lub zagęszczarką płytową.

OGRODZENIE

Teren budowy trzeba ogrodzić. Nie musi być to docelowe, ładne ogrodzenie. Wystarczy prowizoryczny płot. Najtaniej zastosować siatkę, rozpiętą między słupkami. W sklepach budowlanych znajdziesz też ogrodzenia systemowe – przęsła, słupki i betonowe podstawy do osadzenia słupków. Ogrodzenie tymczasowe możesz też wypożyczyć w firmie wynajmujących sprzęt budowlany i rusztowania, ale może się to okazać droższym pomysłem niż zakup taniego ogrodzenia. Warto też poszukać ogrodzenia „z drugiej ręki”. Używane, będzie tańsze niż nowe. Parkan trzeba także wyposażyć w szeroką bramę, zamykaną na kłódkę. Powinna mieć szerokość przynajmniej 7 m.

TABLICA INFORMACYJNA

Taką tablicę z tworzywa sztucznego kupisz w markecie budowlanym. Muszą znaleźć się na niej informacje dotyczące planowanej inwestycji. Wpiszesz je czarnym flamastrem w wyznaczonych rubrykach. Na tablicy powinno być napisane co będzie w danym miejscu budowane. Jest też pole do wpisania numeru pozwolenia na budowę, nazwy wykonawcy. Warto też dokupić tabliczkę ostrzegawczą o treści „Teren budowy. Nieupoważnionym wstęp wzbroniony”.

SANITARIATY

Bez tego ani rusz. Najprostsze co możesz zrobić, to zlecić robotnikom wykonanie drewnianej sławojki. Będziesz miał jednak kłopot z dołem pełnym zanieczyszczeń, chyba że toaletę taką podłączysz do kanalizacji lub do szamba. Najlepiej jednak wynająć toaletę przenośną, tak zwanego tojtoja. Firma zajmie się też jej opróżnianiem i czyszczeniem. Za niewielką opłatę można kabinę ubezpieczyć, żeby nie odpowiadać materialnie w razie zniszczenia bądź kradzieży. Firmy wynajmujące kabiny WC oferują też kabiny prysznicowe, umywalnie przenośne a także ogrodzenia budowlane.

SCHOWEK NA SPRZĘT

Jak rozwiążesz problem chowania narzędzi i materiałów zależy tylko od twoich możliwości finansowych. Najtaniej jest zbić szopę z drewna i drzwi do niej chronić masywną kłódką. Nie jest to jednak zabezpieczenie, które powstrzyma złodziei. Co najwyżej sprzęt nie zamoknie w czasie deszczu. Lepiej wynająć lub kupić stalowy kontener. Niektórzy wykonawcy mają swoje metalowe schowki. Warto się o to wcześniej zapytać ekipy budowlanej, żeby niepotrzebnie nie organizować kontenera.

MIEJSCE SKŁADOWANIA BUDULCA I BARAK WYKONAWCÓW

To zwykły, równy, utwardzony plac z nośną nawierzchnią. Przygotowuje się go podobnie jak dojazd na działkę. Powinno być blisko bramy wjazdowej. Miejsce to musi mieć stabilną nawierzchnię, gdyż niewykluczone, że staną tam palety z ciężkimi bloczkami, pustakami, dachówkami. Gdy zamierzasz przetrzymywać na działce elementy drewniane (na przykład belki na więźbę lub łaty) poproś robotników, aby zbudowali wiatę ze szczelnym dachem, zaizolowanym papą. Drewno nie zamoknie wtedy od deszczu. Warto, żeby wiata miała ściany – wówczas deszcz nie będzie „zacinał” na składowane pod nią rzeczy. Wtedy, oprócz drewna będziesz mógł tam przechować worki z zaprawami. Wiata ochroni również przed słońcem i wysoką temperaturą, co jest ważne przy składowaniu na przykład rolek z papą. Równe i obszerne miejsce musisz także zarezerwować na barak lub przyczepę kampingową, w której mieszkać będą wykonawcy.

ELEKTRYCZNOŚĆ I WODA

Przyłącze elektryczne, choćby tymczasowe, jest na budowie niezbędne. Powinna być też doprowadzona tak zwana siła – aby można było podłączyć betoniarkę. Kranik z wodą to również nieodzowny element pejzażu budowy. Oba przyłącza powinny być stosunkowo niedaleko od siebie. Powstanie wtedy stanowisko do betonowania – podłączona betoniarka i woda bieżąca do wyrabiania zaprawy znajdą się względem siebie po sąsiedzku.

Dodano: 14-10-2013