Płytki klinkierowe na elewacji

Opinii 12

Domy wykończone cegłą klinkierową cieszą się dużą popularnością. Nie zawsze jednak mamy możliwość budowy ceglanej warstwy elewacyjnej. Wówczas z pomocą przychodzą klinkierowe płytki, które pozwolą uzyskać wygląd prawdziwego ceglanego muru również na ścianach jedno- czy dwuwarstwowych.

 

WŁAŚCIWOŚCI I ZASTOSOWANIE PŁYTEK KLINKIEROWYCH

Klinkier to materiał naturalny, ceniony za trwałość, ponadczasowość, odporność na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych oraz bogactwo kolorów, które uzyskuje się dzięki zastosowaniu różnych rodzajów gliny. Oprócz cegieł, z klinkieru produkuje się również cieńsze od nich płytki, które doskonale sprawdzają się w roli okładziny ściennej, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz domu. Ne elewacjach, poza cokołem zdobią one fragmenty ścian jedno- i dwuwarstwowych z powodzeniem imitując ceglany mur. W sprzedaży, oprócz płytek podstawowych znaleźć można również elementy uzupełniające – płytki połówkowe i narożnikowe, dzięki którym wygląd elewacji pokrytej płytkami nie będzie odbiegał od wyglądu elewacji ceglanej. Płytki przykleja się bezpośrednio do muru lub odpowiednio przygotowanej warstwy ocieplenia. Nie jest to zajęcie trudne, przy odrobinie umiejętności i wiedzy można je wykonać samodzielnie.

DOBÓR MATERIAŁOW I SPOSÓB UKŁADANIA

Zastosowanie płytek klinkierowych sprawia, że dom nabiera prestiżu, wygląda solidnie i w naturalny sposób łączy nowoczesność z tradycją. Odpowiednio dobranymi płytkami można wykończyć zarówno domy nawiązujące do architektury tradycyjnej, jak i bardzo nowoczesne budynki. Płytki w tradycyjnym ceglanym kolorze to trafny wybór dla domów nawiązujących stylem do tradycyjnego budownictwa i miejscowych tradycji. Kolory kasztanowe czy brązy sprawdzą się szczególnie dobrze na budynkach w stylu dworkowym oraz wiejskim, zestawione z drewnem i tynkiem. Jasne płytki w odcieniach żółci i pomarańczy rozświetlą zacienione fragmenty budynku. Zestawione z bielą sprawią, że dom będzie wyglądał promiennie. Dla budynków nowoczesnych zarezerwowane są ciemne barwy, np. czerń lub szarości. Sprawdzą się też dobrze w połączeniu z tynkiem czy metalem. Na wygląd elewacji z płytek klinkierowych wpływa również ich ułożenie i kolor fugi. Aby do złudzenia przypominała ona ceglany mur, podczas układania elementów nie można zapominać o ich przesunięciu względem siebie (wiązaniu). Dobrym rozwiązaniem jest wybór tzw. wiązania „dzikiego”, w którym na 1 m² ściany przypada 5 płytek połówkowych lub odpowiednio przyciętych pełnych elementów, które ułożone nieregularnie w płaszczyźnie muru będą imitować główki, czyli licowe strony cegieł. Wygląd elewacji kształtuje głównie barwa płytek i ich wiązanie. Kolorem fugi z kolei można wzmocnić lub złagodzić osiągany efekt. Wybierając fugę w tym samym kolorze, co płytki lub zbliżoną do nich kolorystycznie otrzymamy jednolite, spójne wykończenie. Z kolei fuga w innym, kontrastującym z płytkami kolorze podkreśli je i wydobędzie ich urok.

PRZYKLEJANIE PŁYTEK KLINKIEROWYCH

Montaż klinkierowych płytek elewacyjnych należy rozpocząć od odpowiedniego przygotowania podłoża. Powinno być ono nośne, gładkie, oczyszczone z kurzu i innych zanieczyszczeń. Do przyklejania płytek klinkierowych należy wybrać klej przeznaczony do wyrobów z klinkieru. W przeciwnym razie mogą się na nich pojawiać nieestetyczne wykwity. Odpowiednio rozrobiony klej nanosi się na powierzchnię ściany i mocuje do niej płytki, zaczynając od naroży. Tu najlepiej stosować specjalne płytki kątowe. Pomiędzy poszczególnymi rzędami płytek należy zachować odstęp na spoinę o grubości około 10 mm. Pomocne w tym mogą okazać się np. drewniane kliny o tej grubości. Po przyklejeniu płytek, należy odczekać aż zaprawa zwiąże (informację na temat czasu wiązania kleju znajdziesz na jego opakowaniu lub u producenta). Następnie można przystąpić do fugowania płytek. Po zakończeniu pracy wszelkie pozostałości po zaprawia usuwa się specjalną szczotką. Należy pamiętać, że płytki elewacyjne można stosować do wysokości 7 m, jeśli są ono mocowane bezpośrednio do muru. Gdy będą przyklejane do warstwy ocieplenia konieczne jest wykonanie odpowiednich czynności, zapobiegających ich odpadaniu. W tym przypadku najpierw należy ułożyć na ociepleniu warstwę kleju, siatkę zbrojącą i ponownie naciągnąć klej. Następnie wykonuje się kołkowanie przez siatkę oraz ponowne nakładanie kleju i siatki zbrojeniowej. Na koniec na tak przygotowane podłoże przykleja się płytki klinkierowe.

Dodano: 15-10-2013