Ogrodzenia siatkowe

Opinii 3

Siatka rozpięta pomiędzy słupkami lub ujęta w ramy mocowane do słupków jest popularnym sposobem ogradzania terenu. Pasuje zarówno do przestrzeni miejskiej jak do terenów podmiejskich i rolniczych. Jest neutralna estetycznie, nie dominuje nad architekturą, a dyskretnie ją otacza. To proste rozwiązanie skutecznie chroni posesję przed intruzami, jest przy tym stosunkowo tanie. Dodatkowym atutem jest to, że można takie ogrodzenie wykonać samodzielnie.

JAKA SIATKA?

Najczęściej mamy do czynienia z dwoma typami siatki:

 
 • Siatka stalowa pleciona. Do wyboru mamy ślimakową ocynkowaną o grubości drutu 2,2 i 2,85 mm oraz ślimakową ocynkowaną powlekaną PCW o grubości drutu 2,6 i 3,1 mm. Oferowana wysokość to 100, 125, lub 150 cm przy długości 10 m. 

 •   Siatka stalowa zgrzewana ocynkowana powlekana PCW o prostokątnych oczkach. Wykonana jest z twardego drutu, specjalnie profilowanego by nadać siatce odpowiednią sprężystość. Oferowana jest w wymiarach 150 cm wysokości przy 20 m długości, oraz 60 cm wysokości przy 10 m długości. Oczka mogą mieć wymiary 50x50 mm, 50x60 mm, 100x50 mm, 100x75 mm, a średnica drutów wynosi 2,10-3,00 mm.

JAK DOBRAĆ SŁUPKI?

Do budowy ogrodzenia z siatki potrzebujemy też elementów, na których zostanie ona rozpięta, czyli słupków. Są to najczęściej metalowe rury średnicy 3,4-9,0 cm, sprzedawane jako elementy długości 150, 180, 200, 220, 250 cm albo kształtowniki o przekroju prostokąta (profil zamknięty) i przekątnych 40 do12 mm, a wysokości 130, 200, 220, 250 cm. Zaślepia się je od góry specjalnym kapturkiem z tworzywa sztucznego lub metalowym daszkiem. W wersji mniej eleganckiej można otwór po prostu zaspawać.

Kupując słupki trzeba pamiętać, że ich długość powinna zależeć od sposobu mocowania do podłoża. Jeśli mają być wpuszczane w podmurówkę do wysokości ogrodzenia trzeba dodać 25 cm. Gdy osadzamy je w stopach fundamentowych należy dodać 50 cm.

Stabilność ogrodzenia zależy od solidnie wykonanego fundamentu: Zazwyczaj wystarcza gdy betonowe stopy mają wymiary 30x50 cm (kopiemy dół średnicy 30 cm na głębokość około 50 cm, wstawiamy słupek, wykładamy masę betonową, poziomnicą ustalamy pion, podpieramy słupek i czekamy aż beton zwiąże). Warto jednak, zwłaszcza gdy grunt jest piaszczysty lub słabo przepuszczalny, słupki początkowe, a także bramne i narożne osadzić solidniej w fundamencie sięgającym 80 cm.

O stabilności ogrodzenia, oprócz solidnych fundamentów zdecydują odpowiednio dobrane słupki. Na ogrodzenie z siatki potrzebne są:

 

 • słupki początkowe, którymi ogrodzenie się zaczyna lub kończy. Są to słupki narożne wspierane przez jeden element podporowy, umieszczony równolegle do granicy terenu (czyli linii przebiegu ogrodzenia);

 • słupki narożnikowe umieszcza się w miejscu załamania granicy terenu. To słupki narożne wspierane z dwóch stron elementami podporowymi (zgodnie z przebiegiem ogrodzenia);

 • słupki pośrednie rozmieszcza się co 2,5-3 m na całej długości ogrodzenia. Nie mają podpór, a ich zadaniem jest utrzymywanie siatki we właściwym położeniu;

 

słupki stabilizujące można wykorzystać zamiast słupków pośrednich. Mają po dwie podpory ustawione w linii prostej i rozmieszcza się je co 50 m w długim, prostym odcinku ogrodzenia.

ELEMENTY UZUPEŁNIAJĄCE

 • zaczepy do mocowania podpór do słupków;

 • drut naciągowy (mocuje się go do słupków co 50 cm;

 • napinacze z opaskami mocującymi i śrubami z oczkiem do mocowania drutu naciągowego. Montuje się je na słupkach początkowych, narożnikowych i stabilizujących;

 • pręty napinające, które przekłada się przez oczka śruby przy słupkach początkowych i narożnikowych;

 • przelotki, którymi mocuje się drut naciągowy po odpowiednim naprężeniu. Wbija się je w otwory nawiercone w słupkach na wysokości przebiegu drutu;

 • drut do zaplatania, którym przymocujemy siatkę do drutów naciągowych.

 

Dodano: 22-05-2013