Montaż pieca kominkowego

Opinii 6

Piec kominkowy, nazywany potocznie kozą, to urządzenie wolnostojące, które montuje się w zastępstwie kominka. Jego niewielkie wymiary i wcale nie mała moc sprawiają, że z powodzeniem może ogrzać każde pomieszczenie, w którym jest zamontowany. Piece kominkowe zbudowane są z materiałów odpornych na działanie wysokich temperatur, ich paleniska są zamknięte, a więc bezpieczne w użytkowaniu. Po rozpaleniu ognia w kozie jej korpus nagrzewa się oddając ciepło do otoczenia. Taki piec można zamontować w gotowym już pomieszczeniu, wystarczy ustawić go w odpowiednim miejscu i podłączyć do przewodu kominowego. Montaż urządzenia nie jest skomplikowany. Piec kominkowy można też w razie potrzeby w łatwy sposób zdemontować i przenieść do innego pomieszczenia.

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ WYBIERAJĄC PIEC KOMINKOWY?

Wybór pieców kominkowych jest bardzo duży. Mogą być one wykonane z różnych materiałów – żeliwa, stali, mogą mieć dekoracyjną obudowę ceramiczną i wyglądem przypominać niewielki piec kaflowy. Oprócz funkcji grzewczej kozy mogą służyć także do podgrzewania posiłków czy pieczenia. Pali się w nich drewnem, brykietem drzewnym, a w niektórych urządzeniach węglem lub peletem – wszystko zależy od wybranego modelu.

 

Moc i sprawność. To jeden ważniejszych parametrów, na jaki należy zwrócić uwagę wybierając piec kominkowy. Moc urządzenia dobiera się w zależności od kubatury pomieszczenia, w którym ma być zamontowane.Przyjmuje się, że do ogrzewania pomieszczanie o kubaturze 25-30 m³ potrzeba 1 kW mocy.

 

Czas palenia. Jeśli piec kominkowy będzie często wykorzystywany do ogrzewania pomieszczenia, należy wybrać model, który nie będzie wymagał częstego dokładania opału. Dobrze jeśli żar będzie utrzymywany co najmniej przez 6 godzin.

 

Regulacja wlotu powietrza. Wybierając kozę warto też zwrócić uwagę na sposób regulacji mocy, odbywający się poprzez regulację dopływu powietrza do spalania. W nowoczesnych urządzeniach jest on regulowany przez termostat, w zależności od temperatury w pomieszczeniu.

MIEJSCE NA KOZĘ

Piec kominkowy najlepiej ustawić obok ściany (lecz nie bezpośrednio przy niej) w centralnym miejscu pomieszczenia, dzięki czemu możliwe jest najlepsze wykorzystanie jego walorów grzewczych. W odległości min. 100 cm od kozy (150 cm od drzwiczek) nie można lokalizować łatwopalnych elementów, gdyż rozgrzewające się do wysokiej temperatury urządzenie mogłoby spowodować ich zapalanie się.

 

W miejscu, w którym ma stanąć piec kominkowy podłoga musi być zabezpieczona niepalnym materiałem – np. płytkami ceramicznymi. Jeśli posadzka wykonana jest z materiału palnego, należy zabezpieczyć ją płytą z blachy lub hartowanego szkła. Dzięki temu wydostające się z otwartego paleniska iskry nie wywołają pożaru.

PRZYGOTOWANIE DO MONTAŻU

Jeśli piec kominowy będzie podłączany do starego komina, należy sprawdzić jego stan i zaadoptować na potrzeby urządzenia, umieszczając w nim wkład ze stali kwasoodpornej. Kozę dobrze jest ustawić, tak aby podłączenie do komina było jak najkrótsze (nienależny podłączać ją do komina za pomocą długiego poziomego przewodu).

 

Najlepiej jeśli wlot do komina będzie znajdował się nad kozą, za nią lub ewentualnie w niewielkiej odległości od niej. Jeśli do starego komina nie można podłączyć kozy lub komina zwyczajnie brak, rozwiązaniem jest to montaż nowego komina wewnątrz lub na zewnętrz domu. W tej sytuacji dobrze sprawdzą się stalowe kominy systemowe – ich montaż jest szybki, łatwy i nie wymaga prac murarskich. Przekrój przewodu kominowego powinien wynosić, co najmniej 14x14cm lub mieć średnicę 15 cm.

MONTAŻ I PODŁĄCZENIE DO KOMINA

Przystępując do montażu należy przestrzegać zaleceń producenta zawartych w instrukcji. Piec kominkowy podłącza się do komina za pomocą rur żaroodpornych. Ich średnica powinna być taka sama jak średnica króćca spalinowego pieca. Do korpusu przykręca się poszczególne elementy montażowe (np. nóżki, jeśli nie są one fabrycznie zamontowane).

 

Kozę ustawia się w miejscu docelowym. Do króćca kozy podłącza się przewód o odpowiedniej długości. W miejscu, jego połączenia z kominem montuje się trójnik. Przewody łączy się na wcisk, wsuwając jeden element w drugi. Miejsca połączeń powinny być szczelne. Miejsce połączenie rury z murowanym przewodem kominowym uszczelnia się odporną na działanie wysokiej temperatury zaprawą, a następnie maskuje rozetą.

Dodano: 06-08-2013