Montaż drzwi zewnętrznych wejściowych

Opinii 27

RODZAJE DRZWI ZEWNĘTRZNYCH

DRZWI DREWNIANE – RODZAJE

 

  • Płytowe - mają ramę lub szkielet drewniany wypełniony materiałem drewnopochodnym bądź tekturą i obity z obu stron płytą pilśniową.
  • Płycinowe - mają ramę z drewna wypełnioną drewnem o mniejszej grubości lub płytami drewnopochodnymi.
  • Drzwi z litego drewna - są zbudowane z ramy drewnianej wypełnionej deskami tej samej grubości.

 

DRZWI Z TWORZYWA – RODZAJE

 

Zbudowane są z wielokomorowych profili z PCV, między którymi znajduje się wypełnienie z płyt plastikowych. Płyty te są najczęściej zespolone z warstwą ocieplającą. Dlatego montaż drzwi wejściowych z tworzywa jest również opcją, nad którą warto się zastanowić.

 

DRZWI METALOWE – RODZAJE

 

Wykonane są z metalowej ramy, wypełnienia z materiału termoizolacyjnego i metalowych płyt, które je z obu stron osłaniają. Na metalowych płytach naklejona jest warstwa okleiny dekoracyjnej. Najczęściej są to drzwi, które mają spełniać jakąś funkcję ochronną - antywłamaniowe lub przeciwpożarowe.

 
Zarówno drzwi z tworzywa, metalowe, jak i drewniane mogą być jedno lub dwuskrzydłowe. Jedne i drugie mogą też mieć przeszklenia.

 

 

 

STANDARDOWE WYMIARY DRZWI ZEWNĘTRZNYCH DO MONTAŻU

Drzwi są najczęściej sprzedawane w zestawach razem z ościeżnicami. Wymiary drzwi zewnętrznych są standardowe.

 

 

Wymiary drzwi zewnętrznych

Wymiary drzwi zewnętrznych

 

 

Prawe i lewe, czyli montaż zawiasów

 

Przed zakupem trzeba ustalić, jak będzie wykonany montaż drzwi zewnętrznych, a konkretnie – w którą stronę drzwi powinny się otwierać.  Dostępne są dwa rodzaje drzwi zewnętrznych do montażu – w zależności od tego, jak został wykonany montaż zawiasów na ościeżnicy: lewe i prawe.

 

  • Drzwi lewe to takie, które widziane od strony otwarcia mają zawiasy po lewej stronie.
  • Drzwi prawe, widziane z tego samego miejsca mają zawiasy po stronie prawej.
 
 
narzędzia i materiały do montażu drzwi wejściowych zewnętrznych

NARZĘDZIA I MATERIAŁY DODATKOWE

 

Montaż drzwi wejściowych – niezbędne pomiary, które trzeba wykonać przed zakupem

 

Bez względu na to, czy planowana jest wymiana drzwi w bloku, czy montaż w domu prywatnym, przed ich zakupem trzeba dokładnie wymierzyć otwór drzwiowy. Wymiary te pomogą dobrać w sklepie ościeżnicę i skrzydła o odpowiedniej długości i szerokości. Większość oferowanych drzwi ma wymiary modułowe. Stanowią one wielokrotność ustalonego moduł u M = 100 mm. Dotyczą długości i szerokości drzwi w świetle ościeżnic.

 

 

MONTAŻ OŚCIEŻNICY DRZWI ZEWNĘTRZNYCH

Poszczególne elementy ościeżnicy łączy się ze sobą przed jej zamocowaniem w otworze drzwiowym. Nie trzeba ich przycinać, gdyż zadbał już o to producent. Jej boki zwane stojakami i część nadprożową łączy się za pomocą śrub. Często w zestawie jest też tzw. ślepy próg. Jest to listwa drewniana, którą łączy się z ościeżnicą w jej dolnej części i która służy do jej usztywnienia.

 

 

Mocowanie ościeżnicy w istniejącym otworze drzwiowym – wymiana drzwi w bloku itp.

 

Gotową ościeżnicę umieszcza się w otworze drzwiowym. Pamiętać trzeba, by między stojakami ościeżnicy a ścianą pozostawić około 2 cm luzu. Nad częścią nadprożową ościeżnicy musi pozostać 1-1,5 cm luzu. Odległość tę reguluje się drewnianymi klinami wbijanymi między mur a ościeżnicę.

 

Kliny rozmieszcza się zaczynając od góry. Kątownikiem sprawdza się, czy rama ościeżnicy w każdym narożniku ma kąt prosty. Za pomocą poziomnicy trzeba sprawdzić ustawienie ościeżnicy względem pionu i poziomu. Dobijając lub wysuwając kliny można korygować jej ustawienie w stosunku do otworu drzwiowego.

 

 

ościeżnica drzwi wejściowe

Od dołu pod ościeżnicę wkłada się paski gumy lub filcu. Będą one tłumić odgłos trzaskających drzwi.


 

ościeżnica do drzwi wejściowych zewnętrznych

Wiertarką trzeba wykonać otwory montażowe w ościeżnicy. Następnie przez otwory w ościeżnicy wywiercić otwory w ścianie.

 

 

ościeżnica drzwi wejściowe - montaż krok 3

W otwory należy wbić kotwy rozprężne i delikatnie dokręcić ich śruby.

 

 

ościeżnica drzwi wejściowe - montaż krok 4

Między stojakami ościeżnicy umieszcza się rozpory z przyciętych na wymiar desek. Jeśli w ościeżnicy są fabrycznie zamontowane zawiasy, można na nich zawiesić osłonięte folią skrzydło drzwi. Będzie ono wówczas dodatkowo usztywniać ościeżnicę.


 

ościeżnica drzwi wejściowe - montaż krok 5

Ościeżnicę dokładnie okleić taśmą malarską.

 

W szczelinę między ścianą a ościeżnicą wtłoczyć piankę montażową. Dzięki rozporom nie wypchnie ona ościeżnicy z właściwego położenia.

 

 

ościeżnica drzwi wejściowe - montaż krok 6

Pojemnik z pianką trzeba trzymać zaworem do dołu. Pianką zaś wypełnia się szczelinę tylko do połowy, gdyż później i tak spęcznieje.

 

 

ościeżnica drzwi wejściowe - montaż krok 7

Kolejnym krokiem montażu drzwi zewnętrznych jest odcięcie nożem nadmiaru pianki (po godzinie, gdy ta zaschnie). Przed odlepieniem taśmy malarskiej trzeba jeszcze miejsce połączenia uszczelnić dodatkowo silikonem.

 

Dokręcić śruby kotew, a miejsca w których są wkręcone zamaskować zaślepkami.


 

ościeżnica drzwi wejściowe - montaż krok 8

Po zamocowaniu ościeżnic w murze trzeba usunąć drewniany ślepy próg. Jeśli przed montażem drzwi wejściowych nie zrobiono wylewki podłogowej, metalowy próg można zostawić. Wówczas po wykonaniu tej wylewki próg zostanie przez nią zamaskowany.

 

Do zakrycia miejsca, gdzie ościeżnica łączy się z murem, można użyć opasek drzwiowych.

 

 

ościeżnica drzwi wejściowe - montaż krok 9

 

Mocowanie ościeżnicy w trakcie budowy – montaż drzwi zewnętrznych

 

Zmontowaną ościeżnicę ustawia się na zaizolowanym przeciwwilgociowo fundamencie. Z dwóch stron podpiera się ją długimi deskami obciążonymi na końcach. Deski te muszą być przymocowane do nadprożowej części ościeżnicy.


 

mocowanie ościeżnicy w trakcie budowy - krok 1

Wraz z wznoszeniem muru do ościeżnicy przykręca się kotwy stalowe, które zostają później zamurowane w ścianie. Pamiętać jednak trzeba, żeby wokół ościeżnicy pozostawić 1-2 centymetrowy luz.

 

 

mocowanie ościeżnicy w trakcie budowy - krok 2

Wciąż trzeba kontrolować, czy rama ościeżnicy trzyma pion i poziom. Żeby sprawdzić, czy nie ulega zwichrowaniu, na części nadprożowej zaznacza się jeden punkt, a na stojaku drugi. Co jakiś czas trzeba mierzyć po przekątnej odległość między punktami. Nie może się ona zwiększać ani zmniejszać.

Gdy ściana jest gotowa szczelinę wokół ościeżnicy wypełnia się pianką montażową i zabezpiecza warstwą silikonu.

 

Na czas prac murarskich i tynkarskich, ościeżnica powinna być zabezpieczona folią lub taśmą malarską. Po ich zakończeniu wokół ościeżnicy mocuje się listwy maskujące i można zaczynać montaż drzwi zewnętrznych.

 

 

mocowanie ościeżnicy w trakcie budowy - krok 3

 

Ościeżnica w domu o konstrukcji szkieletowej

 

W wypadku domu o konstrukcji szkieletowej otwór drzwiowy trzeba obramować dodatkowymi słupkami.

 

Pomiędzy nadprożem, a belką sufitową powinien się znaleźć słupek rozpierający.

 

Ościeżnicę mocuje się przed zabudową szkieletu. Jeśli konstrukcja jest drewniana, można ościeżnicę przybić do słupków gwoździami ocynkowanymi, jeśli jest metalowa - trzeba ją wówczas przykręcić.

 

 

Ościeżnica w domu o konstrukcji szkieletowej

 

MONTAŻ ZAWIASÓW W DRZWIACH WEJŚCIOWYCH

W większości drzwi wejściowych stosuje się montaż zawiasów wkręcanych lub wciskano-wkręcanych. Mają one możliwość regulacji.

 

Przed zakupem trzeba dokładnie wymierzyć otwór drzwiowy. Wymiary te pomogą dobrać w sklepie ościeżnicę i skrzydła o odpowiedniej długości i szerokości. Większość oferowanych drzwi ma wymiary modułowe. Stanowią one wielokrotność ustalonego moduł u M = 100 mm. Dotyczą długości i szerokości drzwi w świetle ościeżnic.

 

 

Montaż zawiasów wkręcanych – drzwi zewnętrzne 

 

 

Montaż drzwi zewnętrznych - zawiasy wkręcane

 

 

 

Montaż zawiasów wciskano-wkręcanych – drzwi zewnętrzne

 

 

Montaż drzwi zewnętrznych - zawiasy wciskano-wkręcane

 

Zawieszanie skrzydła – osadzanie drzwi 

Przed zawieszeniem skrzydła trzeba zamontować zamek wewnętrzny, szyld i klamkę. Po zawieszeniu między skrzydłem a ościeżnicą powinien pozostawać luz wynoszący nie więcej niż 0,5 mm.

 

RADA

Drzwi zewnętrzne powinny być osłonięte daszkiem.

 

 

WYMIANA DRZWI W BLOKU I DOMU PRYWATNYM NA NOWE

Jeśli drzwi są wymieniane na nowe można skorzystać z trzech możliwości:

  1. 1. Dobrać skrzydło drzwiowe o rozmiarze pasującym do istniejących ościeżnic.
  2. 2. Usunąć istniejące ościeżnice i zamontować nowe.
  3. 3. Założyć na istniejące ościeżnice nakładki ościeżnicowe.

 

W tym ostatnim wypadku trzeba się liczyć z tym, że otwór drzwiowy zrobi się nieco węższy i niższy. Należy również zadbać o prawidłowe osadzanie drzwi.

 

 

 

MONTAŻ DRZWI WEJŚCIOWYCH – CZYSZCZENIE I KONSERWACJA PO ZAKOŃCZENIU PRAC

Drzwi drewniane należy czyścić preparatami do pielęgnacji drewna. Co 3-5 lat powinno się je odnawiać malując farbą do drewna przeznaczoną do zastosowania na zewnątrz budynku lub lakierując. Przed malowaniem bądź lakierowaniem powinno się je przeszlifować i oczyścić.

 

Drzwi z PCV czyści się wodą z dodatkiem łagodnego detergentu. Nie wolno stosować środków na bazie alkoholu i środków rozpuszczalnikowych. Trudno jest odnowić uszkodzone drzwi z PCV. Służą do tego pasty i specjalne pisaki. Używa się ich jednak tylko do niewielkich uszkodzeń. Zamalowują one wgniecenie lub zarysowanie i w ten sposób te stają się mniej widoczne. Konserwacja drzwi metalowych zależy od tego jakim materiałem są pokryte.

 

Dodano: 01-03-2012