Miedziana instalacja wodna – co warto wiedzieć?

Opinii 4

Materiał, z jakiego wykonana jest instalacja wodna, ma bardzo duży wpływ na jakość wody pitnej wypływającej z kranu. Jednym z najczęściej stosowanych materiałów do wykonywania instalacji wodociągowych jest miedź. Sprawdź, jakie ma właściwości!

Miedziana instalacja wodna

Miedź – właściwości, charakterystyka

Miedź, jako materiał bakteriostatyczny, jest powszechnie stosowany do wykonywania instalacji wody pitnej. Podstawowy parametr, który decyduje o przydatności wody do picia to jej mikrobiologiczna jakość. Określa się ją na podstawie oznaczeń zawartości mikroorganizmów – wirusów i bakterii w wodzie, które mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla życia ludzkiego. Miedziana instalacja zapobiega rozwojowi bakterii, nie wpływa na zmianę smaku ani zapachu wody. W instalacjach wodociągowych wykonanych z miedzi można przeprowadzać dezynfekcję termiczną w temperaturach większych od 70°C w ciągu kilkunastu minut. Ma to na celu zwalczenie bakterii i nie powoduje żadnych negatywnych skutków dla trwałości instalacji.

 

Bardzo ważną właściwością miedzi, która sprawia, że materiał ten jest stosowany w instalacjach wodnych, jest gazoszczelność - przez ściankę tworzywa nie przedostaje się tlen, co zapobiega pojawieniu się korozji w elementach stalowych i mosiężnych instalacji wodnych. Dużą zaletą miedzi jest także odporność na korozyjne działanie ciepłej i zimnej wody, a także promieni słonecznych.

 

Miedź charakteryzuje się dużym współczynnikiem rozszerzalności termicznej. Oznacza to, że pod wpływem długotrwałego działania wysokiej temperatury rura miedziana wydłuża się o pewną wartość. W związku z tym w wodnych instalacjach z miedzi należy pamiętać o zastosowaniu kompensacji naturalnej lub kompensatorów wydłużeń.

 

Miedziane elementy instalacji wodociągowej są stosunkowo lekkie, co ułatwia ich montaż.
 

Jakie są wymagania instalacji wodnych wykonanych z miedzi?

Instalacje wodne z miedzi muszą być wykonane z rur miedzianych instalacyjnych, które wyprodukowane są zgodnie z normą PN-EN 1057. Norma ta określa wymagania, jakie musi spełniać miedziana rura, m.in.:

 

 • skład chemiczny,

 • własności mechaniczne,

 • wymiary i tolerancje,

 • jakość i czystość powierzchni.

 

Poza tym rury, łączniki i luty powinny spełniać surowe wymagania Atestu Higienicznego wydanego przez Państwowy Zakład Higieny. Według nich:

 

 • przyjmuje się minimalną grubość ścianki rury miedzianej na poziomie 1 mm,

 • nie stosuje się kolanek, lecz łuki – związane jest to z prędkościami przepływu – drobinki, które zawarte są w wodzie, zarysowują kolanka, a przy tym zdzierają ochronną warstwę tlenkową, warstwa ta odbudowuje się, pobierając tlen z wody, a także miedź z przewodu – następne zarysowania doprowadzają do perforacji,

 • prędkości przepływu w instalacjach wodociągowych z miedzi ograniczone są do 1 m/s w poziomach oraz do 2 m/s w podłączeniach punktów czerpalnych – większe prędkości prowadzą do wystąpienia korozji erozyjnej w miedzi,

 • w wodnych instalacjach miedzianych musi być obowiązkowo zainstalowany filtr mechaniczny, charakteryzujący się zdolnością zatrzymywania cząstek większych niż 80 μm, filtr ten wymaga obsługi oraz płukania w sytuacji, gdy wzrastają opory – stosowanie tego filtra ma na celu ochronę instalacji przed zdzieraniem tlenkowej warstwy ochronnej przez zanieczyszczenia takie jak piasek czy inne cząsteczki stałe,

 • poszczególne odcinki wodnej instalacji miedzianej łączy się lutowaniem miękkim – w przypadku rur o średnicy mniejszej niż 28 mm lub lutowaniem twardym – w przypadku większych średnic rur, elementy instalacji miedzianej można także łączyć poprzez zaprasowywanie.

Rodzaje rur miedzianych

Rury miedziane stosowane do instalacji wodociągowych dostępne są w trzech rodzajach:

 

 • rury miękkie – ich średnica może wynosić w przedziale 6–54 mm, dostępne są w kręgach (6–22 mm) o długości 10 m, 25 m i 50 m, a także w sztangach – odcinkach prostych o długości 3 i 5 m (6–54 mm),

 • rury półtwarde – ich średnica może wynosić w przedziale 6–159 mm, dostępne są w sztangach o długości 3 i 5 m,

 • rury twarde – ich średnica może wynosić w przedziale 6–267 mm, dostępne są w sztangach o długości 3 i 5 m.

 

Można zdecydować się również na rury miedziane z izolacją cieplną, występującą w postaci otulin i osłon. Miedziane rury miękkie w kręgach mogą być zaizolowane osłoną z PVC o grubości 2–3 mm. Izolacja ta chroni dodatkowo rury przed ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi. Do izolacji rur twardych stosuje się najczęściej otulinę wykonaną z twardej pianki PIR.

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Jaka jest żywotność sieci wodnej wykonanej z miedzi?

- Instalacje wodociągowe wykonane z miedzi charakteryzują się długą żywotnością. Czas ich eksploatacji może osiągnąć nawet do 100 lat. Aby jednak instalacja mogła tak długo funkcjonować, musi być odpowiednio zaprojektowana i eksploatowana we właściwy sposób.

 

Jaka jest zawartość jonów miedzi w wodzie pitnej?

- Zawartość jonów miedzi w wodzie pitnej wynosić może w przedziale od setnych części mg/l do kilku mg/l Cu 2+. Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie wymagań dotyczących jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi określa, że woda do picia z instalacji miedzianych nie powinna zawierać więcej niż 2 mg Cu 2+/l.

 

Jakie są właściwości zdrowotne miedzi?

-Miedź ma wpływ na właściwości zdrowotne wody. Jest niezbędnym do życia pierwiastkiem śladowym, składnikiem wielu ważnych enzymów. Niedobór miedzi w diecie może być przyczyną wielu chorób. Jony miedzi, które zawarte są w wodzie pitnej płynącej w instalacji wykonanej z miedzi, mogą stanowić dodatkowe źródło zaopatrzenia organizmu w ten pierwiastek.

 

Na czym polegają bakteriostatyczne właściwości miedzi?

-Jony miedzi zabezpieczają instalacje wodne przed rozwojem w nich bakterii Legionella pneumophila, bakterii Escherichia coli O157, wirusa polio, bakteriofagów MS-2 oraz innych pasożytów.

 

Dodano: 30-11-2014
Uaktualniono: 23-03-2021