Miedziana instalacja wodna

Opinii 4

Miedź jest metalem użytkowym od lat stosowanym przy wykonywaniu instalacji w budynkach rodzinnych oraz użyteczności publicznej. Wykonuje się z niej nie tylko przewody instalacji grzewczej, gazowej, klimatyzacyjnej ale również wodnej. Jest ceniona m.in. za swoją trwałość oraz właściwości pozwalające na utrzymanie odpowiedniej jakości wody pitnej.

WŁAŚCIWOŚCI MIEDZI

Miedź to materiał plastyczny i trwały, dzięki czemu bardzo dobrze sprawdza jako surowiec do wykonywania rur instalacyjnych. Ich trwałość szacowana jest kilkadziesiąt lat (minimum to 50), decydując się na ten materiał zyskujemy więc pewność solidnej, długowiecznej instalacji. Miedź bardzo dobrze znosi działanie niskiej i wysokiej temperatury oraz zmiany ciśnienia, jest też odporna na starzenie się. Nie jest materiałem kruchym i nie rdzewieje. Wykonana z miedzi zapewni domownikom czystą wodę. Miedź ma bowiem właściwości bakteriobójcze. Jej jony niszczą zawarte w wodzie bakterie oraz glony i zapobiegają rozmnażaniu się mikroorganizmów występujących w niej w sposób naturalny. Miedź nie uwalnia szkodliwych dla zdrowia związków i substancji. Co ważne, nie zmienia też smaku wody. Rury miedziane są szczelne, nie występuje w nich dyfuzja gazów do metalu - nie ma więc ryzyka przenikania do instalacji nieprzyjemnych zapachów i substancji mogących pogorszyć jakość wody. Dzięki temu przepływając przed domową instalację zachowuje swe dobre właściwości. Miedź jest też materiałem niepalnym – w czasie ewentualnego pożaru nie będzie wydzielać dymu ani innych szkodliwych substancji. Miedź może być wielokrotnie przetwarzana bez utraty swych właściwości. Nie jest więc traktowana jako odpad. Zastosowanie tego materiału podnosi wartość budynku.

RURY MIEDZIANE

Ważną zaletą rur miedzianych jest ich gładka powierzchnia. Dzięki temu nie zatrzymują się na niej osady, a więc w czasie użytkowania instalacji nie dochodzi do zmniejszania się światła rur. Pozwala to uniknąć ryzyka występowania miejscowych zatorów i korozji. Gładka powierzchnia sprawia też, że rury miedziane stawiają znikomy opór hydrauliczny. Oznacza to opór wody przepływającej przez miedzianą instalację jest niewielki. Dzięki temu możliwe jest stosowanie przewodów o niewielkim przekroju, które łatwiej ukryć w przegrodzie. Trzeba jednak wiedzieć, że mimo swych licznych zalet rury miedziane nie sprawdzą się równie dobrze w każdych warunkach. Nie zaleca się wykonywania instalacji wodnej z miedzi na terenach, gdzie woda jest miękka i zawiera duże ilości dwutlenku węgla (ma to często miejsce w rejonach górskich). Taka woda może powodować utlenianie się warstwy rur i uwalnianie jonów miedzi. To z kolei ma wpływ na zmniejszenie trwałości instalacji miedzianej i ryzyko wystąpienia korozji rur. Decydując się na instalację wodną z miedzi lepiej też unikać łączenia rur ze stalą czarną, ocynkowaną oraz aluminium. Jeśli jednak takie połączenie jest konieczne należy odseparować materiały stosując specjalne przekładki izolacyjne. Rury miedziane występują jako twarde, półtwarde i miękkie. Rury twarde, o największej sztywności warto stosować na prostych, długich odcinkach. Rury miękkie można łatwo kształtować, w związku z czym sprawdzają się dobrze m.in. na często zakręcających, krótkich odcinkach.

MONTAŻ RUR MIEDZIANYCH

Rury miedziane są łatwe w montażu. Te będące nośnikiem wody pitnej łączy się najczęściej poprzez lutowanie miękkie. Wymaga ono stosunkowo niskiej (w porównaniu do lutowania twardego) temperatury – zazwyczaj jest to 220-250°C. W tym celu wystarczająca okazuje się prosta lutownica elektryczna. Podczas lutowania miękkiego stosuje się luty cynowe. Przed przystąpieniem do lutowania rury wymagają starannego oczyszczenia, wręcz zmatowienia drobnoziarnistym papierem ściernym lub watą stalową. Należy je też odtłuścić. Miejsce lutowania rozgrzewa się palnikiem gazowym.

Dodano: 30-11-2014