Łączniki do drewna

Opinii 4

Gdy czeka cię montaż ogrodowej altanki, budowa zadaszenia nad tarasem lub wiaty na samochód, będziesz musiał wykazać się znajomością wykonywania tak zwanych złącz ciesielskich. Nie potrafisz robić takich złącz? Nic nie szkodzi. Możesz zamiast nich posiłkować się stalowymi łącznikami do drewna. Są znacznie prostsze i szybsze w użyciu. Zastosowanie łączników przekłada się na mniejsze zużycie drewna. Możesz bowiem stosować elementy o mniejszych przekrojach.

ŁĄCZNIKI DO DREWNA

Nazywa się je również okuciami budowlanymi lub okuciami ciesielskimi. To perforowane płytki z mocnej stali nierdzewnej lub stali ocynkowanej – płaskie, formowane w kształt kątowników lub wiele innych kształtów dopasowanych do potrzeb wzajemnego łączenia drewnianych belek. Przy budowie niewielkich konstrukcji można samemu dobrać zestaw takich okuć. Jeżeli jednak budowla ma być duża i poddana sporym obciążeniom, połączenia robione z wykorzystaniem stalowych łączników powinien zaprojektować konstruktor. Do łączników będą też potrzebne gwoździe – zwykłe, karbowane lub wkręty do drewna. Niektóre połączenia będą też wymagały zastosowania śrub z podkładkami i nakrętek.

ŁĄCZNIKI PRAWIE DO WSZYSTKIEGO

Żeby znaleźć bogaty zestaw łączników trzeba się trochę naszukać. W wielu sklepach z materiałami budowlanymi znajdziesz tylko kilka podstawowych rodzajów. Największy wybór czeka na ciebie tam, gdzie sprzedawanych jest dużo drewnianych elementów konstrukcyjnych – desek, kantówek, listew. Oto najpopularniejsze łączniki. Zobacz, które do czego się stosuje:

 

Kątowniki – to najpopularniejsze z łączników. Jak sama nazwa wskazuje są to płytki perforowane zgięta pod kątem prostym. Kątowniki mają różne wymiary. Służą do łączenia drewnianych elementów pod kątem prostym. Można ich użyć również do łączenia belek lub słupów drewnianych z betonowymi fundamentami. Niektóre kątowniki mają w środkowej części przetłoczenie zwiększające ich sztywność. Oczywiście w kątownikach są fabrycznie przygotowane otwory, w których można umieszczać gwoździe, śruby lub wkręty. Oprócz otworów mogą być w nich zrobione podłużne wycięcia, zwane fasolkami. Umożliwiają one wygodną regulację ustawienia wkręta – wystarczy nieco go odkręcić, przesunąć kątownik i dokręcić wkręt ponownie. W ten sposób łatwo skorygować połączenie. „Fasolki” sprawiają również, że połączenie jest mniej narażone na naprężenia powstające w efekcie tak zwanej pracy drewnianych elementów.

 

Płytki perforowane – to stalowe płytki z wykonanymi fabrycznie otworami lub otworami i podłużnymi wycięciami. Mają kształt kwadratowy lub prostokątny. Płytki wykorzystuje się do łączenia dwóch lub więcej elementów drewnianych w jednej płaszczyźnie. Dostawia się je z boku łączonych elementów, zazwyczaj parami – po jednej z każdego boku. Belki są wtedy złapane jak w imadło. Do płytek stosuje się przeważnie śruby, więc belki trzeba najpierw przewiercić. Przewierca się je po przyłożeniu płytek przez znajdujące się w nich otwory. Aby płytka w tym czasie się nie przemieszczała można ją wstępnie ustabilizować kilkoma gwoździami.

 

Kotwy do betonu – służą one do łączenia drewnianych belek z betonowymi płytami, ławami lub stopami. Wyglądają jak długa, wąska płytka perforowana zagięta na końcu lub całkiem prosta. Kotwy takie umieszcza się w betonie, zanim zacznie wiązać. Gdy beton zwiąże, kotwa jest solidnie unieruchomiona i teraz można przykręcić do niej belkę. Wkręty lub śruby przekłada się przez otwory w kotwie. Niestety takie kotwy nie mają dużej nośności i stosuje się je do belek o małym przekroju, które nie przenoszą zbyt dużych obciążeń – na przykład do słupków lekkiego parkanu. Aby zwiększyć nośność takiego połączenia można stosować po dwie a nawet po cztery kotwy na jeden słupek. Kotwy można również mocować w spoinach między cegłami lub bloczkami ściennymi, aby połączyć belkę z murem. Przy zastosowaniu takich kotew da się odsunąć belkę od muru lub betonu na 1-2 cm. Jest to wskazane, żeby końcówka belki nie zaczęła wilgotnieć i butwieć.

 

Wsporniki słupów – one także wykorzystywane są do tego, aby łączyć słupy drewniane z betonowymi fundamentami lub betonowymi płytami. Mają stalowy trzpień, który osadza się w nie do końca związanej mieszance betonowej. Od góry znajduje się obejma słupa lub stalowa stopka z pionowym płaskownikiem. W obejmę wkłada się spodnią część słupa i przykręca, korzystając z otworów wykonanych w obejmie. Gdy kotwa ma stopkę z perforowanym płaskownikiem, słup musi mieć od spodu nacięcie. Płaskownik wchodzi wówczas w to nacięcie. Po przewierceniu słupa w odpowiednich miejscach można przełożyć przez niego i otwory w płaskowniku śruby i w ten sposób go ustabilizować. Wsporniki można też zastosować w gotowych elementach betonowych. Trzeba wówczas wywiercić w betonie otwór i osadzić stalowy trzpień wspornika wykorzystując szybkowiążącą zaprawę montażową. Są też wsporniki przystosowane do przykręcania do betonu. Wówczas nawierca się otwory, przystawia wspornik i łączy go z betonem stalowymi dyblami. W sklepie znajdziesz też wsporniki ogrodowe, które wbija się w grunt. Mają one od spodu długi ostry szpic.

 

Poprzeczne wsporniki belek - służą do łączenia belek z pionowymi konstrukcjami, na przykład ze ścianami murowanymi. Wsporniki takie przykręca się do muru lub do innego elementu pionowego. Mają taki kształt, który tworzy wygodne oparcie dla belki. Łączy się ją ze wspornikiem wkrętami lub gwoździami, wykorzystując jego boczne, perforowane ścianki oraz część spodnią, w której też są nawiercone otwory. Wsporniki tego rodzaju są szczególnie przydatne podczas budowy stropów drewnianych. Mają one określoną szerokość, dobiera się ją do szerokości belki. Są też wsporniki składające się z dwóch oddzielnych części, które można dostosowywać do szerokości belki. Jedna część wspornika podtrzymuje wtedy belkę z jednej strony, a druga z drugiej. Niektóre firmy oferują również podobne wsporniki z tym, że łączone z murem w trakcie jego budowy. Osadza się je w spoinach poziomych muru.

 

Kątowniki płaskie – wyglądają, jakby wyciąć płytkę perforowaną w kształt litery L.  Umożliwiają łączenie belek lub desek pod kątem prostym. Często stosuje się je do wzmacniania starych, wysłużonych połączeń ciesielskich. Łatwo bowiem dołożyć takie okucie bez rozmontowywaniu połączenia.

 

Złącza krokwiowe – wykorzystuje się je do łączenia krokwi dachowych z murłatami, czyli belkami układanymi na ściankach kolankowych.

Dodano: 27-11-2013