Kotły c.o. - paliwa i funkcje

Opinii 11

Głównym urządzeniem instalacji centralnego ogrzewania jest kocioł. Poza ogrzewaniem budynku, kotły mogą podgrzewać wodę użytkową. W zależności od budowy wykorzystują różne rodzaje paliwa i w różny sposób działają. Przekłada się to także na koszty ogrzewania domu czy mieszkania.

 

Rodzaje kotłów pod względem paliwa zasilającego

KOTŁY NA PALIWO STAŁE

 

Są proste w obsłudze i stosunkowo niedrogie. Najpopularniejsze paliwo stałe to węgiel i drewno. Wszystkie kotły na paliwo stałe wymagają podłączenia do przewodu odprowadzającego spaliny. Najczęściej podłącza się je do przewodów kominowych.

 

Węgiel jest stosunkowo niedrogim paliwem, jednakże należy brać pod uwagę fakt, że wykorzystanie jego energii jest częściowe, należy usuwać żużel i popiół, a w kotle należy palić przynajmniej 2 razy dziennie, aby temperatura w pomieszczeniu była komfortowa. Rozwiązaniem w tej sytuacji są kotły na węgiel drobnego sortymentu (np. eko groszek) z automatycznym podajnikiem paliwa. Wyposażone są one w duży zbiornik na opał, z którego węgiel dawkowany jest w miarę potrzeby do komory spalania. Obsługa takiego kotła jest bardziej komfortowa, można o niej bowiem zapomnieć nawet na kilka dni.

 

Drewno i inne paliwa stałe, takie jak np. pelet ma wiele zalet. Przede wszystkim z ekologicznego punktu widzenia są bardzo korzystne, nie powodują zanieczyszczenia środowiska, są też stosunkowo niedrogie i łatwo dostępne. Taki opał wymaga jednak odpowiedniego miejsca do przechowywania jego zapasu.

 

Wybierając kotły na paliwa stałe warto wybrać te ze spalaniem dolnym. Są dużo bardziej efektywne - wykorzystują energię paliwa nawet do 40% lepiej od kotłów ze spalaniem górnym.

 

 

 

KOTŁY NA GAZ

Paliwo gazowe dzieli się gaz ziemny i gaz płynny. Najtańszy jest gaz ziemny, który dostarcza się do domów siecią gazową, nie każdy ma jednak do niej dostęp. Ogrzewanie kotłem na gaz płynny wymaga z kolei usytuowania na działce specjalnych zbiorników, z których paliwo jest transportowane do kotła.

Kotłownia gazowa jest bardzo częstym rozwiązaniem. Nowoczesne kotły na gaz umożliwiają spalanie surowca z małą emisją szkodliwych substancji do środowiska, a ponadto ich obsługa nie jest tak uciążliwa, jak tych na paliwa stałe.

Gdy wybierzemy kocioł kondensacyjny, który wyróżnia większa sprawność, niż tradycyjne kotły gazowe i zainstalujemy odpowiednie urządzenia do regulacji temperatury w pomieszczeniach, ogrzewanie gazowe może stać się bardzo ekonomicznym rozwiązaniem.

 

KOTŁY NA OLEJ OPAŁOWY

Kotły na olej opałowy są droższe w eksploatacji od gazowych, a także wyższe są koszty zrobienia odpowiedniej instalacji i podłączeń takiego kotła.

 

Ogrzewanie domu kotłem olejowym wymaga wygospodarowania odpowiedniego miejsca na zbiorniki z zapasem oleju. Najczęściej umieszcza się je w piwnicy lub garażu. W sprzedaży znajdziemy również kondensacyjne kotły olejowe, które ze spalania tej samej ilości paliwa są w stanie pozyskać znacznie więcej ciepła niż tradycyjne urządzenia tego typu.

 

 

 

KOTŁY ELEKTRYCZNE

Energia elektryczna jest stosunkowo drogim źródłem ciepła. Koszty instalacji elektrycznych urządzeń grzewczych są stosunkowo niewielkie, ale ich eksploatacja jest znacznie droższa, niż innych urządzeń grzewczych.

 

Rozsądnym rozwiązaniem w przypadku kotłów na energię elektryczną jest zainstalowanie pieca akumulacyjnego, który umożliwia korzystanie z taryfy nocnej, kiedy stawki za pobór energii są niższe.

 

 

Kotły elektryczne są bardzo bezpieczne, proste w obsłudze i konserwacji. Są też z reguły mniejsze od pozostałych.

 

 

 

SPOSÓB WYKORZYSTANIA PALIWA - KOTŁY KONDENSACYJNE

Kotły kondensacyjne mają przewagę nad zwykłymi, jeżeli instalacja wodna jest niskotemperaturowa (woda ok. 50°C). Kotły te pozwalają zaoszczędzić nawet do 30% paliwa! Ich sprawność energetyczna powyżej 100% związana jest z tym, że w wyniku procesu schładzania spalin i kondensacji zawartej w niej pary wodnej, uzyskuje się dodatkową energię.

 

W przypadku instalacji wodnej wysokotemperaturowej, kotły te się nie sprawdzają - są droższe, a ich skuteczność ogrzewania jest podobna lub nawet niższa od zwykłych.

 

 

Rodzaje kotłów pod względem funkcji

Są kotły jednofunkcyjne i dwufunkcyjne. Jednofunkcyjne służą do ogrzewania centralnego (jeżeli nie mają podłączonego zasobnika) a dwufunkcyjne zarówno do ogrzewania centralnego jak i do uzyskania ciepłej wody użytkowej.

 

KOTŁY JEDNOFUNKCYJNE

Są bardziej efektywnym rozwiązaniem od dwufunkcyjnych. Mogą służyć również do ogrzewania ciepłej wody, jeżeli podłączy się do nich zasobnik c.w.u. Gdy w instalacji jest zasobnik o dużej objętości, pozwalają korzystać z odpowiedniej ilości ciepłej wody w kilku punktach naraz. Jeśli są one jednak znacznie oddalone od kotła i zasobnika warto pomyśleć o wykonaniu instalacji cyrkulacyjnej, dzięki której ciepła woda będzie dostępna zaraz po odkręceniu kranu.

 

KOTŁY DWUFUNKCYJNE

Mogą być przepływowe lub z zasobnikiem. Woda w kotłach dwufunkcyjnych przepływowych podgrzewana jest we wbudowanym podgrzewaczu dopiero po odkręceniu kranu. Takie kotły polecane są do niedużych domów z jedną łazienką i punktami poboru wody zlokalizowanymi w niewielkiej odległości od kotła.

Kotły dwufunkcyjne mogą też mieć wbudowany nieduży zasobnik ciepłej wody. Poleca się je do niewielkich domów z dwiema łazienkami. Znajdujący się w obudowie kotła zasobnik gromadzi ciepłą, ogrzaną przez wymiennik wodę, dzięki czemu jest ona dostępna zaraz po odkręceniu kranu.

Dodano: 01-03-2012