Kotły c.o. - budowa i montaż

Opinii 8

Głównym urządzeniem instalacji centralnego ogrzewania jest kocioł. Poza ogrzewaniem budynku, kotły mogą podgrzewać wodę. Kotły wykorzystują różne rodzaje paliwa i w różny sposób działają. Przekłada się to także na koszty.

Rodzaje kotłów pod względem budowy

MATERIAŁ Z KTÓREGO KOCIOŁ JEST ZBUDOWANY

 

KOTŁY STALOWE

 

Są powszechnie używane, mają duże moce i są odporne na wysokie temperatury. Są tańsze od żeliwnych, ale mniej odporne na rdzę.

 

Większość kotłów stalowych jest w kolorze białym, aczkolwiek zdarzają się też inne kolory do wyboru.

 

Stalowe kotły gazowe zazwyczaj mają możliwość dokładnej regulacji pracy.

 

KOTŁY ŻELIWNE

 

Są bardziej wytrzymałe, z reguły droższe od stalowych. Są odporne na korozję i zazwyczaj można dodać elementy zwiększające moc tych kotłów.

 

Kotły klasyczne i stylizowane na klasyczne są zwykle z żeliwa. Kotły żeliwne są cięższe od stalowych.

OTWARTA CZY ZAMKNIĘTA KOMORA SPALANIA?

 

Kotły z zamkniętą komorą spalania mają przewagę nad kotłami z otwartą komorą spalania polegającą na tym, że nie wymagają podłączenia do przewodu kominowego.

 

Można je zatem ustawiać między meblami oraz w małych pomieszczeniach. Kotły z zamkniętą komorą spalania, w przeciwieństwie do tych z otwartą komorą spalania, nie emitują żadnych szkodliwych oparów do pomieszczenia oraz nie zasysają powietrza z pomieszczeń, które ogrzewają.

 

Na zdjęciu jest przykład kotła z ZAMKNIĘTĄ komorą spalania

 

 

 

CZY JEST KONIECZNOŚĆ ODPROWADZANIA SPALIN I WENTYLACJI?

 

Za wyjątkiem kotłów na energię elektryczną przewody do odprowadzania spalin są niezbędne. Kotły z zamkniętą komorą spalania mogą mieć odprowadzanie spalin nie przez komin, lecz np. przez specjalne przewody przez ścianę.

 

Niektóre kotły mają system "rura w rurze", który umożliwia zasysanie powietrza potrzebnego do spalania z zewnątrz i odprowadzanie spalin w tym samym przewodzie.

 

Wentylator służy do wdmuchiwania powietrza do komory spalania. Jest często uruchamiany przez sterownik termostatyczny. Nie zawsze jest niezbędny. Jego zastosowanie zależy od rodzaju kotła.

 

Na zdjęciu przykładowa rura do odprowadzania spalin.

 

Rodzaje kotłów pod względem sposobu instalacji (montażu)

KOTŁY STOJĄCE

Aby zainstalować kocioł stojący zwykle musimy dysponować specjalnym pomieszczeniem, gdyż jest on duży i ciężki.

 

Ma większej pojemności zbiornik wodny niż wiszący. Z tych kotłów korzysta się, gdy powierzchnia do ogrzania jest duża oraz dużo wody przepływa przez instalację.

 

 

KOTŁY WISZĄCE

Są mniejsze od stojących. Łatwiej jest je zamontować i znaleźć miejsce, w którym taki kocioł można umieścić.

 

Mają one też mniejszą moc od kotłów stojących. Montuje się je w instalacjach zamkniętych. Są to kotły stalowe, tańsze, ale ich trwałość jest ograniczona.

 

Kotły wiszące mają płynną regulację mocy. Jest to funkcja, która umożliwia ustawienie mocy kotła na optymalnym poziomie, przy pomocy regulatora.

 

 

Dodano: 01-03-2012