Kominki

Opinii 16

Kominek w salonie ma wiele zalet. Pozwala utrzymać w pomieszczeniu optymalną temperaturę, tworzy spokojną atmosferę ogniska domowego, relaksuje i wycisza wewnętrznie. Wprowadza w domu romantyczny nastrój, pozwala też zaoszczędzić na ogrzewaniu.

JAK WYBRAĆ KOMINEK - JAKĄ MA PEŁNIĆ FUNKCJĘ?

OGRZEWANIE ZA POMOCĄ KOMINKA

KOMINKI OTWARTE

 

Tradycyjne, używane do ogrzewania kuchni i salonów. Ogień nie jest osłonięty, zatem jego widok przyciąga i zniewala a odgłos palącego się drewna jest bardzo przyjemny. Wnętrze kominka wykonane jest z cegły bądź kamienia.

 

Moc grzewcza tych kominków jest mała, gdyż większość ciepła jest wytracana poprzez szyb kominowy. W pomieszczeniu zostaje ok. 20% wytworzonej energii cieplnej. Ogrzewanie otwartym kominkiem nie jest więc wydajne.

 

 

KOMINKI Z WKŁADEM ŻELIWNYM

 

Projektowane w celu poprawienia możliwości grzewczych. Ogień w nich jest widoczny przez specjalną szybę żaroodporną, wytrzymałą na wysokie temperatury. Ich konstrukcja z żelaza prowadzi ciepło do specjalnych otworów osłoniętych kratami w górnej części obudowy kominkowej.

 

Ciepło wydostaje się nimi na zewnątrz, a także poprzez wąskie otwory przy palenisku (czerwone strzałki). Pozwalają wykorzystać nawet 70-80 % powstałej energii cieplnej.

 

 

WKŁADY Z ROZPROWADZENIEM POWIETRZA (systemem DGP)

 

Takie kominki wyposaża się we wkład z szybą żaroodporną, poprzez którą ogląda się ogień.

 
Podłącza się do niego system przewodów (DGP), którymi ciepło z kominka jest transportowane do różnych pomieszczeń domu. Ciepło zostaje dostarczone do pomieszczeń równomiernie i szybko. Wykorzystanie energii jest na poziomie 70%.

 

 

PIECE WOLNOSTOJĄCE

 

Równie często spotykanymi jak kominki urządzeniami dostarczającymi ciepło w pomieszczeniu, są piece wolnostojące. Zbudowane są najczęściej z żeliwa. Do ich montażu niezbędna jest jedynie instalacja służąca do odprowadzania dymu. W pomieszczeniu zostaje ok. 70% wytworzonego ciepła.

 

Są łatwiejsze w montażu, nie wymagają murowanej obudowy.

 

 

KOMINEK Z PŁASZCZEM WODNYM

 

Specjalnie wykonany wkład z tzw. płaszczem wodnym umożliwia podgrzewanie wody w instalacji c.o. Takie kominki podgrzewają wodę przepływającą najczęściej przez rurę usytuowaną nad paleniskiem. Ogrzana woda jest transportowana do grzejników w instalacji centralnego ogrzewania.  Kominek z płaszczem wodnym może także ogrzewać wodę użytkową zarówno w sposób przepływowy, jak i z zastosowaniem zasobnika pojemnościowego. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić na kosztach ogrzewania tradycyjnym kotłem na gaz czy olej.

 

 

FUNKCJE DEKORACYJNE

OŚWIETLENIE

 

Światło i ciepło płomieni zapewni spokojny, romantyczny klimat. Godzinami można się wpatrywać w jasne, tańczące języki ognia.

 

 

 

DEKORACJA WNĘTRZA

 

Istnieje duża różnorodność kominków i pieców. Pozwalają one tworzyć wyjątkowe aranżacje. Jedne są w stylu rustykalnym, inne w pałacowym, klasycznym, współczesnym. Wszystko zależy od naszej wyobraźni.

 

 

MIEJSCE NA KOMINEK

 

W salonach o dużej powierzchni można zdecydować się na większe kominki, bez obawy o to, że będą ciężkie wizualnie. W zależności od tego, czy chcemy stworzyć ciepły zakątek, czy centralne miejsce np. spotkań rodzinnych, ustawienie kominka będzie inaczej planowane.


 

 

W przypadku, gdy mamy już miejsce po poprzednim kominku, lub decydujemy się na kominek, gdy już instalacja kominowa jest zrobiona, mamy mniejszy wybór, jeśli chodzi o miejsce. W takiej sytuacji możemy decydować o wielkości i rodzaju kominka.


 

 

Jeśli dysponujemy małą powierzchnią, a mimo to chcielibyśmy skorzystać z zalet ogrzewania za pomocą pieca wolnostojącego lub kominka, także znajdziemy ciekawe rozwiązania.
 
Piece wolnostojące są popularnie zwane "kozami".

 

 

 

MOC KOMINKA

Oblicz kubaturę pokoju posługując się formułką:

 

powierzchnia (m²) x wysokość (m) = kubatura (m³)

Poszukaj w tabelce współczynnika, który odpowiada temu, gdzie się znajduje twój dom oraz jak jest ocieplony.

 

 

Wykonaj mnożenie odpowiedniego współczynnika z tabeli przez objętość pomieszczenia. Wynik, który uzyskasz określi moc kominka, jaką będziesz potrzebował. Można mieć wynik w KW/ m3 lub w (Kcal/h) m3.

 

Przykład: Pokój ma 60 m2 i wysokość 2,5m. Jego objętość zatem = 60x2,5 = 150m3 Dom znajduje się w zimnym rejonie i jest słabo docieplony. Wskaźnik zatem = 0,08 KW/m3. 150x0,08 = 12KW lub 150x69 = 10 350 kcal/h.

Jest to orientacyjny sposób obliczania mocy kominka. Właściwa moc powinna być odpowiednio dobrana przez projektanta.

 

WYGLĄD ZEWNĘTRZNY KOMINKA

 

Do pomieszczeń urządzonych w stylu klasycznym na ogół stosujemy obudowy kominkowe z naturalnego kamienia, takiego jak marmur czy granit. Gdy chcemy nadać pomieszczeniu nutę elegancji dobre są odcienie bieli i beżu.


 

 

Gdy nasz dom ma charakter rustykalny, bardzo dobrze prezentuje się kominek z cegieł, z otwartym paleniskiem. Często spotykamy takie kominki w domkach działkowych.


 

 

Czasem szukamy połączenia nowoczesności ze stylem klasycznym. Kominek doskonale wygląda w nowoczesnych wnętrzach. Trzeba tylko dobrać odpowiednią obudowę.

 

 

 

Kominków i pieców jest bardzo wiele. Od naszej wyobraźni zależy, na jakie rozwiązanie się zdecydujemy. Jedno jest pewne - przyjemności z siedzenia przy kominku nie da się przecenić.

 

PRZEWODY KOMINKOWE

 

 

Są różne rodzaje przewodów kominowych. Jedne się montuje wewnątrz wybudowanego komina, w przypadku innych wykuwa się instalację wewnątrz budynku, a jeszcze inne montuje się na zewnątrz.


 

 

Przewody te mogą być z różnych materiałów, np. ocynkowane, ze stali nierdzewnej.

 

AKCESORIA KOMINKOWE

 

akcesoria: parawany kominkowe, serwitory kominkowe

środki czystości i pielęgnacji kominków

Dodano: 01-03-2012