Kominek z systemem DGP

Opinii 1

Ogrzewanie kominkowe ma wiele zalet. Jest stosunkowo tanie, ekologiczne, pozwala dogrzewać się w chłodne dni i uniezależnić od zewnętrznych dostaw energii grzewczej. Kominek stwarza też przyjemny klimat w domu i jednoczy domowników. Aby stał się wydajnym źródłem ciepła, mogącym ogrzać nie tylko pomieszczenie, w którym jest zamontowany, ale również inne wnętrza domu, warto zdecydować się na wykonanie kominka z wkładem zamkniętym oraz systemem dystrybucji gorącego powietrza – w skrócie DGP.

CZYM JEST SYSTEM DGP?

System dystrybucji gorącego powietrza to nic innego jak sieć kanałów, którymi ogrzane przez kominek powietrze jest transportowane do poszczególnych pomieszczeń domu - zarówno tych znajdujących się na parterze, jak i na piętrze. Napływa ono do wnętrz przez zamontowane w nich kratki lub anemostaty. System DGP nie jest zbyt skomplikowaną instalacją – dzięki temu koszt jej wykonania jest stosunkowo nieduży, a cała instalacja niezawodna. System DGP jest niewidoczny, gdyż przewody, którymi ciepłe powietrze jest transportowane po poszczególnych wnętrz ukrywa się – np. pod sufitem podwieszanym czy inną zabudową.

Na wykonanie systemu DGP warto zdecydować się na etapie budowy lub też wykańczania domu, gdyż łatwiej wówczas ukryć przewody. Ogrzane ciepłem z kominka powietrze może napływać do poszczególnych pomieszczeń na dwa sposoby – grawitacyjnie lub w sposób wymuszony, przy pomocy wentylatora (turbiny).

GRAWITACYJNY SYSTEM DYSTRYBUCJI GORĄCEGO POWIETRZA

Najprostsze i najtańsze rozwiązanie to grawitacyjny system DGP. W tym przypadku powietrze wędruje kanałami do różnych pomieszczeń na skutek konwekcji. Ogrzane unosi się ku górze głównym kanałem, od którego odchodzą do poszczególnych pomieszczeń kanały boczne. Powinny być one jednak jak najkrótsze, aby ciepło zdołało nimi napływać do wnętrz, pokonując przy tym opory powietrza. Aby je zminimalizować warto rozważyć zakup kanałów o większym przekroju i okrągłym lub kwadratowym kształcie.

Grawitacyjny system DGP sprawdzi się w przypadku niewielkich domów. Ciepło z kominka w takim systemie może bowiem sprawnie trafiać do pomieszczeń znajdujących się w pobliżu niego lub bezpośrednio nad nim.

SYSTEM DGP Z WENTYLATOREM

W przypadku większych domów lepszym rozwiązaniem będzie wymuszony system dystrybucji gorącego powietrza, czyli wspomagany wentylatorem (turbiną). Dzięki jego zastosowaniu ciepło z kominka może trafiać do pomieszczeń znacznie oddalonych od miejsca, w którym jest on zamontowany (długość kanałów może wynosić nawet 10 m). Wprawia on w ruch ciepłe powietrze, dzięki czemu jest ono transportowane nawet na znaczne odległości. Takie rozwiązanie podnosi koszt wykonania systemu DGP i wiąże się ze zużyciem energii elektrycznej, która jest niezbędna do pracy wentylatora. Jednak zwiększony zasięg instalacji oraz obniżenie rachunków za ogrzewanie domu tradycyjnym kotłem, rekompensują te niewielkie „niedogodności”.

NAJWAŻNIEJSZE ELEMENTY SYSTEMU DYSTRYBUCJI GORĄCEGO POWIETRZA

Oprócz kominka z wkładem niezbędnym i najważniejszymi elementami systemu DGP są przewody transportujące ciepłe powietrze do pomieszczeń. Aby nie dochodziło do strat ciepła powinny być one ocieplone. Izolację wykonuje się zazwyczaj z wełny mineralnej, która dodatkowo chroni dom przed ewentualnym pożarem, do którego mogłoby dojść np. na skutek nadmiernego nagrzania drewnianych elementów konstrukcyjnych i tłumi niepożądane dźwięki. W sprzedaży znaleźć można gotowe, zaizolowane już przewody. Warto jednak zwrócić uwagę na grubość ocieplenia. Izolacja niewielkiej grubości może okazać się niewystarczająca np. w przypadku przewodów przechodzących przez nieogrzewane poddasze. Dobrym rozwiązaniem jest też wybór stalowych rur spiro i zaizolowanie ich odpowiednią warstwą wełny mienianej w trakcie wykonywania instalacji. Dobór średnic i długości kanałów należy powierzyć firmie bądź wykonawcy, specjalizującemu się w systemach DGP.

Wentylator (turbina), nazywany też często aparatem nawiewnym – do wyboru mamy dwa rozwiązania – wentylator na zimne powietrze, który umieszcza się pod wkładem lub turbinę na gorące powietrze, który lokalizuje się nad kominkiem, zazwyczaj w głównym kanale nawiewnym. Wybór odpowiedniego wentylatora powinien spoczywać w rękach fachowca. Dobierze on odpowiednią moc urządzenia i zadba o to, aby zbytnio nie hałasowało. Aby uchronić urządzenie przed uszkodzeniem warto wybrać aparat nawiewny z tzw. by-passem. W razie awarii prądu gorące powietrze przepływa przez niego zapobiegając awarii aparatu.

Na zakończeniu przewodów montuje się kratki nawiewne lub anemostaty. Decydując się na kratki nawiewne warto wybierać te z ruchomą żaluzją, dzięki czemu będzie możliwa regulacja ilości napływającego do wnętrz ciepłego powietrza. Takie kratki powinny być wykonane z materiałów odpornych na wysoką temperaturę. Najlepiej też, jeśli ich średnica będzie taka sama, jak średnica przewodów.

Innym rozwiązaniem są anemostaty - okrągłe rozprowadzają powietrze równomiernie w każdym kierunku, kwadratowe i prostokątne pozwalają skierować wylot na różne strony. Są one łatwiejsze do utrzymania w czystości i wyglądają bardziej estetycznie, niż kratki.

Dodano: 06-08-2013