Kominek tradycyjny czy elektryczny?

Opinii 0

Kominek w domu lub mieszkaniu to marzenie niejednej osoby. Migoczące płomienie ognia docenić można szczególnie jesiennymi i zimowymi wieczorami. Oprócz funkcji grzewczych, niebagatelne znaczenie mają także walory estetyczne tych urządzeń, które są wyjątkową ozdobą każdego pomieszczenia. Tradycyjny kominek ma wielu zwolenników, jednak jego montaż nie zawsze jest możliwy. Wówczas rozwiązaniem może okazać się kominek elektryczny. Jakie są zalety i wady obu rozwiązań?

OGRZEWANIE Z KOMINKIEM

Tradycyjny kominek zazwyczaj ogrzewa pomieszczenie, w którym jest zainstalowany. Aby stanowił wydajne źródło ciepła należy wyposażyć go we wkład kominkowy. Wybierając odpowiedni wkład, należy się sugerować nie tylko jego wyglądem i ceną, lecz także mocą oraz podawaną w procentach sprawnością.

 

Moc wkładu dobiera się do wielkości ogrzewanej powierzchni. Przyjmuje się średnio, że 1 kW mocy pozwala ogrzać w przybliżeniu 10 m² przy standardowej wysokości pomieszczenia i średnim współczynniku izolacyjności ścian. Tradycyjny kominek może służyć również do ogrzewania innych pomieszczeń domu, niż w którym jest zamontowany – jest to możliwe dzięki podłączeniu do niego systemu DGP, czyli dystrybucji gorącego powietrza.

 

Jeśli kominek zostanie wyposażony w tzw. płaszcz wodny, może ogrzewać także wodę użytkową lub wodę przepływającą przez grzejniki w instalacji c.o.  Takich możliwości niestety nie daje kominek elektryczny. Służy on jedynie do ogrzewania pomieszczenia, w którym stoi. Ma jednak tę zaletę, że jest to zwykle urządzenie mobilne, które w miarę potrzeby można przenosić do różnych pomieszczeń i w ten sposób dogrzewać się, niezależnie od miejsca, w którym znajdują się domownicy. Do ogrzewania pomieszczenia wystarczający będzie kominek o mocy 1,5-2 kW.

WALORY DEKORACYJNE

Zarówno kominek tradycyjny, jak i elektryczny zapewni wyjątkową atmosferę we wnętrzu. W przypadku kominka tradycyjnego nieoceniony jest widok palących się polan i tańczących płomieni. Obecnie produkowane kominki elektrycznie mogą również pod tym względem przypominać tradycyjne urządzenia.

 

Aby kominek elektryczny do złudzenia przypominał tradycyjny, warto zdecydować się na urządzenie z efektem płomienia 3D, który pozwala uzyskać trójwymiarowy widok płonącego ognia oraz unoszącego się nad sztucznymi polanami dymu, do złudzenia przypominający widok z prawdziwego kominka. Niektóre kominki wyposażone są nawet w syntezator dźwięku, z którego wydobywa się charakterystyczny odgłos trzaskającego w ogniu drewna. Jeśli kominek elektryczny ma przypominać wyglądem ten prawdziwy, warto wybrać urządzenie z ozdobną obudową – np. z dekoracyjną konsolą.

KOMFORT OBSŁUGI I BEZPIECZEŃSTWO

Tradycyjny kominek wymaga regularnego dokładania do ognia. Ponadto jego użytkowanie wiąże się z koniecznością usuwania popiołu, regularnego czyszczenia komina oraz wykonania niepalnej posadzki w jego najbliższym otoczeniu. Po podłączeniu do prądu kominka elektrycznego można praktycznie zapomnieć o jego obsłudze. Będzie on ogrzewał pomieszczenie, nie wywarzając przy tym produktów ubocznych spalania typowych dla tradycyjnego kominka, nie wymaga czyszczenia, dokładania opału, a ponadto jest bezpieczny w użytkowaniu.

CENA

Za kominek elektryczny trzeba zapłacić od 400 do nawet 4000 zł – w zależności od modelu. Montaż kominka tradycyjnego wiąże się ze znacznie większymi kosztami. Zakup wkładu to średnio wydatek rzędu 2000-2500 zł, do tego dochodzi koszt montażu, zakupu materiałów oraz wykonanie obudowy.

CZAS NA MONTAŻ

Montaż tradycyjnego kominka należy zaplanować już na etapie projektowania domu. Wymaga on bowiem podłączenia do odpowiedniego przewodu kominowego, doprowadzenia powietrza, koniecznego do prawidłowego spalania, a także odpowiednio wytrzymałego fundamentu lub stropu w miejscu, w którym ma stanąć.

 

Jeśli więc decyzja o montażu kominka zapadnie podczas wykańczania domu lub w trakcie jego użytkowania, zastosowanie tradycyjnego urządzenia może okazać się niemożliwe lub wiązać z ogromnymi kosztami. Inaczej jest w przypadku kominka elektrycznego – jest to urządzenie, które oprócz podłączenia do prądu nie ma specjalnych wymagań technicznych.

 

Taki kominek można kupić w dowolnym czasie i ustawić praktycznie w każdym miejscu. Okaże się niezastąpiony w mieszkaniach w blokach, gdzie montaż tradycyjnego kominka jest z reguły niemożliwy lub wiąże się z utrudnieniami. Pod tym względem kominki elektryczne mają więc przewagę nad tradycyjnymi kominkami.

KOSZTY EKSPLOATACYJNE

W kominku tradycyjnym pali się drewnem. Jest to jedno z najtańszych paliw grzewczych. Ceny drewna różnią się w zależności od gatunku oraz właściwości – do palenia w kominku potrzebne jest drewno wysezonowane, czyli takie, którego wilgotność nie przekracza 20%. Drewno można wysezonować samodzielnie lub kupić już odpowiednio suche – wiąże się to jednak zwykle z większymi kosztami.

 

Drewno kominkowe paczkowane o wadze 12 kg kosztuje średnio poniżej 10 zł. Kominek elektryczny jest zasilany nie najtańszą energią elektryczną. Nie jest jednak wcale powiedziane, że jego koszty eksploatacyjne będą większe. Przyjmując, że cena 1 kW prądu kosztuje 50 groszy, za godzinę pracy kominka elektrycznego o mocy 2 kW trzeba zapłacić 1 zł. Nie są to więc duże koszty, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że takie urządzenie nie jest głównym, lecz dodatkowym źródłem ciepła w domu czy mieszkaniu.

Dodano: 05-08-2013
Uaktualniono: 07-01-2020