Karton-gips: poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania!

Opinii 0

Płyty z karton-gipsu sprawdzają się idealnie do wyrównania lub szybkiego odnowienia starych ścian. Znacznie też przyspieszają prace wykończeniowe, ponieważ nie trzeba czekać na ich wyschnięcie, jak w przypadku kładzenia nowego tynku. Sprawdź, jak je zamontować, czym dociąć i malować karton-gips.

Płyty z karton-gipsu na poddaszu

Jak położyć karton-gips na ścianę?

Przed przystąpieniem do montażu płyt z karton-gipsu należy ocenić stan powierzchni, którą trzeba przykryć. Istotne będzie zwłaszcza to, czy ściany trzymają poziom, czy przy okazji remontu trzeba je wypoziomować. Należy użyć do tego poziomicy lub rozciągniętego sznurka. Najlepiej też sprawdzić, czy karton-gips będzie trzymał się starej nawierzchni. W tym celu warto na kilka dni przed rozpoczęciem prac przykleić mały fragment płyty w niewidocznym miejscu. Jeśli nie odpadnie, klejenie będzie efektywne i bezpieczne. Jeśli odpadnie, konieczne może okazać się usunięcie starej warstwy, np. farby ze ściany. Innym rozwiązaniem jest wbicie gipsowych korków, na których trzymać się będzie konstrukcja.


Jeśli ścianę należy wyrównać, płyty warto przykleić na paski wycięte z karton-gipsu. Powinny one mieć szerokość około 7 cm i być przymocowane co około 50-60 cm. Można wykorzystać także stelaże z drewna, aluminium lub blachy ocynkowanej. Aby zachować pion, warto pod sufitem rozciągnąć na kółkach sznurek, wyznaczający linię układania płyt. Paski wyrównujące najlepiej docisnąć do ściany długą deską lub poziomicą, która ich nie odkształca w miejscu nacisku.


Następnie należy dociąć płyty karton-gipsowe. Ważne, aby były one krótsze o 1,5 cm od wysokości pomieszczenia, co pozwoli na wykonanie dylatacji między ścianą a podłogą i sufitem. Aby przykleić płytę, należy nałożyć na nią punktowo (co 25 cm) klej gipsowy. Jeśli konieczne były paski wspomagające, to na nich rozsmarowuje się klej. Najlepiej przygotowywać niewielkie porcje, ponieważ klej zastyga już po 30 minutach. Na jedną płytę starczy około 9 kg kleju w proszku. Następnie płytę przykleja się do ściany, stawiając ją na klockach dystansowych o grubości 1 cm. To pozwoli na zachowanie odstępu dylatacyjnego. Aby dobrze się trzymała, przykłada się do niej listwę budowlaną (tzw. łatę) i uderza gumowym młotkiem.


Kiedy wszystkie płyty zostaną już przyklejone, na miejsca ich łączenia przykleja się perforowaną taśmę papierową lub narożnikową (w rogach). Do tego trzeba wykorzystać masę szpachlową. Całość wyrównuje się i wykańcza gładzią gipsową. Aby powierzchnia była równa, warto ją przetrzeć papierem ściernym.

Przykręcanie płyty karton gipsowej do ściany wkrętarką

Co jest tańsze tynk czy karton-gips?

Tańszym rozwiązaniem w przypadku wyrównywania i odnawiania starych ścian są płyty z karton-gipsu. Zapewniają one porównywalny efekt, a znacznie zmniejszają koszty i przyspieszają remont, ponieważ mogą być malowane zaraz po położeniu. Oczywistą wadą jest drobne zmniejszenie metrażu pomieszczenia.

Czym ciąć karton-gips?

Cięcie płyt z karton-gipsu jest proste i wystarczy wykorzystać do tego nóż segmentowy oraz listwę lub poziomicę, pozwalającą na zachowanie prostej linii. Najpierw należy zrobić nożykiem wgłębienie po jednej stronie płyty (górnej), przełamać ją i dociąć z drugiej strony.

Mierzenie i cięcie karton gipsu

Jakie wkręty do karton-gipsu?

Do przymocowywania płyt karton-gipsowych służą specjalne wkręty do regipsu. Wyróżnia się kilka ich typów w zależności od materiału, z jakiego wykonany jest stelaż. Do drewna odpowiednie będą typowe wkręty z ostrym końcem, a do aluminium i stali ocynkowanej charakterystyczne blachowkręty samowiercące. Można spotkać również różne długości wkrętów: TB 3,5 x 35 mm do płyt o grubości 0,7-2,25 mm; TN 3,5 x 35 mm do karton-gipsu o grubości do 0,7 mm i najkrótsze TN 3,5 x 25 mm dla płyt o grubości do 0,7 mm. Rodzaj wkręta pasujący do danego karton-gipsu powinien być określony przez producenta.

Jakie kołki do karton-gipsu?

Aby powiesić półkę na ścianie wykończonej suchym tynkiem z płyt gipsowo-kartonowych, wystarczy użyć zwykłych wkrętów dopasowanych do podłoża pod płytą. Natomiast w przypadku, gdy za płytą gipsowo-kartonową jest pusta przestrzeń, należy użyć specjalnych kołków rozporowych z motylkiem. W ofercie znajdują się kołki z tworzyw sztucznych oraz metalowe.

Kilka płyt karton gipsowych stojących obok siebie

Ile kosztuje karton-gips?

Koszt płyt gipsowych kształtuje się od ok. 10 do ok. 60 zł za sztukę. Droższe będą spełniać dodatkowe funkcje, np. będą ognioochronne lub akustyczne. Cena zależy również od wymiarów. Klej to koszt około 15-20 zł za 20 kg. Jeśli chodzi o profesjonalny montaż, koszt jest uzależniony od rodzaju prac. Najdroższe będzie zbudowanie ścianek działowych z karton-gipsu, które kosztować będzie ok. 65-80 zł/m2. Podobne ceny obowiązują dla podwieszanych sufitów. To około 40-90 zł/m2. Montaż płyt z użyciem kleju to koszt około 20-40 zł/m2, a na stelażu 35 do nawet 90 zł/m2.

Jak przykleić karton-gips do ściany?

Klejenie płyt kartonowo-gipsowych odbywa się za pomocą kleju gipsowego. Warto wziąć pod uwagę fakt, że klej ma zdolność do szybkiego zastygania — po 30 minutach traci swoje właściwości. Do klejenia można użyć pasków wspomagających, na których kładzie się warstwy kleju. Ile kleju będzie potrzebne? Szacuje się, że 25 kg kleju w proszku wystarcza na przyklejenie 6 płyt g-k.

 

Płytę przykleja się, kładąc na niej klej lub aplikując go bezpośrednio na ścianę. Płytę przymocowuje się do ściany, przykładając łatę budowlaną lub uderzając młotkiem z gumy. Należy użyć klocków dystansowych do podparcia — tak, by powstały dylatacje. W miejscu szczelin należy dołożyć klej.

Jakie wiertło do karton-gipsu?

Karton-gips jest bardzo miękkim materiałem, więc do wiercenia w nim otworów sprawdzi się każde wiertło. Zalecane są wiertła do drewna, które pozwolą na wywiercenie precyzyjnego otworu dzięki zaostrzonej końcówce.

Jak malować karton-gips?

Po ułożeniu płyt i szpachlowaniu łączeń oraz narożników, karton-gips należy jeszcze przetrzeć papierem ściernym, a następnie dokładnie odpylić. Aby powierzchnia nie chłonęła farby w tak dużym stopniu, najlepiej najpierw pomalować ją farbą podkładową lub gruntem. Dzięki temu wszelkie łączenia i zaszpachlowane elementy nie będą prześwitywać przez farbę. Będzie też można zaoszczędzić na jej ilości. Po wyschnięciu karton-gips można malować tak jak standardowy tynk, czyli rodzaj farby dobrać do charakterystyki pomieszczenia. Odpowiednia będzie farba lateksowa, którą najlepiej rozprowadzać cienkimi warstwami przy pomocy szerokiego wałka.

Co zamiast karton-gipsu?

W zależności od potrzeb, płytę można zastąpić jej wodoodporną lub ognioodporną wersją. Alternatywą dla karton-gipsu są też płyty wiórowe np. OSB, które dobrze tłumią dźwięki i znoszą wysoką wilgotność. Są jednak dużo droższe i zwykle nie mają tak równej, gładkiej powierzchni jak karton-gips.

tynkowanie ściany karton gipsowej

Jak szpachlować karton-gips?

Spoinowanie łączeń poszczególnych płyt gipsowych, a następnie pokrycie ewentualnych wkrętów jest niezbędne, by stworzyć z nich równą powierzchnię. Warto do tego zastosować masę szpachlową specjalnie przeznaczoną do płyt kartonowo-gipsowych. Równe nałożenie warstwy gładzi nie jest skomplikowane, ale trzeba zrobić to dokładnie. Aby przyspieszyć sobie pracę, można też użyć mas z dodatkiem włókien, które umożliwiają kładzenie bez wzmocnienia taśmą zbrojącą. Jeśli wykorzystana zostanie standardowa masa, powinno się użyć taśmy z włókna szklanego lub papieru.

 

Masę należy nakładać krótkimi, poprzecznymi ruchami przy pomocy małej pacy. Warstwa ma być bardzo cienka. Następnie trzeba położyć taśmę zbrojącą, dokładnie ją docisnąć oraz zamaskować kolejną warstwą masy szpachlowej. Kiedy wszystkie łączenia zostaną zakryte, trzeba jeszcze zająć się narożnikami. Postępuje się z nimi podobnie, ale dokłada jeszcze aluminiowy profil, który ma wzmocnić tę część ściany.

Jaki klej do karton-gipsu?

Do karton-gipsu nadaje się klej gipsowy. Jest on w postaci proszku, który należy dosypać do wody w ilości określonej przez producenta na opakowaniu.

Jaka otwornica do karton-gipsu?

Otwornica do karton-gipsu przyda się podczas wiercenia otworów pod gniazdka elektryczne. Można wyposażyć się w specjalne akcesoria do płyt kartonowo-gipsowych lub wykorzystać otwornice do drewna.

Jakie płyty karton-gips na poddasze?

Przy remoncie lub budowie poddasza, które jest wykonane z drewnianych elementów, warto zdecydować się na płyty karton-gipsowe o zwiększonej ognioodporności. Do łazienek i pomieszczeń wilgotnych zaleca się stosowanie płyt w kolorze zielonym i oznaczeniu GKBI lub H2, które są dodatkowo impregnowane i bardziej odporne na działanie wody.

Jakie profile do karton-gipsu?

Wybór profilu zależy od zastosowania płyty karton-gipsowej. Występują profile gładkie i ryflowane o większej wytrzymałości na zginanie i odkształcenia. Na ściany zaleca się wykorzystanie poziomych profili U lub UW oraz pionowych C lub CW. Mogą być wykonane z gładkiej blachy o grubości 0,6 mm lub ryflowanej o grubości 1,2 mm. Profile C występują także w wersji akustycznej, izolującej hałasy. Profile do wykonania sufitu to UD i CD, a na poddasze C, CD 60 lub profile kapeluszowe. Do konstrukcji niestandardowych, np. łuków wykorzystuje się profile gięte.

Którą stroną przyklejamy karton-gips?

Jest to istotne przy płytach impregnowanych, oznaczonych kolorem, np. zielonym dla tych odpornych na wilgoć. W tym wypadku kolor zielony powinien być skierowany do wnętrza pomieszczenia.

Jak położyć karton-gips na sufit?

Sufit z karton-gipsu będzie wymagał wykonania rusztu nośnego. Należy go przymocować do stropu przy pomocy odpowiedniego mocowania, dobranego do rodzaju materiału:

 

  • do betonu należy użyć metalowe tuleje do wbijania (potrzebują otworu o średnicy 6 mm);

  • do pustaków stropowych potrzebne będą kotwy rozprężne typu c (otwory 12-15 mm);

  • do innych materiałów należy dobrać metalowe tuleje rozprężne.

 

Następnie należy rozplanować odstępy w konstrukcji, tzw. zawiesia powinny znajdować się do 40 cm od ścian. Trzeba też wyznaczyć wysokość, na jakiej znajdzie się sufit i zamontować na niej profile przyścienne. Następnie należy wypoziomować wszystkie profile: najpierw skrajne, a później główne. Płyty karton-gipsowe montuje się do stelażu przy pomocy blachowkrętów w rozstawie 20 cm, pozostawiając 5-milimetrową szczelinę dylatacyjną między ścianami. Krótsze krawędzie płyt nie powinny być w jednej linii. Po przykręceniu karton-gipsu wszelkie szczeliny należy pokryć masą szpachlowa tak samo jak w przypadku szpachlowania ściany.

Czy karton-gips można malować?

Karton-gips można malować tak samo, jak w przypadku ścian tynkowanych. Warto pamiętać, że jest materiałem bardzo chłonnym, dlatego trzeba zastosować grunt lub farbę podkładową pod docelowy kolor.

Jaki karton-gips do łazienki?

Do łazienek i pomieszczeń wilgotnych stosuje się wodoodporny karton-gips w kolorze zielonym. Trzeba jednak pamiętać, że nie może on być stale narażony na działanie wody i np. w miejscach pod prysznicem, przy wannie lub umywalce, trzeba go jeszcze zabezpieczyć folią w sprayu.

Dodano: 21-04-2021
Uaktualniono: 28-04-2021