Jak zrobić wylewkę?

Opinii 0

Szlichta, jastrych lub po prostu wylewka pełni niezwykle ważną funkcję, ponieważ stanowi ostatnią warstwę podłogi przed ułożeniem posadzki.To od jej jakości zależy, czy posadzka zachowa swoją trwałość, wytrzymałość i atrakcyjny wygląd. Jak zrobić wylewkę, by spełniła swoje zadanie? Które z rozwiązań jest najlepsze? Wylewka z betonu? Wylewka z cementu? A może wylewka anhydrytowa? Sprawdźmy to!

Wyrównywanie wylewki przy pomocy deski

Dostępne rodzaje wylewek i ich zastosowania

Rola wylewki w ostatecznym wykończeniu posadzki jest nie do przecenienia, dlatego jej wyboru należy dokonywać z pełną świadomością. Jakie rozwiązania można obecnie znaleźć na sklepowych półkach i kiedy sprawdzają się najlepiej?

Wylewka z betonu

Powstaje z połączenia cementu, kruszywa oraz dodatków modyfikujących. Jest stosowana w budownictwie od lat i pomimo wielu alternatywnych rozwiązań dostępnych na rynku niezmiennie cieszy się dużą popularnością. To doskonały podkład pod późniejsze wykończenie podłogi, np. płytkami lub panelami.

 

Wylewka z betonu może pełnić funkcję samodzielnej posadzki, w związku z czym jest chętnie wybierana do zakładów przemysłowych, fabryk, a także przydomowych garaży. Jako samodzielna posadzka idealnie sprawdza się również we wnętrzach mieszkalnych urządzonych w stylu nowoczesnym.

 

A co na zewnątrz? I w tym przypadku dobrym rozwiązaniem będą wylewki betonowe. Podjazdy, alejki ogrodowe, przydomowe chodniki, altany, wiaty – to tylko niektóre z budowli zewnętrznych, w przypadku których wylewki z betonu są często stosowane. Wyroby te sprawdzają się wszędzie tam, gdzie potrzeba podkładu odznaczającego się dużą nośnością i grubością oraz wysoką wytrzymałością na ściskanie.

Wylewka z cementu

Powstaje z połączenia cementu portlandzkiego z piaskiem. Podobnie jak wylewka z betonu może być wykorzystywana zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Doskonale sprawdza się jako podkład posadzek w piwnicach, kotłowniach, pomieszczeniach gospodarczych i garażach. Wylewka z cementu jest ceniona przede wszystkim za swoją wytrzymałość na ściskanie.

Wylewka anhydrytowa

Powstaje z anhydrytu (bezwonnego siarczanu wapnia), przez co różni się pod wieloma względami, zarówno od wylewki z cementu, jak i wylewki z betonu. Przede wszystkim ma bardziej płynną i elastyczną konsystencję. W efekcie posiada właściwości samopoziomujące, co automatycznie eliminuje wszelkie krzywizny posadzki. Jest również lżejsza i nie wymaga tworzenia dylatacji.Nie może być stosowana na zewnątrz, ale znakomicie współpracuje z ogrzewaniem podłogowym.

 

Powyższa lista nie wyczerpuje całego katalogu wylewek. Na rynku dostępne są m.in. wyroby samopoziomujące, których baza (zaprawa cementowa) zawiera dodatek upłynniający, a także rozwiązania dedykowane do ogrzewania podłogowego lub konkretnego pomieszczenia, np. garażu. Nie powinno więc być żadnych trudności ze znalezieniem odpowiedniego wariantu. Sprawdź wylewki dostępne w Leroy Merlin.

Wyrównywanie wylewki przy pomocy packi

Wylewka krok po kroku

Niezależnie od rodzaju, każdą wylewkę można przygotować i położyć na własną rękę. Brak dostatecznej wiedzy i doświadczenia sprawia jednak, że trudno ustrzec się błędów. Jak więc zrobić wylewkę krok po kroku? O czym pamiętać? Jakie działania podjąć?

1. Zadbaj o odpowiednie proporcje cementu, piachu i wody

Wylewka z cementu jest dostępna na rynku w postaci gotowych, suchych mieszanek. Jedyne więc, co musisz zrobić, to wymieszać zawartość opakowania z wodą, zachowując przy tym odpowiednie proporcje, które są wskazane przez producenta na opakowaniu produktu.

 

Tego typu mieszanki można z łatwością przygotować w warunkach domowych. Nie wymagają bowiem zastosowania specjalistycznego sprzętu, takiego jak betoniarka lub miksokret. Wystarczy je rozrobić w kastrze (specjalnej skrzyni murarskiej). Rozwiązanie to sprawdza się, jeśli zakres prac jest nieduży.

 

Wylewka z betonu, podobnie jak jej cementowy odpowiednik, jest sprzedawana pod postacią gotowych mieszanek. W zależności od wybranego rodzaju może mieć konsystencję gęstoplastyczną lub półsuchą. Ta druga odznacza się większą wytrzymałością na ściskanie oraz mniejszym kurczem w trakcie wysychania. Do jej mieszania i układania wykorzystuje się mixokret, który zdecydowanie ułatwia pracę.

 

Co jednak w sytuacji, gdy wylewkę z betonu trzeba zrobić samodzielnie? Jak dobrać prawidłowe proporcje? Ile cementu na m3 betonu użyć?

Wylewki betonowe – proporcje

Do przygotowania 1m3 betonu będziesz potrzebować:

  • 250 kg cementu,

  • ok. 120 l wody zarobowej,

  • ok. 1700 kg kruszywa 0-4 mm (odpowiedni piasek lub żwir),

  • opakowanie plastyfikatora.


 

Wszystkie składniki należy dokładnie wymieszać, łącząc najpierw część wody z plastyfikatorem (zgodnie z proporcjami na opakowaniu), a następnie dodając piasek, żwir, cement, a na koniec pozostałą ilość wody. W efekcie powinna powstać jednorodna masa betonowa. Jeżeli nie masz doświadczenia w wykonywaniu wylewki, lepiej przyjmij pewien margines błędu i kup o 10% więcej materiałów.

Ile betonu na wylewkę?

To, ile betonu będzie potrzebne na wylewkę, uzależnione jest od wielu czynników, w tym m.in. od grubości warstwy oraz powierzchni pomieszczenia. Żeby ułatwić sobie oszacowanie właściwej ilości materiału, można skorzystać z kalkulatorów objętości betonu, które są dostępne online.

Czy można wrzucać do wylewki kamienie?

Wrzucanie do wylewki kamieni lub innych materiałów (np. nieskruszonego gruzu budowlanego) nie jest zalecaną praktyką. Ma to negatywny wpływ na jakość wylewki i może prowadzić do zawilgocenia jej górnych warstw. Z czasem wilgoć może się rozprzestrzenić i objąć także mury oraz ściany, wpływając negatywnie na cały budynek.

2. Przygotuj teren

Odpowiednio przygotowane podłoże to warunek powodzenia całego procesu. Powierzchnia podłogi musi być zaizolowana (izolacją termiczną, przeciwwilgociową, akustyczną) i zazbrojona. Konieczne jest również wykonanie dylatacji obwodowych, pośrednich oraz rozdzielczych. Podłoże należy także dokładnie zagruntować, co zwiększa przyczepność wylewki i eliminuje ryzyko powstawania kraterów na jej powierzchni.

3. Miej na uwadze pogodę

Na jakość wylewki wpływ mają także warunki atmosferyczne. Niekorzystne jest zarówno nadmierne nasłonecznienie posadzki, jak i przeciąg. Prowadzi to do nierównomiernego wysychania wylewki, czego konsekwencją są rysy i pęknięcia na jej powierzchni. Temperatura podłoża i otoczenia powinna mieścić się w przedziale 5-30°C, aby prace przebiegały zgodnie z planem.

4. Prawidłowo nanieś wylewkę

Równomierne rozłożenie masy to klucz do sukcesu. Warto więc mieć pod ręką poziomicę, aby co pewien czas sprawdzać, czy powierzchnia wylewki jest równa. Wylaną masę należy zacierać ruchem kolistym i wygładzać, używając drewnianej lub styropianowej pacy.

5. Zwróć uwagę na czas wiązania

W zależności od rodzaju wybranej wylewki podłogowej oraz warunków atmosferycznych czas jej wiązania może być różny. Warto więc zwrócić uwagę na sugestie producenta.

6. Pielęgnuj

Po ułożeniu zarówno wylewka z suchego betonu, jak i wylewka z cementu wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Do wyboru masz kilka możliwości ich ochrony przed zbyt szybką utratą wilgoci: skrapianie powierzchni wylewki wodą, przykrycie jej folią lub zastosowanie specjalistycznych preparatów regulujących wysychanie.

 

UWAGA!

Wylewki z cementu i betonu wymagają również systematycznego polewania wodą przez 7 do 12 dni. Okres ten jest tym dłuższy, im wyższa panuje temperatura na zewnątrz. Zaniedbanie pielęgnacji skutkuje większym kurczem masy. W efekcie na powierzchni wylewki pojawiają się pęknięcia.

A może lepiej zatrudnić specjalistów?

Chęć zaoszczędzenia pieniędzy to główny motyw, który sprawia, że część osób decyduje się na samodzielne położenie wylewki. Które z rozwiązań bardziej się opłaca? Lanie wylewki na własną rękę? A może zatrudnienie profesjonalnej ekipy, która przyjedzie z gotową mieszanką?

Profesjonalne zagęszczanie i wyrównywanie wylewki

Wylewki betonowe – cena za m2

Koszt wykonania 1 m2 wylewki przez profesjonalną ekipę uzależniony jest przede wszystkim od grubości warstwy i powierzchni posadzki. Na cenę wpływa również to, w jakim regionie kraju znajduje się dana inwestycja. Najmniej liczą sobie ekipy budowlane działające na terenie województwa świętokrzyskiego, a najwięcej te z województwa mazowieckiego. Średnio za wylewkę z betonu lub cementu zbrojoną włóknem polipropylenowym płaci się 48-65 zł/m2, za wylewkę z folią i izolacją termiczną natomiast 58-70 zł/m2, a za wylewkę z izolacją akustyczną i styropianem 70-88 zł/m2.

Profesjonalna ekipa czy prace na własną rękę?

To, na które rozwiązanie się zdecydujesz, tak naprawdę zależy od twoich preferencji. Jeśli masz ograniczony budżet, szukasz oszczędności i dysponujesz wolnym czasem, możesz zakupić odpowiednie materiały budowlane oraz zrobić i ułożyć wylewkę na własną rękę. Gdy zaś zależy ci na profesjonalnym i szybkim wykonaniu prac, zatrudnij ekipę budowlaną. W przypadku domu średniej wielkości doświadczony zespół jest w stanie wylać wylewkę z cementu lub betonu w ciągu zaledwie jednego dnia.

Dodano: 18-06-2020
Uaktualniono: 22-06-2020