Jak odrdzewić i pomalować ogrodzenie metalowe?

Opinii 23

Stare, skorodowane ogrodzenie nie musi być spisane na straty. Zobacz, w jaki sposób przywrócić je do życia. To proste, a zarazem tanie przedsięwzięcie. Przede wszystkim trzeba usunąć rdzę, zabezpieczyć metal antykorozyjnie i ponownie nałożyć farbę.

SKĄD RDZA NA OGRODZENIU?

Metal będzie korodował wówczas, gdy wcześniej nie został odpowiednio zabezpieczony przed rdzą. Zdarza się tak, kiedy użyto złej jakości farby do jego pomalowania lub nałożono zbyt cienką jej powłokę. W niektórych środowiskach – tam gdzie panuje większe zasolenie powietrza lub jego zanieczyszczenie – metal jest bardziej podatny na korodowanie.

ODRDZEWIANIE METALOWYCH ELEMENTÓW OGRODZENIA

Gdy na przęsłach i słupkach metalowych widać skupiska rdzy trzeba się ich pozbyć. Jeśli tego zaniechasz, rdza wcześniej czy później wyjdzie na wierzch po pomalowaniu. Gdy rdza tworzy tylko powierzchniowy nalot usuniesz ją preparatem odrdzewiającym.

 

Gdy mocniej wżarła się w metal, trzeba ją zeszlifować mechanicznie używając wiertarki uzbrojonej w drucianą ściernicę szczotkową. Jeśli kształt ogrodzenie jest skomplikowany, wówczas lepsza będzie druciana szczotka i ręczne szorowanie aż do skutku. Jeśli rdzy jest dużo, można zdemontować ogrodzenie i odwieźć jego elementy do warsztatu, w którym usuwa się rdzę i oczyszcza metal metodą piaskowania pod bardzo wysokim ciśnieniem.

PRZYGOTOWANIE DO MALOWANIA

Zanim rozpoczniesz prace malarskie metal trzeba odpowiednio przygotować. Musi być suchy i czysty. Warto go przemyć ścierką maczaną w benzynie ekstrakcyjnej lub rozpuszczalniku, żeby usunąć tłuszcz z jego powierzchni. Poprzednia powłoka malarska, jeśli tylko nie trzyma się dobrze powierzchni powinna być w całości usunięta, najlepiej poprzez szlifowanie.

 

Gdy farba pozostaje, a jej powierzchnia jest błyszcząca, należy ją starannie przetrzeć papierem ściernym o niewielkiej gradacji (zmatowić). Puszkę z farbą, tuż przed otworzeniem trzeba energicznie wstrząsnąć, aby jej zawartość się przemieszała.

MALOWANIE OGRODZENIA

Kto malował parkan lub siatkę metalową ten wie, że jest to mozolna praca. Najlepiej więc zastosować do tego pistolet natryskowy – elektryczny, a najlepiej pneumatyczny. Przed malowaniem trzeba wówczas starannie zabezpieczyć teren wokół ogrodzenia, a także te jego elementy, których malować nie będziesz (murowane słupki, podmurówka).

 

Możesz też wziąć pod uwagę zdemontowanie przęseł na czas malowania natryskowego, pod warunkiem oczywiście, że są połączone ze słupkami śrubami, a nie przyspawane. Niestety malowanie natryskowe ma jedną poważną wadę – zużywa się wtedy znacznie więcej farby. Nie da się też malować podczas wietrznej pogody.

 

Inną metodą malowania jest nanoszenie farby pędzlem. Wałki przydają się tylko wtedy, gdy elementy ogrodzenia (przęsła, słupki) są szerokie i płaskie. Przed malowaniem wałkiem lub pędzlem także nie zapominaj o zabezpieczeniu tych fragmentów ogrodzenia, które mogą być pochlapane farbą. Malowanie zaplanuj na dzień niezbyt słoneczny i niezbyt wietrzny, żeby farba nie zasychała na pędzlu.

FARBY ANTYKOROZYJNE

Gdy rdza została usunięta, a metal oczyszczony, można zacząć pierwsze z prac malarskich. Będzie to malowanie farbą antykorozyjną, która uchroni przed „odrodzeniem” się rdzy i będzie stanowiła podkład pod farbę dekoracyjną. Farby antykorozyjne mają też działanie neutralizujące mikroskopijne pozostałości rdzy, które przetrwały odrdzewianie. Zwiększają również przyczepność i zmniejszają zużycie farby dekoracyjnej.

 

Farby antykorozyjne dobiera się pod kątem farb dekoracyjnych. Tak więc, sprawdź na opakowaniu, pod jakie farby dekoracyjne możesz dany podkład stosować. Wiele podkładowych farb antykorozyjnych to farby w aerozolu, do natryskiwania na metal. Podkładowe farby antykorozyjne także są kolorowe. Dobierz więc barwę zbliżoną do tej, jaką będzie miała farba dekoracyjna, a mniej jej zużyjesz podczas malowania.

 

Od kilkunastu lat można też kupić farby dekoracyjne o właściwościach antykorozyjnych, które nie wymagają już żadnego malowania podkładowego. Oczywiście neutralizują one tylko drobne skupiska rdzy niemożliwe do usunięcia wcześniej opisanymi metodami. Gdy ktoś lubi wygląd pordzewiałego metalu, ale nie chce, żeby korozja przeżarła ogrodzenie, może je pomalować bezbarwnym lakierem antykorozyjnym. Do zabezpieczania odrdzewionych powierzchni stalowych i żeliwnych przed powrotem korozji służy także tak zwany cynk w sprayu. To cynkowy podkład w aerozolu, który nanosi się na metal. Takie cynkowanie nie jest tak skuteczne, jak cynkowanie metodą galwanizacji, ale na pewno prostsze.

CZYM POMALOWAĆ OGRODZENIE?

Farby mają zapewnić metalowym sztachetom nie tylko piękny wygląd, ale również  odpowiednią ochronę przed czynnikami atmosferycznymi, które nie są sprzymierzeńcami ogrodzeń. Różnią się nie tylko kolorem, ale również wydajnością, czasem schnięcia, liczbą warstw do nałożenia, trwałością powłoki. Sprzedawane są w 1; 2,5; 2; 3; 5 lub 10 litrowych puszkach. Warto szukać farb tiksotropowych – czyli takich, które mają bardzo gęstą konsystencję. One mniej chlapią podczas malowania.

 

Farby alkidowe (ftalowe) – są uniwersalne – nadają się do wszystkich rodzajów metalu. Tworzą trwałą powłokę odporną na czynniki atmosferyczne.

 

Farby alkidowo-uretanowe – idealne do żelaza i stali. Tworzy elastyczną powłokę odporną na naprężenia, a więc nie ma tendencji do pękania.

 

Farby chlorokauczukowe – użyjesz ich do malowania powierzchni stalowych, stalowych ocynkowanych i żeliwnych. Ich odmianą o podwyższonej trwałości są farby chlorokauczukowe chemoodporne, idealne do miejsc usytuowanych tam, gdzie poziom zanieczyszczenia powietrza jest wysoki.

 

Farby poliuretanowe – dwuskładnikowe farby przeznaczone do malowania stali i żeliwa. Zapewniają wyjątkowo trwałą  powierzchnię o wysokim połysku. Tworzą na metalu powłoki odporne na działanie wody, alkoholu, smarów i olejów. Nie straszne im także promienie UV, wilgoć i wysoka temperatura.

 

Farby poliwinylowo-akrylowe – nadają się do malowania stali ocynkowanej, aluminium, a nawet miedzi. Nie zapewniają tak odpornej na uszkodzenia powłoki jak farby poliuretanowe lub chlorokauczukowe.

KOLORY FARB

Właściwie tylko farby akrylowe i niektóre emalie ftalowe sprzedawane są w bogatszej gamie kolorystycznej. W sklepie znajdziesz puszki z farba w kilku do kilkunastu kolorów (zależnie od marki).

 

Można też zamówić którąś z takich farb w dowolnym kolorze, dzięki mieszalnikom, w które wyposażone są sklepy z farbami. Wybiera się wtedy kolor z palety producenta i koloryzuje maszynowo tak zwaną farbę bazową. Kolor taki ma kod, który warto spisać. Kiedyś będzie można zamówić ponownie farbę w identycznej barwie, właśnie dzięki temu kodowi. Farby chlorokauczukowe, poliuretanowe zazwyczaj dostępne są tylko w kilku podstawowych kolorach.

MAT, POŁYSK, FAKTURA

Za najtrwalsze powłoki uchodzą te o silnym połysku. Wiele osób decyduje się jednak na farby matowe lub półmatowe, bo zapewniają bardzo elegancki wygląd. Ciekawą propozycją są farby nadające powłoce efekt tak zwanego młotkowania. Pomalowane tak elementy metalowe wyglądają, jakby zostały wyklepane małym młotkiem.

CZYM ROZCIEŃCZAĆ FARBĘ DO METALU?

Gdy zamierzasz malować ogrodzenie używając pistoletu natryskowego, może się okazać, że wybrana przez ciebie farba jest zbyt gęsta. Wtedy trzeba ją rozcieńczyć odpowiednim rozpuszczalnikiem. Do wyboru masz:

 

Rozpuszczalnik nitro – przeznaczony do odtłuszczania powierzchni przed malowaniem oraz rozcieńczania farb nitrocelulozowych.

 

Rozpuszczalnik do farb chlorokauczukowych  – nadaje się do rozcieńczania farb chlorokauczukowych, chlorokauczukowych chemoodpornych oraz poliwinylowych.

 

Rozpuszczalnik do farb ftalowych – ma zastosowanie do farb alkidowych, alikdowo-uretanowych, alkidowych modyfikowanych.

 

Rozpuszczalnik uniwersalny – polecany do większości sprzedawanych farb.

 

Benzyna ekstrakcyjna - nie jest polecana do rozcieńczania farb, natomiast dobrze nadaje się do mycia pędzli oraz odtłuszczania podłoża przed malowaniem.

Dodano: 09-08-2013