Jak ocieplić blaszany garaż?

Opinii 0

Podstawowym przeznaczeniem garażu jest ochrona auta przed zniszczeniem lub kradzieżą. Jednak to pomieszczenie spełnia także inne funkcje, np. spiżarni. Co jednak, gdy zimą temperatura w garażu spada poniżej zera? Zobacz, jak prosto i skutecznie ocieplić garaż blaszany!

garaż blaszany

Dlaczego ocieplenie garażu jest istotne?

Współczesne samochody zostały przystosowane do uruchamiania się nawet w niskich temperaturach, ale nadal taki „zimny start” powoduje nadmierne obciążenie bloku silnika. Zimne elementy metalowe kurczą się, zmniejszając przestrzeń pomiędzy cylindrami a ścianami w komorze spalania. To może powodować zużywanie się uszczelek i z czasem pogarszać parametry silnika.

 

W Polsce jest to szczególnie istotne, bo według badań Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego średni wiek samochodów nadal wynosi ponad 11 lat. Silniki z czasem stają się bardziej podatne na zmiany temperatur, dlatego w umiarkowanym klimacie rośnie znaczenie dobrego ocieplenia garaży.

 

Budynki takie mogą być wykorzystywane również jako spiżarnie. Jednak przechowywanie pożywienia w zmiennych warunkach jest niekorzystne – podczas zamrażania i rozmrażania pożywienia naruszana jest struktura komórkowa, co zmienia teksturę produktów spożywczych i przyspiesza ich psucie. Kilkukrotne rozmrażanie i zamrażanie pożywienia może być niebezpieczne dla zdrowia. Lepiej wyrzucić jedzenie, którego przydatność do spożycia budzi wątpliwości – jest to praktyka zalecana przez departamenty zdrowia na całym świecie.

Wnętrze ocieplonego garażu

Jakie narzędzia i materiały będą potrzebne do ocieplenia garażu?

Do ocieplenia garażu potrzebne będą następujące narzędzia:

 
Lista materiałów również nie jest długa:

 

Materiały potrzebne do wykończenia elewacji:

Ocieplenie garażu blaszanego od wewnątrz

Ocieplanie garażu od wewnątrz stawia następujące wyzwanie: przestrzeń w „blaszakach” bywa dość ograniczona, a każdy materiał ocieplający zabiera cenne centymetry przy ścianach. Z tego powodu do środka pomieszczenia należy wybrać warstwę izolacyjną o szerokości ok. 5 cm. Co prawda, takie rozwiązanie przyniesie minimalną izolację, ale w połączeniu z ociepleniem zewnętrznym stworzy efektywny system termiczny.

Ocieplenie garażu blaszanego od zewnątrz

Nakładanie izolacji od tej strony pozwala zazwyczaj bez większych przeszków stworzyć komfortową, 10- lub 15-centymetrową warstwę ochronną. Przy takiej warstwie konieczne staje się odpowiednie przymocowanie styropianu do ścian, aby mocno i stabilnie trzymał się podłoża. Najlepiej zrobić to za pomocą łat drewnianych.

 

  1. 1. Na początku trzeba wybrać drewniane łaty o szerokości równej grubości styropianu używanego do izolacji. Jeśli do pokrycia dachu został wybrany styropian o szerokości 10 cm, potrzebne są łaty o przekroju np. 10 cm × 2 cm.

  2. 2. Łaty mocuje się do ścian, przewiercając wkręty od wewnętrznej części garażu. Dzięki temu w środku będą widoczne tylko płaskie główki wkrętów, a nie ich ostre krawędzie. Każdą łatę należy przymocować do ściany tak, aby przylegała do niej jej węższą krawędzią.

  3. 3. Łaty mocuje się równolegle do siebie w odległościach równych 50 cm od krawędzi do krawędzi łaty. Powstaną w ten sposób komory, w które można dokładnie wsunąć listki styropianu.

  4. 4. Przed wsunięciem listków, należy pokryć styropian i ściany blaszane odpowiednim klejem poliuretanowym do styropianu i blachy, który je stabilnie przymocuje.

  5. 5. Odpowiednio dobrana łata powinna zrównać się z licem styropianu i stworzyć jednolitą, płaską powierzchnię. Optymalnie łata może nawet nieco chować się w głąb styropianu, co ułatwi tynkowanie i uzyskanie równej, gładkiej ściany.

  6. 6. Po przymocowaniu styropianu trzeba wzmocnić jego krawędzie za pomocą wkrętów do drewna i specjalnych kołnierzy lub talerzyków mocujących, które ochronią wrażliwe krawędzie styropianu.

  7. 7. Taka konstrukcja jest gotowa do oklejenia siatką, otynkowania i zamalowania.

 

ocieplanie garażu styropianem

 

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Czy garaż blaszany wymaga zgłoszenia?

- Zgodnie z artykułem 29 ustawy Prawo Budowlane wszystkie obiekty o powierzchni do 35 m2 nie wymagają uzyskiwania pozwoleń na budowę. Należy jedynie zgłosić taki fakt swojemu staroście lub prezydentowi miasta na zasadzie oświadczenia, nie później niż na 30 dni przed rozpoczęciem prac.

 

Ile kosztuje ocieplenie garażu?

- Ocieplenie garażu kształtuje się podobnie do kosztów ocieplenia budynku – ceny zaczynają się od ok. 60 zł za m2 potrzebnych materiałów budowlanych. Należy pamiętać, że koszt zawsze zależny jest od powierzchni garażu.

 

Kiedy najlepiej ocieplić garaż?

- Istotne jest, aby unikać skrajnych temperatur – tynki i kleje potrzebują dodatnich temperatur do prawidłowego wiązania. Z drugiej strony prace w środku lata mogą być znacznie utrudnione ze względu na nagrzewanie się blachy i szczególnie ciemnego styropianu,przy założeniu, że do pracy został wybrany ten materiał. Optymalna pora to wczesna wiosna lub jesień, gdy temperatury są neutralne i pogoda pozwala pracować na zewnątrz.

 

Jaki styropian wybrać do ocieplania garażu?

- Jeśli garaż ma być ocieplony od wewnątrz, najlepszy będzie styropian grafitowy, który ma bardzo wysoki wskaźnik izolacji cieplnej – jest on nieco droższy od zwykłego, ale pozwala uzyskać bardzo dobre efekty izolacyjne nawet przy cieńszych warstwach. Taki styropian będzie też skuteczny z zewnątrz, a cenowo może się nawet okazać konkurencyjny z grubszym, ale standardowym styropianem.

 

Dodano: 13-01-2021
Uaktualniono: 22-01-2021