Jak obudować kominek?

Opinii 2

Obudowę kominkową można wykonać z różnych materiałów. Powinien on być trwały, niepalny i dobrze znosić działanie wysokiej temperatury, ponieważ wkład kominkowy dość mocno się nagrzewa.

OBUDOWA KOMINKOWA Z PŁYT G-K

wykonujemy obudowę kominkaPłyty gipsowo-kartonowe wykorzystuje się najczęściej do wykonania obudowy elementów kominka znajdujących się nad wkładem. Dzięki temu kominek o murowanej podstawie nie jest ciężki w odbiorze i nie przytłacza tak niewielkiego wnętrz, jak w całości obudowany bloczkami czy cegłami. Do wykonania takiej obudowy kominka stosuje się płyty gipsowo-kartonowe o podwyższonej odporności na ogień. Są one oznaczone symbolem F. Ich rdzeń wzmocniony jest włóknem szklanym, dzięki czemu w razie ewentualnego pożaru płyty będą dłużej stawiać opór płomieniom. Płyty gipsowo-kartonowe mocuje się na specjalnie wykonanym stelażu z profili stalowych.

 

Zastosowanie tych materiałów pozwala na wykonanie zabudowy prostej – o kształcie prostokąta, skośnej – o kształcie trapezu, jak i owalnej – przypominającej np. walec. Chociaż płyty gipsowo-kartonowe zostały sklasyfikowane jako materiał niepalny nie mogą się stykać z nagrzewającym się do wysokiej temperatury wkładem kominkowym. Należy osłonić je od środka płytami wełny mineralnej pokrytej z jednej strony warstwą folii aluminiowej. W ten sam sposób należy zabezpieczyć również ścianę, do której przylega kominek.

 

Do wykonywania obudowy kominka o zaokrąglonym kształcie wykorzystuje się często dwie warstwy płyt. Pierwszą z nich stanowi odpowiednio nacięta płyta typu F. Nacięcia wzdłuż płyty umożliwiają jej zakrzywienie, ale też osłabiają wytrzymałość, dlatego jako drugą warstwę stosuje się cieńszą płytę przeznaczoną do gięcia na sucho lub na mokro, która umożliwia uzyskanie owalnej, gładkiej powierzchni. Po zagipsowaniu połączeń płyt i wyschnięciu gipsu zabudowę kominka wystarczy pomalować lub wykończyć innym materiałem.

OBUDOWA KOMINKOWA Z BLOCZKÓW

obudowa kominkowa z bloczkówMateriałem wykorzystywanym do wykonania obudowy kominka są również bloczki z betonu komórkowego. Dzięki porowatej budowie są one stosunkowo lekkie – dzięki temu wykonana z betonu komórkowego zabudowa kominka nie będzie dodatkowym, znacznym obciążeniem dla stropu. Dodatkowym atutem tego materiału jest jego łatwa obróbka – beton komórkowy łatwo się przycina i szlifuje, dzięki czemu można nadać mu różne kształty – nawet obłe. Standardowe bloczki stosowane są podczas murowania podstawy pod wkład kominkowy.

 

Do obudowy ścian kominka wykorzystuje się zazwyczaj cieńsze od nich płytki z betonu komórkowego lub odpowiednio docięte i oszlifowane bloczki. Pomiędzy ściankami wkładu a bloczkami obudowy kominka umieszcza się maty wełny mineralnej zabezpieczonej folią aluminiową. Poszczególne elementy łączy się na zaprawę do cienkich spoin. Zabudowę kominka wykonaną z betonu komórkowego można wykończyć w praktycznie dowolny sposób – np. otynkować lub wykończyć płytkami.

OBUDOWA KOMINKA Z CEGIEŁ

odbudowa kominka z ciegiełJako materiał konstrukcyjny i jednocześnie wykończeniowy można zastosować także cegły. Stosuje się je również w połączeniu z innymi materiałami lub wykonuje z nich detale takie jak np. belki nad paleniskiem, półki lub blaty. Cegła dobrze akumuluje ciepło – wolno się nagrzewa, ale i wolno stygnie, co oznacza, że będzie oddawała ciepło do pomieszczenia, jeszcze jakiś czas po wygaśnięciu ognia w kominku. Z uwagi na chropowatą powierzchnię cegieł, wykonaną z nich obudowę kominka warto zaimpregnować, dzięki czemu będzie bardziej odporna na zabrudzenia. Innym rozwiązaniem jest wybór cegieł klinkierowych, które charakteryzują się stosunkowo gładką powierzchnią, do której nie przylega tak łatwo brud.

OBUDOWA KOMINKA Z KAMIENIA

Bardzo dostojnie i elegancko prezentują się kominki obudowane kamieniem naturalnym. Do wykonania zabudowy kominka zazwyczaj wykorzystuje się elementy z kamienia grubości od 2 do 5 cm. Mogą to być płyty stosunkowo łatwego w obróbce marmuru, trawertynu, piaskowca czy kamienia. Jako obudowa kominka dobrze też sprawdzi się granit czy łupek. Kamienie o porowatej powierzchni, takie jak wapień, piaskowiec czy trawertyn warto zabezpieczyć przed wnikaniem brudu.

Dodano: 30-11-2014