Folia kubełkowa - co to jest i kiedy się ją stosuje?

Opinii 0

 W pracach budowlanych niezwykle ważne jest użycie dobrej jakości materiałów, które będą służyły przez wiele lat. Wykorzystanie tych nieodpowiednich może skutkować bardzo kosztownymi naprawami. Folia kubełkowa jest jedną z bardzo wytrzymałych membran izolacyjnych, która pomoże ochronić budynek przed wilgocią i uszkodzeniami. Na co więc zwrócić uwagę podczas wyboru folii i jej montażu? Podpowiadamy.

 

rolka folii kubełkowej na placu budowy

Co to jest folia kubełkowa?

Jest to jedna z folii hydroizolacyjnych, co oznacza, że pomaga chronić przed wodą i wilgocią. Specyficzne wytłoczenia w kształcie ściętych stożków przypominają kubełki. Wyrabia się ją z tworzywa sztucznego - polietylenu, charakteryzującego się dużą gęstością (HDPE). Materiał jest odporny na działanie grzybów, bakterii, wody, a także na uszkodzenia mechaniczne, w tym te, których sprawcą mogą być gryzonie. 

 

Folię kubełkową sprzedaje się w rolkach. Jest elastyczna, dlatego podczas prac można docinać ją nożykiem. W czasie zakupów warto zwrócić uwagę na jej grubość, najczęściej spotykane mieszczą się w przedziale od 0,5 do 1 mm, nie wliczając wysokości wytłoczeń. Im wartość ta jest wyższa, tym wytrzymałość folii na obciążenia jest lepsza, a w efekcie dłużej będzie spełniała swoją funkcję. Jednak trzeba też liczyć się z tym, że wyższe parametry podnoszą cenę.

 

Do czego służy?

Folię kubełkową należy traktować jako materiał pomocniczy podczas prac zabezpieczających fundamenty. Świetnie sprawdzi się, wspierając właściwą izolację, a wręcz jest niezbędna, aby całość mogła skutecznie chronić budynek. Dzięki nierównej powierzchni jest odporna na nacisk oraz rozrywanie, nie uszkodzą jej np. korzenie lub kamienie. Jest to istotne szczególnie wtedy, gdy zostaną nią pokryte właśnie fundamenty. Jej kształt, dzięki szczelinom pomiędzy kubełkami, wspomaga parowanie i odprowadzanie wilgoci. Co prawda ziemia wywiera nacisk, ale faktura folii sprawia, że punktem styku są wyłącznie wypustki. Folię kubełkową można wykorzystać również jako izolację pod zielony ogród na dachu, a także w systemach tarasowych lub stropach.

 
plan budowy widoczny z góry

Jak prawidłowo ułożyć folię kubełkową?

Aby folia spełniała swoją rolę, powinna być łączona na zakładkę. Zadanie jest ułatwione ze względu na zaklikujące wytłoczenia. Najlepiej nakładać na siebie minimum cztery rzędy kubełków. Poza systemem łączenia warto zwrócić uwagę również na kilka innych kwestii:

 

- kubełki powinny być skierowane w kierunku ściany lub podłoża,

- folię najlepiej przytwierdzać, używając kołków lub gwoździ,

- łączenia na zakładkę warto dodatkowo uszczelnić specjalnymi taśmami,

- folia powinna być szersza niż fundamenty.

 

W trakcie układania konieczne jest naciągnięcie folii. Tylko dobrze napięta będzie spełniała swoją funkcję. Do prawidłowego wykończenia potrzebna będzie również listwa krawędziowa. Powinna być przymocowana na równi z fundamentami za pomocą wkrętów. Tego typu montowanie ma po prostu zapewnić szczelność. Tak ułożoną folię należy sprawnie osłonić, aby nie narażać jej na uszkodzenia. Warto też pamiętać, że nie jest odporna na działanie promieni UV.

 

folia kubełkowa ułożona na fundamentach
 

Korzyści ze stosowania folii kubełkowej

Ze względu na to, że materiał jest odporny na wodę i wilgoć - nie zgnije, nie rozwinie się na nim pleśń. Dodatkowo bardzo powoli się starzeje. Cechy te sprawiają, że folia kubełkowa będzie służyła przez lata. Jednak warto podkreślić, że membrana wyłącznie uzupełnia izolację, więc nie może być użyta samodzielnie, aby spełnić tę funkcję. Zastosowana na dachu ochroni go również przed związkami chemicznymi zawartymi w glebie i wilgocią.

 
Dodano: 09-06-2020
Uaktualniono: 09-06-2020