Czyszczenie kostki brukowej – jak je przeprowadzić?

Opinii 17

Kostka brukowa, ze względu na swoje właściwości oraz trwałość, jest najczęściej wybieranym materiałem nawierzchniowym na ścieżki i podjazdy. Do czyszczenia wykonanych z niej nawierzchni potrzebny jest odpowiedni sprzęt oraz środki, które ułatwią nam pozbycie się niepożądanych zabrudzeń. Przydatne okażą się także narzędzia ułatwiające usuwanie zanieczyszczeń zalegających w przestrzeniach między elementami bruku.

CZYSZCZENIE KOSTKI BRUKOWEJ - PRZESTRZENIE MIĘDZY KOSTKAMI

czysta kostka brukowaZagłębienia i szczeliny powstające między sąsiadującymi ze sobą kostkami bruku są dogodnym miejscem dla rozwoju mchów, glonów, traw i chwastów (gromadząca się tam wilgoć tworzy dla nich odpowiednie środowisko wzrostu). Powodują one, że nawierzchnia nie wygląda tak, jak byśmy tego oczekiwali.

 

Czyszczenie kostki brukowej należy zatem rozpocząć od usunięcia wszelkich porostów ze szczelin między kostkami. Wyrywanie naziemnej części traw czy chwastów da tylko tymczasowy efekt. Z tego względu rośliny porastające szczeliny między kostkinależy usunąć wraz z systemem korzeniowym. Zdarza się, że mimo niewielkich rozmiarów ich korzenie są mocno osadzone, dlatego niezbędne może okazaćodpowiednie narzędzie ułatwiające ich wydostanie.

 

Do większych roślin przyda się narzędzie do usuwania chwastów (np. tzw. chwastownik), do mniejszych wystarczy szpachelka. Prace ułatwi nam także druciana szczotka przeznaczona do czyszczenia nawierzchni z kostki brukowej. Dzięki niej wymieciemy mech, trawę i chwasty wraz z zalegającymi w zagłębieniach zanieczyszczeniami. Aby rośliny nie zagnieżdżały się w spoinach na nowo, warto zastosować preparat w sprayu, który zapobiegnie ich porastaniu. Wystarczy spryskać nim szczeliny i pozostawić by wsiąknął. Następnie nawierzchnię należy spłukać obficie wodą.

MYCIE KOSTKI BRUKOWEJ MYJKAMI CIŚNIENIOWYMI

mycie kostki brukowejNajwygodniejszym sprzętem czyszczącym duże, nawet trudnodostępne powierzchnie i elementy, jest myjka ciśnieniowa. Okaże się ona bardzo przydatna również podczas czyszczenia nawierzchni z kostki brukowej. Umyje nie tylko powierzchnię kostek z piachu, błota, zacieków oraz wapiennego osadu, lecz także dzięki silnemu wyrzutowi skoncentrowanego strumienia wody usunie drobiny z przestrzeni między elementami bruku, wraz z uporczywym mchem.

 

Myjki oprócz zróżnicowanej mocy mogą mięć także odmienne wyposażenie. Niektóre wyposażone są jedynie w proste dysze, inne w dodatkowy asortyment w postaci nakładek oraz szczotek. Działanie wody pod ciśnieniem wraz z ruchomą głowicą czyszczącą pozwoli nam uzyskać podwójny efekt mycia.

 

Korzystając z myjek podczas mycia kostki brukowej trzeba pamiętać, że ich siła może spowodować usunięcie piachu wypełniającego i stabilizującego poszczególne elementy ścieżki lub podjazdu. Jeśli doprowadzimy do wymycia piasku spomiędzy kostek, po ich wyczyszczeniu piach należy uzupełnić.

ŚRODKI DO CZYSZCZENIA I IMPREGNACJI KOSTKI BRUKOWEJ

Uporczywe plamy z nawierzchni wykonanej z kostki brukowej można usunąć dzięki zastosowaniu chemicznych środków czyszczących. Dostępne specjalistyczne środki do czyszczenia kostki brukowej są w stanie poradzić sobie nawet ze śladami po oleju samochodowym lub innych tłuszczach plam, które nie schodzą z kostki po zastosowaniu zwykłych detergentów.

 

Warto znaleźć środek czyszczący, dodatkowo uwydatniający strukturę nawierzchni, preparat, który przywróci naturalny kolor kostki lub wręcz wydobędziejej głębszy odcień. Jeśli mamy problem z usunięciem mchów i glonów porastających powierzchnię podjazdu czy ścieżki, zastosujmy preparat czyszczący, który zawiera substancję je zwalczające. Po wyczyszczeniu kostki brukowej dobrze jest pokryć nawierzchnię specjalnym impregnatem tworzącym barierę przed przebarwieniami i trwałymi zabrudzeniami. Spowoduje on, że kostka będzie mniej nasiąkliwa, czyli w konsekwencji odporna na zabrudzenia, ale także pękanie pod wpływem mrozu. Najlepiej jest nabyć preparaty pielęgnacyjne w sprayu lub przeznaczone do rozprowadzenia za pomocą myjki ciśnieniowej.

Dodano: 26-09-2014