Ciepłe drzwi wejściowe. Parametry i właściwości drzwi zewnętrznych o podwyższonych parametrach termoizolacyjnych

Opinii 3

Drzwi to jeden z kluczowych elementów domu. Oddzielają one od świata zewnętrznego, dają poczucie bezpieczeństwa. Jednym z kluczowych zadań stawianych drzwiom wejściowym jest ochrona wnętrz przed utratą ciepła. Jakie drzwi wejściowe zewnętrzne sprostają temu wyzwaniu?

 

Zakup drzwi wejściowych to niemały wydatek, dlatego trzeba wybrać takie, które zapewnią domownikom bezpieczeństwo, wygodę użytkowania, komfort akustyczny oraz cieplny.

Współczynnik U – jak wpływa na drzwi wejściowe?

drzwi wejściowe

W naszych warunkach klimatycznych do bardzo ważnych funkcji drzwi zewnętrznych należy także ochrona pomieszczeń przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznym. Ich zadaniem jest także zabezpieczenie pomieszczeń przed utratą ciepła.

 

Ciepłochronność drzwi wejściowych zewnętrznych to cecha, do której przywiązujemy coraz większą wagę, co wiąże się choćby z potrzebą oszczędzania energii, a także przepisami. By przekonać się, czy wybrane przez nas drzwi zewnętrzne będą miały odpowiednią termoizolacyjność, warto poznać ich współczynnik przenikania ciepła U, który powinien być jak najniższy.

 

Obowiązująca prawnie wartość współczynnika przenikania ciepła U wynosi obecnie 1,5 W/(m²·K), ale od 2021 roku współczynnik U drzwi zewnętrznych nie będzie mógł być większy niż 1,3 W/(m²·K). Drzwi o takich parametrach są dostępne na rynku już dziś. Do dyspozycji mamy także produkty o współczynniku U o wartości 1 W/(m²·K).

 

Zanim zdecydujemy się na zakup wybranego produktu, upewnijmy się u sprzedawcy, czy podany przez producenta współczynnik przenikania ciepła U dotyczy całych drzwi. Może się bowiem zdarzyć, że wytwórca podał współczynnik przenikania ciepła płyciny Up, który ma niższą, a więc korzystniejszą wartość niż U połączonego skrzydła z ościeżnicą.

 

 

Jak skonstruowane są ciepłe drzwi zewnętrzne?

drzwi zewnętrzne

Dla termoizolacyjności drzwi wejściowych znaczenie ma również ich budowa. Lepsze właściwości cieplne mają drzwi płytowe, które dzięki konstrukcji można łatwo ocieplić.

 

Wewnątrz paneli drzwiowych wykonanych na przykład ze stalowej blachy lub drewna klejonego (dobre właściwości ciepłochronne ma klejonka iglasta) czy też drewnianych kompozytów umieszcza się tradycyjne materiały termoizolacyjne, takie jak styropian (najlepszy jest ten z dużą domieszką grafitu) i wełna mineralna, a także inne materiały izolacyjne o doskonałym współczynniku przenikania ciepła lambda, które nie zajmują tak dużo miejsca jak styropian czy wełna.

 

Należą do nich pianka poliuretanowa oraz fenolowa, a także aerożel. Materiały termoizolacyjne mogą chronić dodatkowo domowników przed wilgocią oraz hałasem z zewnątrz. Istotne jest także, by rama drzwi oraz ościeżnica były ocieplone, dobre właściwości cieplne mają ościeżnice stalowe z dodatkową przekładką termiczną. Także próg, by zapewnić ciepło, powinien być pozbawiony mostków termicznych.

 

 

Ciepłe drzwi wejściowe z przeszkleniami

Coraz większą wagę przywiązujemy również do dobrego doświetlenia strefy wejścia – dzięki przeszkleniom w drzwiach zewnętrznych zyskujemy widok na otoczenie i światło dzienne w wiatrołapie. Z myślą o takich potrzebach inwestorów powstało wiele modeli drzwi wejściowych z przeszkleniami. Spełniają one obowiązujące standardy termiczne dzięki zastosowaniu odpowiednich zestawów szybowych utworzonych nawet z trzech tafli szkła. Przestrzenie między nimi są wypełnione gazem, np. argonem. To sprawia, że ich współczynnik przenikania ciepła jest nawet na poziomie 1,3 W/(m2·K), co odpowiada wymogom określonym na rok 2021.

 

 

Szczelność na rzecz ciepłych drzwi wejściowych

drzwi wejściowe do domu

O parametrach termoizolacyjnych drzwi decyduje także ich szczelność. Przed ucieczką ciepła z wnętrz chronią uszczelki. Najlepiej, by były one zamontowane wokół skrzydła i ościeżnicy oraz na styku z progiem – najlepiej zastosować uszczelki z tworzywa EPDM lub silikonu oraz taśmę rozprężną.

 

Należy też zwrócić uwagę, by próg był dobrze uszczelniony, np. taśmą bitumiczną. Sprawdźmy także, czy uszczelki zostały zamontowane wokół przeszkleń, jeśli wybraliśmy model z „szybą”.

 

 

Montaż drzwi – jak zadbać o jego poprawność?

Duży wpływ na termoizolacyjność drzwi wejściowych ma także ich montaż – jego poprawność oraz wykonanie na odpowiednim etapie budowy decydują o ich ostatecznej termoizolacyjności. Drzwi można zamocować, gdy wewnątrz budynku zakończono wszystkie mokre prace, czyli po otynkowaniu wnętrz, wykonaniu w nich podłóg oraz ich osuszeniu.

 

 

Do ich montażu niezbędne będą specjalnie przygotowane kotwy lub kołki rozporowe oraz pianka poliuretanowa, która posłuży nam do wypełnienia połączeń ościeżnicy z murem, dzięki czemu unikniemy powstawania mostków termicznych. Dodatkowym zabezpieczeniem, minimalizującym ryzyko pojawiania się mostków termicznych jest zastosowanie węgarka ze styropianu lub wełny mineralnej.

 

 

Jakie drzwi wejściowe wybrać?

Wybór ciepłych drzwi zewnętrznych wejściowych nie powinien dzisiaj przysparzać problemów – wystarczy tylko zdecydować się na odpowiedni model. Doskonałe parametry termiczne mają zarówno drzwi stalowe, jak i drewniane.

 

Kupując drzwi do nowo budowanego lub remontowanego domu, warto zainwestować w produkty o jak najlepszych parametrach termoizolacyjnych, nawet jeśli wyprzedzają one obowiązujące przepisy. Drzwi zewnętrznych nie wymieniamy tak często, a w dłuższej perspektywie ewentualne poniesione wyższe koszty zwrócą nam się w niższych rachunkach za energię.

Dodano: 16-11-2018