Ciepłe drzwi wejściowe. Parametry i właściwości drzwi zewnętrznych o podwyższonych parametrach termoizolacyjnych

Opinii 4

drzwi wejściowe

 

Drzwi to jeden z kluczowych elementów wyposażenia domu. Podstawową funkcją drzwi zewnętrznych jest ochrona przed utratą ciepła. Poza tym drzwi oddzielają domowników od świata zewnętrznego i dają poczucie bezpieczeństwa. Decyzja o wyborze drzwi wejściowych podejmowana jest na dłuższy czas, a ich zakup wiąże się najczęściej z większym wydatkiem. Dlatego warto wybrać takie, które zapewnią bezpieczeństwo, wygodę użytkowania, komfort akustyczny oraz cieplny. Jakie drzwi zewnętrzne wybrać? Sprawdź nasz poradnik. 

 

Przenikanie ciepła, czyli co warto wiedzieć o współczynniku U

W naszych warunkach klimatycznych do bardzo ważnych funkcji drzwi zewnętrznych należy ochrona pomieszczeń przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznym. Ich zadaniem jest także zabezpieczenie pomieszczeń przed utratą ciepła.

 drzwi zewnętrzne do domu

Ciepłochronność drzwi wejściowych zewnętrznych to cecha, do której przywiązuje się coraz większą wagę. Jest to spowodowane nie tylko przepisami, lecz także potrzebą oszczędzania energii. By przekonać się, czy wybrane drzwi zewnętrzne będą miały odpowiednią termoizolacyjność, warto poznać ich współczynnik przenikania ciepła U, który co do zasady powinien być jak najniższy.

 

Określona w prawie wartość współczynnika przenikania ciepła U wynosi obecnie 1,5 W/(m²·K), ale od 2021 roku współczynnik U drzwi zewnętrznych nie może być większy niż 1,3 W/(m²·K). Drzwi o takich parametrach są dostępne na rynku już dziś. Do wyboru są także produkty o współczynniku U o wartości 1 W/(m²·K).

 

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie wybranego modelu warto upewnić się, czy podany przez producenta współczynnik przenikania ciepła U dotyczy całych drzwi. Może się bowiem zdarzyć, że podany został współczynnik przenikania ciepła płyciny Up, który ma niższą, a więc korzystniejszą wartość niż U połączonego skrzydła z ościeżnicą.

 

 

Jak skonstruowane są ciepłe drzwi zewnętrzne?

Dla termoizolacyjności drzwi wejściowych znaczenie ma również ich budowa. Lepsze właściwości cieplne mają drzwi płytowe, które dzięki konstrukcji można łatwo ocieplić.

 drzwi wejściowe do domu

Wewnątrz paneli drzwiowych wykonanych na przykład ze stalowej blachy lub drewna klejonego (dobre właściwości ciepłochronne ma klejonka iglasta) czy też drewnianych kompozytów umieszcza się tradycyjne materiały termoizolacyjne, takie jak styropian (najlepszy jest ten z dużą domieszką grafitu) i wełna mineralna, a także inne materiały izolacyjne o doskonałym współczynniku przenikania ciepła lambda, które nie zajmują tak dużo miejsca jak styropian czy wełna.

 

Należą do nich pianka poliuretanowa oraz fenolowa, a także aerożel. Materiały termoizolacyjne mogą chronić przed wilgocią oraz hałasem z zewnątrz. Istotne jest także, by rama drzwi oraz ościeżnica były ocieplone. Dobre właściwości cieplne mają ościeżnice stalowe z dodatkową przekładką termiczną. Także próg, by zapewnić ciepło, powinien być pozbawiony mostków termicznych.

 

 

Ciepłe drzwi wejściowe z przeszkleniami

Coraz większą wagę przywiązuje się również do dobrego doświetlenia strefy wejścia – dzięki przeszkleniom w drzwiach zewnętrznych można zyskać światło dzienne w wiatrołapie i widok na otoczenie. Z myślą o takich potrzebach klientów powstało wiele modeli drzwi wejściowych z przeszkleniami. Spełniają one obowiązujące standardy termiczne dzięki zastosowaniu odpowiednich zestawów szybowych utworzonych nawet z trzech tafli szkła. Przestrzenie między nimi są wypełnione gazem, np. argonem. To sprawia, że ich współczynnik przenikania ciepła osiąga wartość 1,3 W/(m2·K), co odpowiada wymogom określonym na rok 2021.

 

 

Szczelne i ciepłe drzwi zewnętrzne

O parametrach termoizolacyjnych drzwi decyduje także ich szczelność. Przed utratą ciepła z wnętrza chronią uszczelki. Najlepiej, by były one zamontowane wokół skrzydła i ościeżnicy oraz na styku z progiem – najlepiej zastosować uszczelki z tworzywa EPDM lub silikonu oraz taśmę rozprężną.

 białe drzwi zewnętrzne

Należy też zwrócić uwagę, by próg był dobrze uszczelniony, np. taśmą bitumiczną. Warto także sprawdzić, czy w modelu drzwi z szybą uszczelki zostały zamontowane wokół przeszkleń.

 

 

Montaż drzwi – jak zadbać o jego poprawność?

Duży wpływ na termoizolacyjność drzwi wejściowych ma także ich montaż – jego poprawność oraz wykonanie na odpowiednim etapie budowy decydują o ich ostatecznej termoizolacyjności. Drzwi można zamocować, gdy wewnątrz budynku zakończono wszystkie mokre prace, czyli po otynkowaniu wnętrz, wykonaniu w nich podłóg oraz ich osuszeniu.

 

 

Do ich montażu niezbędne będą specjalnie przygotowane kotwy lub kołki rozporowe oraz pianka poliuretanowa, która posłuży do wypełnienia połączeń ościeżnicy z murem, dzięki czemu można uniknąć powstawania mostków termicznych. Dodatkowym zabezpieczeniem, minimalizującym ryzyko pojawiania się mostków termicznych, jest zastosowanie węgarka ze styropianu lub wełny mineralnej.

 

 

Jakie drzwi wejściowe wybrać?

Wybór ciepłych drzwi zewnętrznych nie powinien dzisiaj przysparzać problemów – wystarczy tylko zdecydować się na odpowiedni model. Doskonałe parametry termiczne mają zarówno drzwi stalowe, jak i drewniane.

 

Kupując drzwi do nowo budowanego lub remontowanego domu, warto zainwestować w produkty o jak najlepszych parametrach termoizolacyjnych, nawet jeśli wyprzedzają one obowiązujące przepisy. Drzwi zewnętrznych nie wymienia się często, a w dłuższej perspektywie ewentualne poniesione wyższe koszty zwrócą się w niższych rachunkach za energię.

Dodano: 16-11-2018
Uaktualniono: 02-02-2021