Budowa domu. W co inwestować a gdzie oszczędzać?

Opinii 13

Budowa domu jest kosztownym i czasochłonnym procesem, dlatego odpowiednia znajomość projektu, chłodna kalkulacja i zdrowy rozsądek pozwoli zaoszczędzić sporą ilość gotówki w naszych portfelach. Jak z głową obniżyć koszty budowy naszego domu? Gdzie warto oszczędzać, a gdzie inwestować? Komplet sprawdzonych porad znajdziesz w poniższym artykule.

Projekt budowlany

Zanim zdecydujemy się na zakup projektu budowalnego, wnikliwie przeanalizujmy potrzeby własne i naszej rodziny. Czasem zbyt pochopnie decydujemy się na projekt dużego domu, kierując się względami estetycznymi, niż funkcjonalnymi. Jeżeli zależy nam na ekonomicznym podejściu do budowania, powinniśmy wziąć pod uwagę rezygnację z piwnicy, pokoi gościnnych, kilku łazienek i skomplikowanej więźby dachowej.

Zakup projektu jest zdecydowanie tańszym rozwiązaniem od projektu wykonywanego na zamówienie. Obecna oferta projektów jest na tyle szeroka, że większość inwestorów znajdzie projekt odpowiadający własnym potrzebom bez konieczności wprowadzania poprawek. Dobry projekt, który nie będzie wymagał poprawek da się zrealizować bez kłopotów, nie zawiera nietypowych rozwiązań, nie zmusza do zakupu wyjątkowych materiałów czy zatrudnienia fachowców o rzadkich umiejętnościach - to prawdziwa obietnica oszczędności w trakcie budowy. Przed zakupem ostatecznego projektu warto zorientować się czy podana w kosztorysie kwota odpowiada rzeczywistej wartości budowy oraz czy uwzględnia aktualne ceny materiałów i robocizny.

Kształt i bryła budynku

Jeżeli ma być naprawdę tanio, możemy się zdecydować na dom parterowy z poddaszem użytkowym, który ma najkorzystniejszy stosunek długości ścian do powierzchni wewnętrznej, czyli budynek o zwartej bryle na planie zbliżonym do kwadratu. Oznacza to mniej fundamentów i mniejszą powierzchnię ścian zewnętrznych i większe oszczędności - pamiętamy, że nie warto za wszelką cenę budować bardzo małego domu. Rezygnacja z piwnicy to dodatkowe oszczędności w portfelu, ze względu na wysoki koszt prac gruntowych, a te wzrastają gdy poziom wód gruntowych jest wysoki. Decydując się na budowę garażu, wkomponujmy go w bryłę budynku – znacznie droższa jest budowa garażu wolnostojącego.

Dach

Im prostszy projekt, tym tańsze wykonanie, dlatego budowa dwuspadowego dachu jest łatwiejsza i mniej wymagająca. Zapłacimy także mniej za materiały i wykonawstwo. Koszt budowy dachu możemy dodatkowo obniżyć na dachówce - betonowa jest tańsza od ceramicznej, a różnica w cenie wynika nie z jakości a specyfiki produkcji. Dachówki betonowe są równie trwałe i wytrzymałe jak dachówki ceramiczne, a ponadto zapewniają dużo lepsze zabezpieczenie akustyczne. Kolor dachu również wpływa na końcowy koszt dachu. Choć różnice cenowe nie są zbyt rozbieżne, to przy dużych powierzchniach mogą mieć znaczenie. Do najtańszych barw należą ceglana i miedziana, dlatego przed wyborem dachówki zastanówmy się czy warto dopłacać za kolor?

Okna

Wybierając projekt zwróćmy uwagę na liczbę i wielkość okien, elewacja z dużymi oknami wygląda nowocześnie i ładnie. Pamiętajmy, że im więcej okien to wyższe wydatki na etapie budowy i więcej uciekającej przez nie energii - jednak zaplanujmy je rozsądnie, choćby względem strony południowej – gdzie pada najwięcej promieniowania słonecznego. Okna będą nieco tańsze, jeżeli zdecydujemy się na montaż w przynajmniej niektórych otworach okien nieotwieranych, zwłaszcza na parterze gdzie mamy dostęp z drugiej strony do umycia okna. Wpływ na koszt okien będzie miał wybór materiału ram (drewniane, PVC). W przypadku okien dachowych odradzamy zbytnią oszczędność – okna połaciowe stanowią nieodłączny element dachu, dlatego powinny być trwałe i solidne.

Materiały budowlane

Aby dom służył przez wiele lat, nie warto oszczędzać na materiałach budowlanych. Odradzamy też kupowanie materiałów z niepewnych źródeł lub niewiadomego pochodzenia. Konsekwencją oszczędzania na materiałach budowlanych mogą być groźne usterki i kosztowne remonty. Przed dokonaniem zakupu warto porównać oferty producentów, zwracając uwagę na parametry techniczne materiałów wykorzystanych w projekcie. Odchudzanie warstwy izolacyjnej przyniesie nam więcej szkód niż pożytku, cieńsza izolacja to zimne ściany i większe opłaty za ogrzewanie domu.
Porównując ceny albo zastępując jeden materiał izolacyjny drugim należy kierować się współczynnikiem przenikania ciepła lambda λ. Dwa styropiany o tej samej grubości, mogą mieć różne współczynniki lambda i to może wyjaśniać, dlaczego jeden jest droższy a drugi tańszy. Im niższy współczynnik tym lepsze parametry materiały i wyższa cena, tym bardziej zrozumiałe, że grubszy styropian jest najczęściej droższy od cieńszego. Dokonując zakupu w jednej hurtowni możesz liczyć na spory upust, oraz bezpłatny albo tani transport materiałów. Niektórzy producenci obsługują klientów indywidualnych dlatego bezpośredni zakup materiałów może być opłacany. Coraz bardziej powszechniejszą praktyka jest zakup materiałów przez internet, gdzie ceny sprawdzonych i polecanych materiałów są zdecydowanie niższe.

Podsumowanie

Funduszami zgromadzonymi na budowę domu dysponujmy rozważnie, a oszczędzać możemy na każdym etapie inwestycji – jak przekonuje większość inwestorów nie za wszelką cenę, bo niektóre „oszczędności” potrafią się mścić latami. Staramy się oszczędzać z głową, korzystajmy doświadczeń znajomych, którzy są w trakcie budowy bądź już zbudowali dom. Poprośmy ich o polecanie ekip budowlanych i fachowców. Wybierajmy więc tak, aby inwestycja była dostosowana do naszej kieszeni, zwłaszcza że przeinwestować możemy na każdym etapie budowy. Oczywiście najwięcej możemy zaoszczędzić na materiałach wykończeniowych i wyposażeniu, a głównie na kafelkach, podłogach, bateriach czy drzwiach wewnętrznych. Efektownie wykończone wnętrza wcale nie muszą drogo kosztować, a dom to perspektywa dziesiątków lat.

Dodano: 03-12-2015