Biokominek – ekologiczne ogrzewanie w domu

Opinii 58

BIOKOMINEK - CZYM JEST I JAK DZIAŁA?

zastosowanie biokominkówBiokominek to rodzaj kominka, w którym tradycyjne paliwo, czyli drewno bądź brykiet, zastąpiono biopaliwem w postaci płynnej lub żelowej.

Ekokominki, zwykle niewielkie urządzenia, nie wymagają podłączenia do komina, nie emitują szkodliwych dla zdrowia substancji, nie wytwarzają popiołu, który wymaga regularnego usuwania. W dodatku takie biokominki można zamontować lub ustawić praktycznie w dowolnym miejscu. 

OGRZEWANIE DOMU ZA POMOCĄ BIOKOMINKA

Chociaż biokominki pełnią głównie funkcję dekoracyjną, plącący się w nich ogień emituje do otoczenia ciepło. Nawet urządzenie o niewielkiej mocy może ogrzewać powietrze we wnętrzu, w którym się znajduje. Jednak standardowy biokominek nie może być traktowany jako główne źródło ciepła w mieszkaniu czy domu.

 

Przeciętnie biokominki mają moc grzewczą około 3 kW – dla porównania moc standardowego grzejnika pokojowego wynosi 2 kW. Ponadto biopaliwo, którym jest zasilany biokominek cechuje wysoka kaloryczność. W zależności od regulacji płomieni ognia i pojemności zbiornika na biopaliwo, przy jednorazowym jego napełnieniu ogień w biokominku może się palić od 2 do 9 godzin.

JAKIE PALIWO WYKORZYSTYWANE JEST W EKOKOMINKACH?

paliwo do biokominkaBiokominek opalany jest specjalnym biopaliwem, czyli bioetanolem. Jest to paliwo ekologiczne i bezpieczne. Można je kupić w postaci płynnej lub żelowej:

   

  • Biopaliwo w żelu sprzedawane jest zazwyczaj w puszkach, które ustawia się w biokominku i podpala. Czas palenia się jednej porcji żelowej o pojemności około 0,4 l może wynosić nawet 3 godziny. 

 

  • Bioetanol płynny wlewa się do specjalnego zbiornika w biokominku i podpala zapalarką. Sprzedawany jest w butelkach o różnej objętości.

 

Przed zakupem paliwa do biokominka warto zwrócić uwagę czy ma ono atest Państwowego Zakładu Higieny. Tanie, nieatestowane biopaliwo może wydzielać nieprzyjemny zapach i być niebezpieczny w użyciu. Dobrej jakości paliwo do biokominka daje stosunkowo wysoki płomień, pali się równomiernie i nie wydziela zapachu, ani nie dymi.

BIOKOMINKI A BEZPIECZEŃSTWO

Biokominek to urządzenie bezpieczne. Spalaniu biopaliwa towarzyszy jedynie para wodna oraz niewielka ilość CO2, która jest porównywana do ilości zawartej w wydychanym przez człowieka powietrzu.

 

Wybierając biokominek warto zwrócić uwagę na materiały, z jakiego jest wykonany – muszą być one odporna na działanie ognia. Biokominki zazwyczaj wyposażone są w zasuwę, umożliwiającą regulowanie intensywności płomienia. Przed bezpośrednim kontaktem z ogniem chronią zwykle grube, hartowane szyby osłaniające palenisko.

 

Planując miejsce na biokominek w domu warto jednak zwrócić uwagę, aby nie stał on w bezpośrednim sąsiedztwie materiałów łatwopalnych. Ze względów bezpieczeństwa nie należy też nigdy dolewać paliwa do płonącego ognia.

BIOKOMINEK JAKO DEKORACJA DOMU

biokominki a bezpieczeństwoJednak jedną z największych zalet biokominków jest ich niezwykle atrakcyjny, zróżnicowany design. W sprzedaży znajdziemy różne modele – m.in. biokominki z dekoracyjną oprawą ze stali nierdzewnej lub stali lakierowanej proszkowo, które stanowią ciekawą oprawę dla płomieni czy biokominki szklane, w których ogień można podziwiać z każdej strony. Jeśli chcemy, aby biokominek wyglądem przypominał tradycyjny kominek można wybrać urządzenie z dekoracyjną konsolą i elementami przypominającymi polana drewna.  

 

Przed zakupem biokominka do naszego domu należy podjąć decyzję, czy chcemy biokominek mobilny (wolno stojący, który w razie potrzeby można przestawiać w wybrane miejsca i cieszyć się widokiem ognia w różnych pomieszczeniach, biokominek przeznaczony do zawieszania na ścianie czy też urządzenia, które wbudowuje się we wnękę ścienną, tak aby tworzyły z nią jednolitą płaszczyznę.

Wybierając odpowiedni biokominek nie należy sugerować się jedynie ceną, ale przede wszystkim jakością wykonania i zastosowanymi materiałami. Warto też zwrócić uwagę na pojemność zbiornika na biopaliwo oraz jego moc, która będzie przekładała się na walory grzewcze urządzenia. Ciekawym rozwiązaniem są biokominki ze zbiornikiem na olejek eteryczny oraz modele sterowane pilotem – z elektryczną zapalarką.

Dodano: 05-08-2013