Zielnik ze słoików - łatwy sposób na praktyczną dekorację

Opinii 0

 

domowy zielnik ze słoików i deski

 

Dekoracje są ważną częścią aranżacji. Dzięki nim możesz wprowadzić nutkę przytulności, romantyzmu lub indywidualnego stylu. Jeżeli zależy Ci na wyjątkowości przedmiotów, którymi się otaczasz, a przy okazji lubisz tworzyć je samodzielnie - mamy dla Ciebie świetny pomysł na zielnik. Sprawdź!

Świeże zioła w kuchni, czyli kreatywny pomysł na zielnik

Z nadejściem wiosny i pierwszymi promykami słońca cały świat budzi się do życia. Każdy chce jak najwięcej przenieść tej radości do domu. Aromatyczne zioła nie tylko dodadzą smaku potrawom, ale też pięknie ozdobią przestrzeń. Warto więc stworzyć miejsce do ich zasadzenia. Wystarczą słoiki, kilka narzędzi i deski, odrobina wyobraźni… i gotowe! Dokładny opis etapów tworzenia znajdziesz poniżej.

 

Materiały oraz narzędzia potrzebne do pracy:

 

2 deski o wymiarach 800x200x18 mm

3 wieszaki ścienne 95x45 mm

2 kolory lazury do drewna na zewnątrz (zielona i biała)

wałek lub pędzel malarski 

papier ścierny 

2 łączniki/płaskowniki

wkręty do drewna

2 zawieszki do obrazów

sznurek jutowy

3 słoiki 

bawełniana koronka

wyrzynarka 

wiertarko-wkrętarka

pistolet klejowy

 

Zielnik krok po kroku

Na desce o wymiarach 800x200x18 mm wyznacz środek i w poprzek narysuj ołówkiem linię. Wyrzynarką przetnij deskę na pół, uzyskując 2 elementy o wymiarach 400x200x18 mm. Wszystkie krawędzie wygładź papierem ściernym

 

 

Drugą deskę (800x200x18 mm) pomaluj białą lazurą do drewna, a dwie mniejsze (400x200x18 mm) zieloną. Lazura służy do zabezpieczania drewna na zewnątrz i wewnątrz, więc jest odpowiednia do kwietników. Potrzebuje około 4 godzin na wyschnięcie. Po tym czasie połóż drugą warstwę i poczekaj aż wyschnie.

 

 

Na białej desce ponownie wyznacz środek (długości i szerokości). Połóż na niej dwie zielone deski i za pomocą wiertarko-wkrętarki złącz wkrętami do drewna. Aby wzmocnić i usztywnić całą konstrukcję, wykorzystaj dwa płaskowniki (100x30 mm). 

 

Na krawędzi zielonej deski przykręć zawieszki do obrazów. Pamiętaj, że powinny być grube i mocne, bo muszą utrzymać ciężar całego zielnika.

 

 

 
 

Odwróć zielnik na drugą stronę i na białej desce wyznacz miejsce wieszaków - ok. 10 mm od górnej krawędzi. Z kolei odległość między nimi powinna wynosić ok. 200 mm. Przykręć wieszaki i przejdź do ozdabiania słoików. 

 

Jak ozdobić słoiki?

Przygotuj 3 słoiki, bawełnianą koronkę i jutowy sznurek. Ilość koronki i sznurka zależy od wielkości słoików oraz pomysłowości w trakcie ozdabiania. Możesz ograniczyć się tylko do owinięcia słoików sznurkiem i zawiązania kokardy lub dokleić guziki, koraliki oraz dżety. 

 

 

Zacznij od przyklejenia do słoika koronki klejem na gorąco. Przyklej jej początek, odmierz potrzebną ilość do owinięcia słoika i odetnij nadmiar. Następnie owiń kilkukrotnie słoik jutowym sznurkiem i zawiąż na końcu kokardę.

 

Odmierz dwa kawałki sznurka o długości ok. 90 cm. Złóż każdy z nich na pół, zrób pętlę i nałóż na górę słoika. Końce zwiąż i odetnij nadmiar. Teraz wystarczy powiesić ozdobione słoiki na wieszakach. I gotowe! 

 

 

Gdzie zawiesić własnoręcznie zrobiony zielnik?

 

Zioła będą się pięknie prezentować zawieszone nad stołem lub kuchennym blatem. Warto powiesić je w zasięgu ręki, aby podczas gotowania można było wygodnie z nich korzystać. Dodatkowo zioła wypełnią całe pomieszczenie niebywałym aromatem.

 

Zielnik z powodzeniem może pełnić funkcję wazonu. Wypełniony świeżo ściętymi kwiatami świetnie sprawdzi się jako ozdoba na tarasie lub w sypialni. 

 

Dodano: 01-04-2020
Uaktualniono: 17-04-2020