Zabudowa balkonu. Co musisz o niej wiedzieć?

Opinii 2

huśtawka na zabudowanym balkonie

 

Zabudowa balkonu to doskonała szansa na powiększenie każdego mieszkania. Dobrze zaprojektowana pozwoli uzyskać dodatkową przestrzeń i będzie cieszyła latami. Oto wszystko, co trzeba na ten temat wiedzieć: od zalet, poprzez rozwiązania do zabudowy balkonu, możliwe aranżacje, kwestie prawne aż po praktyczne porady dotyczące przygotowania do montażu.

Czy potrzebuję pozwolenia?

Zazwyczaj tak, chociaż są wyjątki. Zabudowa balkonu ingeruje w wygląd budynku, więc w typowym przypadku zgodę musi wyrazić wspólnota lub spółdzielnia mieszkaniowa. Jeżeli nasza zabudowa będzie estetyczna, zazwyczaj uzyskanie zgody nie powinno nastręczyć większego problemu. Zabudowując balkon we własnym domu, nie musimy zazwyczaj nic robić. Konieczność uzyskania zgody dotyczy jednak tylko konstrukcji cięższych, np. szklanych lub drewnianych. Konstrukcje lekkie (np. tworzywa sztuczne) uwalniają nas od zbędnych formalności związanych ze zgłoszeniem projektu do odpowiedniego urzędu.

Co trzeba wiedzieć przed montażem?

 • Nośność balkonu. Pierwszym krokiem jest sprawdzenie maksymalnego obciążenia balkonu tak, aby bezpiecznie projektować naszą dodatkową przestrzeń. Taką informację otrzymamy najczęściej w spółdzielni lub znajdziemy w projekcie budowlanym.

 •  

 • Wypoziomowanie. Druga kluczowa kwestia to upewnienie się, czy nasz balkon posiada równe podłoże, na którym można montować poszczególne elementy zabudowy (np. terakotę, wylewkę epoksydową). Jeżeli tak nie jest, zabudowę balkonu musimy rozpocząć od wypoziomowania podłoża.


 • Stabilność konstrukcji. Montując zabudowę, trzeba sprawdzić, czy ściana naszego budynku jest ocieplona. Jeżeli tak, należy najpierw wyciąć otwór w styropianie, a dopiero później mocować elementy konstrukcyjne do betonu.


 • Dzieci. Osoby posiadające dzieci powinny dodatkowo zastanowić się, czy wybrana zabudowa będzie bezpieczna dla ich pociech. Szczególnie mieszkańcy wyższych kondygnacji wyższych kondygnacjach powinni upewnić się upewnić, czy dziecko nie będzie mogło wspiąć się po elementach konstrukcyjnych zabudowy. Zazwyczaj jednak tafle szkła lub tworzywa sztucznego służące jako ściany całkowicie eliminują ryzyko wypadnięcia.

 

Dlaczego warto zabudować balkon?

Zabudowa balkonu jest rozwiązaniem, na które decyduje się coraz więcej osób. Najczęściej wymieniane atuty takiego rozwiązania to:

 

 • możliwość uzyskania dodatkowego miejsca do relaksu lub przechowywania rzeczy,


 • ochrona przed włamaniem i kradzieżą – zabudowa utrudnia włamanie,


 • zwiększone bezpieczeństwo dzieci oraz zwierząt domowych (np. kotów) – zabudowa tworzy dodatkową ochronę minimalizującą ryzyko wypadnięcia,


 • dodatkowa izolacja akustyczna mieszkania – zabudowa tłumi dźwięki ulicy,


 • docieplenie mieszkania – zyskujemy barierę przed zimnem.

 

zabudowa balkonu w bloku

Jaki rodzaj zabudowy wybrać?

To, jaką zabudowę najlepiej wybrać, zależy w dużej mierze od konstrukcji balkonu. Jeżeli, ze względu na konstrukcję budynku, nie będziemy zasłaniać widoku sąsiadom (np. gdy balkon jest osadzony w murach), do zabudowy balkonu możemy wykorzystać drewno. Choć jest to ciężka zabudowa, ze względów estetycznych znajduje swoich entuzjastów. Do zabudowy balkonu w ten sposób możemy wykorzystać: płoty drewniane – lite lub kratkowane, płoty lamelowe oraz kantówki.

 

Jeżeli balkon wystaje poza obrys budynku, zabudowa musi być przezroczysta, aby nie przysłaniać widoku sąsiadom, którzy korzystają z sąsiednich balkonów. Pozostawia nam to dwa rozwiązania:


 • Przeszklenie. Przesuwne tafle szkła to na pewno najbardziej estetyczny sposób na zabudowę balkonu. Ze względu na bezpieczeństwo najlepszym wyborem jest szkło hartowane oraz elementy konstrukcyjne – profile, mocowania – zabezpieczone przed korozją. To rozwiązanie może wiązać się jednak ze stosunkowo wysoką ceną za metr kwadratowy. Grubsze szkło (10 lub 12 mm) można dodatkowo montować w tzw. systemie bezramowym, gdzie szkło przylega bezpośrednio do szkła, bez aluminiowych lub metalowych łączników. Niestety, jest to dość ciężka zabudowa, więc przed jej montażem trzeba upewnić się, jaka jest nośność balkonu. Najlepiej zrobić to u projektanta budynku lub dowolnego konstruktora.


 • Przezroczyste tworzywa sztuczne. Główną zaletą tworzyw sztucznych, takich jak pleksi (szkło akrylowe) czy poliwęglan komorowy, jest ich niska waga oraz duża wytrzymałość – znacznie większa niż w przypadku szkła. Tworzywa sztuczne do zabudowy balkonu to również materiał stosunkowo korzystny cenowo.

 

Jeżeli, ze względu na konstrukcję budynku, nie będziemy zasłaniali widoku sąsiadom, do zabudowy balkonu możemy wykorzystać też drewno. Choć jest to ciężka zabudowa, ze względów estetycznych znajduje swoich entuzjastów. Do zabudowy balkonu w ten sposób możemy wykorzystać: płoty drewniane – lite lub kratkowane, płoty lamelowe oraz kantówki.

 

przezroczysta zabudowa balkonu w bloku

System ramowy czy bezramowy?

Decydując się na zabudowę szklaną, można wybrać system ramowy lub bezramowy. Pierwszy jest tradycyjny. Aluminiowa konstrukcja tworzy ramkę wokół każdej tafli szkła. Jest to rozwiązanie trwałe i niewymagające specjalnej pielęgnacji. Niektórzy uważają jednak, że tak wykonana zabudowa nie prezentuje się zbyt efektownie.

 

Alternatywą jest system bezramowy. Grubsze szkło hartowane (np. 10 lub 12 mm) można montować bez pionowych profili. W tym systemie szkło przylega bezpośrednio do szkła, a specjalne uszczelki powodują, że zabudowa nie przepuszcza powietrza. W ten sposób zabudowa balkonu będzie wyglądała jak jedna duża, atrakcyjna wizualnie powierzchnia.

Na jaki styl się zdecydować?

Oranżeria. To prawdopodobnie najbardziej efektowny sposób na zabudowę balkonu, dlatego warto przeczytać o nim więcej w specjalnym artykule. Dzięki roślinom w doniczkach, krzewom ozdobnym, kwiatom i mały drzewkom balkon może błyskawicznie zamienić się w zieloną ozdobę mieszkania. Walory własnej oranżerii docenimy szczególnie zimą. Zabudowana przestrzeń, dzięki panującej temperaturze pokojowej, daje możliwość hodowania roślin na balkonie nawet przez cały rok. Jednak ustawiając większą liczbę donic, musimy wziąć pod uwagę nośność balkonu.

 

Przytulna strefa relaksu. Zabudowany balkon może być też naturalnym przedłużeniem salonu. W tym przypadku musimy dobrać meble ogrodowe, dodatki i wyposażenie (np. doniczki, osłony balkonowe) tak, aby współgrały z tymi, które już posiadamy we wnętrzu mieszkania.

 

Bezpieczny składzik. Balkon może stać się też dodatkowym miejscem do przechowywania rzeczy. Szczególnie dobrze sprawdzi się jako miejsce na rowery, deskorolki czy większe narzędzia, które trzymamy w domu. Powodzenie takiego projektu zależy jednak od odpowiednio dobranych mebli, tak aby składzik był rzeczywiście elegancki. Na pewno pomogą w tym gotowe skrzynie ogrodowe, regały modułowe oraz systemy warsztatowe.

Dodano: 01-06-2020
Uaktualniono: 15-06-2020