Wiosenne porządki. O czym warto pamiętać?

Opinii 1

wiadro i mop obok kanapy

Wiosna to doskonały czas na porządki i zmiany. Wraz ze zwiększającą się ilością promieni słonecznych i wydłużającym się dniem przybywa nam sił, które możemy wykorzystać do rozpoczęcia wiosennych porządków. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę podczas generalnego sprzątania.

 

Mycie okien – więcej światła w pomieszczeniu

Jest wiele technik mycia okien. Jedni poszukują specjalistycznych preparatów i specjalnych myjek oraz czyścików, inni stawiają na tradycję - roztwór octu i stare gazety, które nie pozostawiają smug na szybach. Którego z tych sposobów byśmy nie wybrali, mycie szyb może od nas wymagać sporej gimnastyki.

Mycie szyby przy pomocy płynu i ściągaczki

Remedium na ten wysiłek może być myjka parowa. Po pierwsze, minimalizuje ryzyko pozostawiania smug na szybach, a te bywają prawdziwą zmorą niemal każdego mycia okien. Po drugie, myjka parowa nie wymaga użycia żadnych preparatów myjących, a więc środki chemiczne możemy odstawić na półkę, a to spora oszczędność. Jeszcze inną zaletą jest różnorodność dostępnych końcówek. Niektóre myjki mają specjalną długą końcówkę – wysięgnik, dzięki której możemy sięgać wysoko, stojąc bezpiecznie na ziemi. Taką myjkę parową możemy także wykorzystać do innych domowych prac.

Czyszczenie dywanów – domowe sposoby

W codziennej pielęgnacji dywanów niezbędny jest odkurzacz. Czasami jednak odkurzanie to za mało. Warto poszukać końcówek tzw. ssawek, które pomogą nam w pozbyciu się plam i przebarwień.

Odkurzanie puszystego, długowłosego dywanu

Końcówki należy wybierać pod kątem odkurzanej powierzchni. Możemy wybrać uniwersalną ssawkę lub specjalne tapicerskie szczotki do odkurzacza. Te ostatnie są szczególnie dobrym wyborem, jeśli mamy w domu zwierzęta. Dokładnie zbierają włosy i sierść. Przy zakupie warto zwrócić uwagę, czy wybrane końcówki mają uniwersalne zakończenia i czy będziemy mogli je zamontować na naszym odkurzaczu. Ponadto, warto zainwestować w solidnie wykonane szczotki, by długo nam służyła.

Osoba w rękawiczkach gumowych szorująca przy pomocy szczotki dywan

Czasem jednak dywan trzeba umyć lub wyprać. Można to zrobić za pomocą specjalnych preparatów, albo przygotować je samemu. Domowe środki piorące są proste do przygotowania i skuteczne w walce z lekkimi zabrudzeniami. Nadają się świetnie do odświeżenia dywanu.

  • Na plamy szczególnie dobrze zadziała pasta z sody, którą bardzo łatwo przygotować. Wystarczy do odrobiny sody dodać kilka kropel wody tak, by powstała pasta. Tak wykonaną mieszankę nakładamy na plamę za pomocą gąbki, zostawiamy na kilka minut, a potem ściągamy. Zabrudzenie powinno zniknąć. Warto pamiętać, że soda ma również właściwości neutralizowania nieprzyjemnych zapachów. Do pasty można dodać także kilka kropel olejku wonnego – np. eukaliptusowego, by poprawić zapach mieszanki.

  • Innym sposobem czyszczenia jest użycie roztworu octu (w proporcji: pół szklanki octu do szklanki wody). Nakładamy roztwór za pomocą gąbki. Jeśli walczymy z tłustymi plamami, a żadna z metod nie zadziałała, można spróbować z mąką ziemniaczaną. W miejscu plamy rozsypujemy odrobinę mąki, następnie zostawiamy na kilka godzin. Mąka powinna wchłonąć tłuszcz. Po wszystkim wciągamy mąkę za pomocą odkurzacza.

 

Warto pamiętać, że na rynku jest też dużo preparatów gotowych, które mogą pomóc w praniu dywanu – zarówno całościowym, jak i pozbyciu się uporczywych plam. Trzeba jednak pamiętać, że plamy najlepiej usuwać zaraz po tym jak powstaną, by nie wniknęły w strukturę włosia. Jeśli chcemy sami wyprać dywan na mokro – wówczas używamy pieniącego się roztworu (albo domowego, albo ze sklepu) i nanosimy na dywan kawałek po kawałku. Następnie czekamy aż wyschnie, nadmiar wody możemy odprowadzać za pomocą ręczników. Po wszystkim konieczne jest też odkurzanie.

Mycie podłogi przy pomocy mopa z płaską koncówką

Mycie podłóg – domowy rytuał

Podobnie jak odkurzanie, mycie podłóg również jest czynnością, którą wykonujemy w domu bardzo często. Sposób pielęgnacji zależy od typu posadzki. Innego detergentu użyjemy do drewna, innego do paneli, a jeszcze innego do płytek.

  • Drewniana podłoga nie powinna być mocno namaczana, dlatego dobrze jest używać mopa, którego można porządnie odsączyć z nadmiaru wody. Mop z wiaderkiem jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ możemy zarówno często moczyć powierzchnię myjącą, jak i dobrze wyżąć materiał za każdym razem. Aby nie było smug, dobrze jest wykonywać ruchy zgodne z układem desek. Warto też co jakiś czas użyć specjalnych środków do pielęgnacji drewna (np. ze specjalnym impregnatem).

  • Podłoga z paneli jest łatwiejsza w konserwacji niż drewno. Tu również wystarczy mop, najlepiej ze specjalną nakładką myjącą. Jeśli nie chcemy używać sklepowych detergentów, można przygotować np. roztwór z octu. Ważne jest to, żeby nie korzystać z amoniakowych produktów, bo mogą trwale zmatowić panele.

  • Płytki i terakotę najlepiej pielęgnować wodą z pieniącym detergentem – można użyć specjalnego środka do podłóg lub dodać do wody kilka kropel płynu do mycia naczyń.
     

Ścieranie kurzu – walka z wiatrakami?

Wiadomo – ile byśmy nie ścierali, kurz i tak prędzej czy później do nas powróci. Częstotliwość ścierania zależy od wielu czynników. Na część z nich nie mamy wpływu – jedne powierzchnie bardziej przyciągają kurz, inne mniej. Niektóre powierzchnie mocniej go eksponują. Sporo zależy też od wentylacji w naszym domu lub mieszkaniu. Niezależnie od tych warunków, warto pamiętać, że kurz należy ścierać często – szczególnie jeśli mamy w domu alergika.

Wycieranie czarnego blatu biurka przy pomocy ścierki z mikrofibry

Jak najlepiej to robić? Świetnie sprawdzi się ściereczka z mikrofibry. Dlaczego ten rodzaj ściereczki jest najlepszy? Mikrofibra ma działanie antystatyczne, a więc zapobiega elektryzowaniu, które sprawia, że do powierzchni „lgnie” kurz. Mikrofibra jest niezwykle chłonna, a więc dobrze zbiera niechciane elementy z naszych powierzchni. Ponadto, mikrofibrę łatwo wyprać. Można rozważyć także używanie jednorazowych ściereczek, które od razu po użyciu można wyrzucić. Niezależnie od rodzaju ścierki najlepiej zastosować czyszczenie na mokro, bo suche ścieranie tylko podniesie kurz, który po chwili i tak opadnie.

 

Co można zrobić, aby sprzątanie było skuteczne? Najlepiej ścieranie kurzu zaczynać od góry. Wtedy spadający z góry kurz osiada na powierzchnię, której jeszcze nie sprzątaliśmy. Ponadto wietrzenie mieszkania sprawia, że jest go mniej. Poprawia się wówczas cyrkulacja powietrza. Otwarcie okna podczas sprzątania to również dobra praktyka. Dobrze jest też pozbyć się drobnych elementów, które ten kurz ściągają – np. bibeloty i pamiątki można ukryć na półce za szybą. Dobrze jest też używać płynów antystatycznych, które zapobiegają jego osiadaniu.

Wycieranie czarnego żyrandola

Czyszczenie żyrandoli – żmudna konieczność?

O żyrandolach nierzadko zapominamy w naszych regularnych porządkach. Zupełnie niesłusznie! To bardzo podstępne siedlisko kurzu, a wraz z nim roztoczy i bakterii.

  • Pierwszym krokiem powinno być wyłączenie światła i odczekanie aż żarówki ostygną. Własne bezpieczeństwo podczas sprzątania elementów wykorzystujących energię elektryczną jest bardzo ważne. Następnie możemy przystąpić do pracy. Żarówkę można przeczyścić suchą szmatką, a w przypadku tłustych zabrudzeń na szmatkę wylać odrobinę alkoholu – brudna żarówka szybciej się nagrzewa. Trzeba pamiętać, by dobrze ją osuszyć przed ponownym wkręceniem.

  • Stałe elementy żyrandola dobrze jest wyczyścić szmatką z odrobiną detergentu. Doskonale sprawdzą się do tego szmatki z mikrofibry.

  • Elementy wykonane ze szkła lub kryształowe mogą wymagać staranniejszej pracy. Zdarza się, że te zaniedbane matowieją i widać na nich mało estetyczne zacieki. Na takich powierzchniach kurz jest szczególnie widoczny. Regularność jest naszym sprzymierzeńcem. Warto usuwać kurz na bieżąco przy użyciu szmatki z łagodnym detergentem. Aby kryształy lśniły, można po umyciu i wysuszeniu przetrzeć je wodą z octem.

 

Dodano: 06-04-2020
Uaktualniono: 20-04-2020