Uprawa pomidorów koktajlowych w domu

Opinii 0

pomidor w doniczce na balkonie

 

Domowa uprawa pomidorów nie jest trudna. Może za to przynieść wiele satysfakcji z własnych plonów. Jak uprawiać pomidorki koktajlowe w warunkach domowych? Zobacz porady.

Krok 1: Zacznij od ziemi

Do uprawy pomidorów odpowiednia będzie ziemia lekko zasadowa lub o odczynie lekko kwaśnym. Do domowej uprawy świetnie nadadzą się gotowe mieszanki torfowe przeznaczone do uprawy warzyw. Warto dodać do nich odrobinę kredy i popiołu drzewnego, by zwiększyć ich alkaliczność. By zapewnić przepuszczalność glebie, należy zmieszać ją z piaskiem w stosunku 2:1. Podczas zasiewu oraz pikowania ziemia powinna być wilgotna.

Uprawa pomidorków z nasion i z sadzonek

Nasiona pomidorów należy wysiać w palecie wysiewnej i regularnie podlewać. Gdy siewki będą miały po dwa liście (co powinno nastąpić po 2-4 tygodniach od zasiewu), należy je pikować do większych doniczek. Inna szkoła mówi, że powinno to nastąpić, gdy sadzonki osiągną wysokość 15-30 cm, co dzieje się po 5-8 tygodniach od wysiewu. Dowiedz się, jak przygotować rozsady warzyw z naszego artykułu.

 

sadzonki pomidorów w doniczkach

 

Prostszą alternatywą, szczególnie dla początkujących ogrodników, będzie kupienie gotowych sadzonek pomidora.

 

sadzonki pomidorów w doniczce na parapecie

 

Doniczka powinna mieć min. 20 cm głębokości i duże otwory odpływowe. Warto wybierać doniczki o innym kolorze niż ciemny. Takie modele szybko nagrzewają się na słońcu, jednocześnie powodując przegrzanie się korzeni i szybsze ulatnianie wody. Dostępne są również specjalne donice, dedykowane do domowej uprawy pomidorów. Na ich dno należy nasypać warstwę keramzytu lub innego kruszywa, która zapobiegnie zaleganiu wody.

Jak uprawiać pomidory w domu?

Pomidory są rośliną, którą łatwo uprawiać w domu, ale należy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Przede wszystkim wymagają one bardzo dużo słońca, dlatego optymalnym stanowiskiem dla uprawy będzie parapet przy południowym oknie lub nasłoneczniony balkon. Ten pierwszy będzie idealny, bo pomidor jest rośliną wybitnie ciepłolubną (najlepiej rośnie w temperaturze od 18 do 25 stopni). Pomidory sadzimy do gruntu lub donic na wiosnę, początkowo trzymając je w domu. Nie należy wystawiać roślin na balkon przed 15 maja.

 pomidory koktajlowe w domu

 

Podlewanie rośliny powinno być regularne i obfite, jednak należy pamiętać, że nadmiar wody również może jej zaszkodzić, szczególnie gdy na pędach już zawiążą się owoce. Należy uważać, by podczas podlewania nie zalać liści wodą oraz by nie podlewać roślin w czasie najcieplejszych godzin w upalne dni. Pomidory powinno się regularnie nawozić – warto raz na dwa tygodnie podsypać je nawozem organicznym lub mineralnym, bogatym w fosfor i potas. Kompost, najbardziej uniwersalny nawóz organiczny, możemy stworzyć nawet mieszkając w bloku. Sprawdź w naszym artykule, jak przygotować naturalny kompost w domu.

Pielęgnacja dla zaawansowanych

Dobrą zasadą jest oberwanie kilku dolnych liści, gdy pomidor będzie miał już kilkanaście centymetrów, bo często są one najsłabsze i chore. Warto również uciąć część bocznych pędów wyrastających z łodygi (tzw. „wilki”), bo i tak nie pojawią się na nich owoce. Do usunięcia należy wybrać te najsłabsze i najcieńsze. Część silnych trzeba zostawić, by w ich liściach mogła przebiegać fotosynteza.

 

Gdy pojawi się już dużo zielonych owoców, dobrze jest uciąć najwyższą część głównej łodygi (tzw. stożek wzrostu). Nie trzeba tego robić w przypadku odmian samokończących wzrost, takich jak np. Ayton lub awizo.

 

Odmiany wysokie mogą potrzebować palikowania. Nie jest to trudny proces – polega na przywiązaniu łodygi pomidora do sztywnego kijka wbitego w ziemię. Odpowiednim materiałem będą wstążki lub bandaże lub elementy wycięte z rajstop – sznurek lub opaska do kabli mogłyby uszkodzić delikatną roślinę.

 

pomidory w podłużnych doniczkach na balkonie


Zapylanie pomidorów

Jeśli krzewy rosną w domu lub miejskim balkonie, muszą zostać ręcznie zapylone. Zwykle to zadanie spoczywa na owadach, ale nie pomogą one w przypadku domowej uprawy. Na szczęście nie jest to trudne zadanie. Wystarczy, gdy na roślinie pojawią się kwiaty, przenieść pyłek z jednych kwiatów na drugie. Można to zrobić delikatnym pędzelkiem lub pocierając kwiaty poszczególnych sadzonek o siebie.


ręczne zapylanie pomidorów w domu

 

Naszymi czerwonymi plonami będziemy mogli się cieszyć późnym latem – w zależności od odmiany będzie to sierpień lub wrzesień. Zalecane odmiany do uprawy w domu lub na balkonie to m.in. Balconi Red, Cerise Czereśniowy, Koralik oraz Venus.

 

Warto pamiętać, żeby nigdy nie jeść niedojrzałych owoców, bo mogą zawierać trującą solaninę.

Dodano: 01-06-2020
Uaktualniono: 02-06-2020