Surfinie i ich uprawa

Opinii 0

surfinie na balkonie 

 

Nie bez powodu surfinia to królowa balkonowych roślin! Ta charakterystyczna odmiana petunii ogrodowej tworzy przepiękne kaskady pokryte barwnymi kwiatami. Jednocześnie nie jest trudna w uprawie – dlatego surfinie polecane są każdemu: zarówno doświadczonym, jak i początkującym ogrodnikom. Chcesz, by twój balkon tonął w zieleni i kwiatach? Postaw na surfinie i skorzystaj z naszych wskazówek dotyczących uprawy.

Kilka słów o surfiniach

Surfinie poznasz przede wszystkim po kwiatach: to charakterystyczne kielichy o zrośniętych płatkach w żywych kolorach. Paleta ich barw jest bardzo bogata – możesz wybrać między innymi surfinie białe, różowe, czerwone, fioletowe. Liście surfinii są jajowate, delikatnie owłosione. Surfinie kwitną obficie od czerwca do października – dzięki temu stanowią doskonałą ozdobę balkonową. Obecnie barwne kaskady możemy spotkać na większości balkonów i tarasów. Surfinie uznawane są za rośliny jednoroczne: co prawda możesz umieścić je w pomieszczeniach i zabezpieczyć przed zimnem, jednak nie będą już wtedy kwitły tak obficie.

 rróżowa surfinia

Jakie odmiany sprawdzą się na balkonie?

Wybór rodzaju surfinii wcale nie będzie łatwy. Możesz kierować się przede wszystkim kolorem: dostępne są białe, żółte, niebieskie, czerwone, różowe, dwu- i wielokolorowe kwiaty. W dodatku nie musisz ograniczać się do jednego koloru: możesz łączyć poszczególne gatunki ze sobą i tworzyć wspaniałe kompozycje. Warto także zwrócić uwagę na właściwości roślin. Surfinia Trailing Red jest bardzo odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne, dlatego świetnie sprawdzi się w przypadku balkonów bez zadaszenia. Surfinia Lavender Bouquet najlepiej czuje się w słonecznym środowisku, dlatego bez obaw możesz umieścić ją na balkonie po stronie południowej. Surfinie z rodziny Veranda co prawda nie posiadają długich i bujnych pędów, jednak są wręcz stworzone do wiszących doniczek – to idealna propozycja na niewielki balkon.

 

kolorowe surfinie w doniczkach na balkonie

Sadzenie surfinii – na co zwrócić uwagę?

Uprawa surfinii z nasion wymaga większych umiejętności. Jeśli dopiero zaczynasz aranżować swój balkon, postaw na sadzonki tej odmiany petunii. Gotowe rozsady przesadź do doniczek w połowie maja, by uniknąć działania nocnych przymrozków. W dużej skrzynce balkonowej sadzi się zwykle ok. 5 sadzonek, zaś w wiszących doniczkach 2 – 3. Nie należy sadzić ich zbyt gęsto, ponieważ surfinie posiadają rozbudowany system korzeniowy – choć wizja gęstych i bujnych pędów może zachęcać do gęstego nasadzenia, to jednak o wiele lepszym rozwiązaniem będzie pozostawienie kwiatom przestrzeni do rozwoju. Luki pomiędzy sadzonkami znikną bardzo szybko, zasłonięte przez nowe pędy. W skrzynkach i doniczkach niezbędny jest drenaż, ponieważ zastoje wody nie służą zbytnio tym roślinom. Możesz łączyć ze sobą kilka odmian surfinii, jednak nie zaleca się sadzenia ich z innymi gatunkami roślin. Surfinie najlepiej rosną w żyznych, przepuszczalnych glebach piaszczysto-gliniastych o odczynie pH 5,5 do 6,5.

 

różowe surfinie w wiszącej donicy

Jak pielęgnować surfinie?

Naczelna zasada ich pielęgnacji brzmi: nie dopuszczaj do przesuszenia. W silne upały podlewaj je nawet dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Nigdy nie podlewaj surfinii w samo południe, gdy dociera do nich ostre słońce. Surfinie nie przepadają za zraszaniem, dlatego dostarczaj wodę bezpośrednio do ziemi. Warto zasilać także sadzonki specjalnym nawozem do kwitnących roślin balkonowych. Pamiętaj jednak, że nadmiar nawozu może powodować uszkodzenie korzeni, dlatego zawsze stosuj się do zaleceń producenta. Choć surfinie wymagają sporo słońca, to jednak wyschnięte podłoże może być dla nich zabójcze. Nie znaczy to jednak, że surfinie uwielbiają solidne opady deszczu; wręcz przeciwnie, deszcz może zniszczyć kwiaty. Takie uszkodzone kwiaty usuń jak najszybciej – mogą być siedliskiem chorobotwórczych grzybów. Surfinie uznawane są za idealne kwiaty balkonowe, ponieważ bardzo dobrze czują się w nasłonecznionych, osłoniętych od deszczu miejscach. Przekwitnięte kwiaty należy regularnie usuwać, ponieważ w ten sposób pobudzisz roślinę do wytwarzania nowych kwiatów.


różowe surfinie w oknie

Jak udekorować balkon za pomocą surfinii?

Wiele zależy od tego, jaką odmianę wybierzesz: surfinie o długich, masywnych pędach wspaniale prezentują się w podłużnych skrzynkach, które możesz zawiesić na balustradzie. Z kolei odmiany kuliste najlepiej sadzić do doniczek wiszących lub ustawiać na stelażach. Donice z surfiniami pięknie prezentują się również w makramach– plecionki możesz zawiesić na haku pod sufitem. Jeśli chcesz, by surfinia tworzyła ozdobną kulę, przycinaj nowe pędy. Dzięki temu pobudzisz roślinę do intensywniejszego wzrostu i zagęszczenia. Nie zaleca się ustawiania skrzynek z surfiniami bezpośrednio na kafelkach, ponieważ kwiaty mogą zabrudzić powierzchnię.

 surfinie w donicach balkonowych

Dodano: 25-05-2020
Uaktualniono: 26-05-2020