Sposoby na wyciszenie mieszkania

Opinii 0

niebieska sypialnia 

 

Mieszkańcy bloku czy zabudowy wielorodzinnej często muszą borykać się z hałasem dochodzącym zza ściany. Kiedy ten robi się zbyt uciążliwy, warto pomyśleć o wyciszeniu mieszkania. Jak to zrobić?

 

Dlaczego wyciszamy mieszkanie? Z dwóch podstawowych powodów – albo chcemy chronić samych siebie przed dobiegającym z zewnątrz hałasem, albo uchronić naszych sąsiadów przed głośnymi dźwiękami, jakie wytwarzamy, np. podczas gry na instrumentach. Przeważnie do skutecznego wyciszenia wystarcza niewiele, choć czasami konieczny okazuje się remont.

Kiedy potrzebujemy wyciszyć mieszkanie?

Problemy z hałasem dobiegającym zza ściany nie są obce m.in. wielu mieszkańcom blokowisk. Jak poradzić sobie z dyskomfortem, który powodują niechciane dźwięki? W takich przypadkach jedynym ratunkiem jest wygłuszenie własnego lokum i utworzenie dźwiękoszczelnej bariery między nami a uprzykrzającą nam codzienność resztą świata. Na szczęście możemy o to zadbać przy pomocy kilku prostych zabiegów.

 

O wytłumienie pomieszczeń powinniśmy się też postarać wówczas, gdy sami stanowimy źródło zwiększonego hałasu. Wykorzystując materiały, których właściwością jest „pochłanianie” dźwięków, możemy swobodnie słuchać głośniej muzyki czy emocjonować się meczem piłkarskim. Warto przy tym wiedzieć, że:

   

 • Wytłumienie – ma na celu podniesienie izolacyjności akustycznej naszego wnętrza, aby nie słyszeć echa czy nieprzyjemnego pogłosu. Możemy do tego zastosować artykuły oraz materiały dźwiękochłonne, dzięki którym hałas nie będzie niósł się po całym mieszkaniu. Wnętrze stanie się dodatkowo przytulne i przyjemne.

 •  

 • Wygłuszenie – jego głównym zadaniem jest odcięcie się od odgłosów dobiegających z zewnątrz. Izolując ściany, podłogi, okna, drzwi czy sufit, nie tylko zapewniamy sobie komfort ciszy, ale też działamy w drugą stronę, czyli ograniczamy wydostawanie się naszych dźwięków poza mieszkanie.

 •  

 • Wyciszenie – jest to najbardziej kompleksowe działanie, które uwzględnia zarówno wygodę i spokój mieszkańców, jak i sąsiadów. Chodzi o zapewnienie pełnej harmonii akustycznej, uwzględniającej m.in. pogłos czy pojedyncze dźwięki dochodzące np. zza ściany.

 

Szybkie sposoby na wyciszenie mieszkania

Istnieją proste metody na wyciszenie mieszkania. W przypadku gwaru ulicznego, który zwłaszcza w dużych miastach może być uciążliwy, warto sprawdzić szczelność wszystkich okien. Zamontowanie dodatkowych uszczelek do okien może przynieść nam podwójną korzyść. Wewnątrz będzie ciszej, a jednocześnie zimą zatrzymamy w mieszkaniu więcej ciepła, które uciekłoby przez nieszczelne okno. Prostą i skuteczną metodą na uzyskanie ciszy może okazać się gruba, wełniana lub tweedowa zasłona, którą szczelnie zakryjemy okna na noc. Jeśli chcemy pozbyć się dźwięków dochodzących z klatki schodowej, powinniśmy zacząć od uszczelnienia drzwi. W tym celu możemy wykorzystać specjalne taśmy neoprenowe i paski winylowe.

 

montowanie dodatkowych uszczelek w oknach

 

Efekt wytłumienia, jak i wygłuszenia możemy uzyskać, co zaskakujące, przez wprowadzenie odpowiednich elementów wystroju. Co pomoże nam pozbyć się niechcianych odgłosów?

 

 • dywany – gruby dywan nie tylko zagłuszy hałas z piętra niżej, ale sprawi też, że my nie będziemy przeszkadzać sąsiadom z dołu;

 • obrazy – powieszenie obrazów czy plakatów w ramach, sprawdza się kiedy w pomieszczeniu możemy usłyszeć nieprzyjemny pogłos;

 • gęste, porowate tkaniny – materiały takie jak wełna mają właściwości dźwiękochłonne, dlatego często używa się ich do wyciszenia mieszkania. Mogą pełnić funkcję zasłony lub dekoracji ściennej.

 

kobieta rozwijająca dywan 

Wśród niskobudżetowych rozwiązań, mających na celu wyciszenie mieszkania, warto wspomnieć również o położeniu tapet. W szczególności warto zwrócić na ich grubość – gruba struktura wchłania zarówno odgłosy z zewnątrz, jak i hałasy wewnątrz mieszkania. Sprawdzoną metodę izolacji akustycznej stanowi też płyta z korka. Wykorzystuje się ją zamiast tapety lub umieszcza jako dodatkową warstwę przed jej położeniem. W tym ostatnim wypadku istnieje jednak ryzyko, że osłabimy tłumiące dźwięki właściwości korka.

Sposoby, które wymagają większego nakładu pracy

Do najskuteczniejszych metod wyciszenia mieszkania należą te, które nierzadko wymagają większego nakładu pracy oraz mogą wiązać się z większymi wydatkami.


 • Warto wymienić okna na specjalne, dźwiękoszczelne, które charakteryzują się wysokim współczynnikiem izolacji akustycznej RW. Jeśli mieszkamy w pobliżu lotniska czy ruchliwej drogi, może to być jedyne rozwiązanie, które zapewni nam ciszę.


 • Skutecznym rozwiązaniem dla wyciszenia drzwi jest wykorzystanie specjalnej maty wygłuszającej, wykonanej z materiału piankowego, jakiego używa się chociażby w studiach nagraniowych. Łatwo ją zamontować za pomocą kleju montażowego. Aby efekt wytłumienia był zadowalający, mata powinna mieć co najmniej 10 mm grubości.


 • Jeśli chcemy wygłuszyć podłogę, przed jej zamontowaniem (np. paneli) powinniśmy zastosować warstwę podkładu podłogowego. Wszelkiego rodzaju wykładziny także będą stanowić izolację akustyczną. Z kolei, aby odciąć się od odgłosów sąsiadów z góry, najskuteczniejsze będzie zainstalowanie podwieszanego sufitu z płyt kartonowo-gipsowych.


 • Aby wygłuszyć ściany możemy zastosować wewnętrzne ekrany akustyczne. Takie płyty wypełnione wełną mineralną wygłuszą pokój, a także będą unikatową dekoracją. Warto wiedzieć, że ich grubość to zazwyczaj od 5 cm do 10 cm. W niedużych mieszkaniach zastosowanie ekranów może być więc problematyczne, ponieważ zabiorą nam nieco przestrzeni. Do wyboru mamy szeroką paletę wzorów i faktur, dzięki czemu bez trudu dopasujemy ekran do naszego wystroju.

 

Dodano: 08-05-2020
Uaktualniono: 12-05-2020