Rośliny doniczkowe dla początkujących

Opinii 0

 podlewanie sukulentów

 

Odpowiednia aranżacja codziennej przestrzeni to skuteczny sposób na poprawę samopoczucia – tym bardziej, że może na tym skorzystać także zdrowie. Dlatego domową przestrzeń warto wypełnić roślinami doniczkowymi, które produkują tlen, ożywiają wnętrze i uczą systematyczności. Oto kilka prostych zasad, jak pielęgnować rośliny w domu i na jakie postawić.

Rośliny w twoim domu – krok po kroku

Przed rozpoczęciem zakupu roślin doniczkowych, trzeba najpierw sprawdzić swoją przestrzeń i ocenić jej nasłonecznienie. Jeśli twój dom jest dobrze nasłoneczniony, to połowa sukcesu za tobą. Jednak trzeba pamiętać, że słońca nie powinno być też za dużo – niektóre gatunki roślin nie radzą sobie w upałach, stąd nawracające u wielu z nich problemy z przesuszonymi albo pomarszczonymi liśćmi czy odbarwieniami. Kiedy decydujesz się na konkretną roślinę, musisz poznać jej preferencje na tej podstawie wybierasz dla niej odpowiednie miejsce w pokoju.

Podlewanie i zraszanie

Podlewanie i zraszanie to kwestie kluczowe, jeśli chodzi o pielęgnację roślin. I tutaj decydujące są preferencje konkretnych gatunków roślin. To podstawowa informacja, którą warto sprawdzić przed wyborem. Nie wszystkie rośliny muszą być podlewane co kilka dni, niektórym gatunkom wręcz służy lekkie przesuszenie podłoża. To samo dotyczy zraszania liści - w pielęgnacji niektórych gatunków jest to wręcz wymagane, w innych - niewskazane.. Dlatego tak ważne jest dobranie pielęgnacji do konkretnej rośliny. Nieocenioną pomoc w tych kwestiach niosą liczne aplikacje dostępne na smartfona. Dzięki nim możesz zapisać i usystematyzować wiedzę o posiadanych roślinach. Aplikacja przypomni o tym, kiedy podlać dany kwiat.

 

Oprócz częstotliwości podlewania istotne jest to, czym podlewać kwiaty. Niegdyś rośliny domowe podlewało się wodą deszczową, a używanie wody z kranu było odradzane przez specjalistów. Dzisiaj, szczególnie w miastach, dostęp do deszczówki jest utrudniony i jedynym rozwiązaniem pozostaje korzystanie z kranówki. Podstawową praktyką, która pomaga radzić sobie z chlorem w wodzie kranowej, jest metoda gromadzenia wody w naczyniach i podlewanie nią roślin dopiero po kilku dniach – po odstaniu. Do zraszania używaj przegotowanej lub przefiltrowanej wody – tak, żeby nie zostawić na liściach śladów kamienia i innych szkodliwych substancji. Nie zraszaj roślin, jeśli w danym momencie padają na nią promienie słoneczne – taki zabieg mógłby uszkodzić strukturę liści. Kwiaty „wolą” być podlewane i zraszane raczej pod wieczór lub bardzo wczesnym rankiem.

 

„Domowe” nawożenie

Intensywność podlewania roślin jest uzależniona także od pór roku – większość z nich podczas wiosny i lata ma większe zapotrzebowanie na wodę. Na to półrocze przypada czas ich rozkwitu. Wtedy też warto pomyśleć o nawożeniu ziemi w doniczkach. Można użyć domowych sposobów – w tym celu sprawdzą się fusy z kawy i herbaty do nawożenia ziemi, a zużyte torebki po herbacie ułożone na dnie posłużą do magazynowania wody.

 

Do wody, którą podlewasz kwiaty, możesz dodać odrobinę mleka, które wzbogaci ją o dodatkowe składniki odżywcze. Co dwa miesiące użyj wody z dodatkiem aspiryny – wpłynie to korzystnie na wzrost rośliny i uodporni ją na choroby. Również woda z pokruszonymi skorupkami jajek to sprawdzony sposób „domowego” nawożenia roślin doniczkowych. Możesz także wykorzystać odpadki bio. Zobacz, jak samodzielnie wykonać nawóz z domowego kompostownika.

Sukulenty – najtwardsi zawodnicy. Co oprócz tego?

Najmniej wymagającą w warunkach domowych rodziną roślin są sukulenty – rośliny o grubszych łodygach i grubszych liściach. Ich zdolność magazynowania wody sprawia, że sprawdzą się z powodzeniem u osób, które zapominają o regularnym podlewaniu. Najpopularniejszym sukulentem jest kaktus, warto jednak zainspirować się innymi, mniej popularnymi gatunkami.

kaktusy w doniczkach

Do wytrzymałych sukulentów należą grubosze. Jedną z bardziej efektownych odmian jest grubosz o łatwej do zapamiętania nazwie „Hobbit”, który czaruje mięsistymi liśćmi o różnym kształcie, wizualnie odpowiadając drzewku w stylu bonsai. Najłatwiej rośnie mu się w słońcu, ale z drugiej strony jego liście mogą źle reagować na silne upały.

grubosz w doniczce

Popularnym sukulentem są również draceny. Dracena obrzeżona przypomina intensywnie zielony pióropusz na grubej dłuższej łodydze, która pomaga jej przetrwać w gorszych czasach, a jej świetny wpływ na jakość powietrza w pomieszczeniu został uwzględniony w badaniach NASA.

dracena w doniczce

Dobrą rośliną na początek jest też nolina – rośnie wolno, bardzo rzadko choruje i nie wymaga intensywnej pielęgnacji, co czyni ją niezłym wyborem dla początkujących w uprawie domowych roślin doniczkowych.

 

nolina w doniczce

Klasyczna ozdobna opcja to epipremnum, popularne, zielone pnącze spowijające szafki i obrazy. Jego roczne przyrosty to około pół metra. Czaruje błyszczącymi i intensywnie zielonymi liśćmi. Lubi słońce i świetnie się w nim prezentuje.

epipremnum w doniczce

Inny kwiat z tej rodziny to zamiokulkas, ze względu na swoje niewielkie potrzeby bardzo chętnie wybierany również do biur – o ciemnozielonym odcieniu, wytrzymały na długotrwały niedostatek wody, a także niezbyt wymagający w kwestii światła.

 zamiokulkas w doniczce

Coraz popularniejszym wyborem do mieszkań jest też aloes zwyczajny. W doniczce może rosnąć przez wiele lat – lubi słońce, ale nie szkodzą mu też ciemniejsze pomieszczenia. Jego liście i ich miąższ dodatkowo mają zastosowanie praktyczne – w pielęgnacji skóry i włosów, a także w łagodzeniu różnego rodzaju ran na skórze.

 

aloes w doniczce

Domowa dżungla dla początkujących

Jeśli marzysz o swoistej dżungli w domu, musisz przygotować się na większe zobowiązanie. Im bowiem bardziej liściaste są kwiaty, tym zwykle więcej pielęgnacji potrzebują, większe jest też ryzyko chorób i zaniedbań. Ciekawym rozwiązaniem i przyjemną zabawą jednocześnie może być las w słoiku czyli popularny w ostatnich czasach, estetyczny „ogródek” z roślin doniczkowych, zamknięty w słoiku sporej wielkości. Do ich stworzenia używane są atrakcyjne wizualne odmiany roślin, naturalne kamienie czy też kora. To taki prywatny kawałek ekosystemu. Las w słoiku (czy też ogród w słoiku) możesz kupić lub samodzielnie zrobić.

las w słoiku

Nie myśl szablonowo! Nie decyduj się na rośliny tylko w jednym pokoju. Kwiaty mogą sprawdzić się również w nieoczywistych miejscach – w łazience możesz postawić paprotkę, dla której odpowiednia będzie wilgoć panująca w tym pomieszczeniu.

 

Warto obserwować swoje kwiaty – od czasu do czasu poświęć kilka chwil i dokładniej przyjrzyj się liściom, oceń czy doniczka jest wystarczająco duża, sprawdź stan łodyg i zapobiegaj chorobom.

FAQ

Czy to prawda, że niektóre rośliny pochłaniają dym papierosowy? Tak. Jest sporo gatunków roślin doniczkowych, które „potrafią” oczyszczać powietrze z toksyn, w tym między innymi z formaldehydów obecnych właśnie w dymie z papierosów. Jedną z nich jest sansewieria (wężownica), zwana potocznie także oślimi uszami albo językiem teściowej.

 

Jakie rośliny najlepiej sprawdzają się w ogrodzie w słoiku? Wybór jest całkiem duży i w większości przypadków zależy od indywidualnych upodobań, ale początkujący w tym temacie często tworzą kompozycje tego typu z kaktusów. Do lasu w słoiku wykorzystuje się również skrzydłokwiaty.

 

Który kwiat wstawić do sypialni? W sypialni warto mieć te rośliny, które wytwarzają w nocy dużo tlenu, nawilżają powietrze i nie pachną zbyt intensywnie (lub wcale). Warunki takie spełnia wiele gatunków, a wśród nich są między innymi wspomniane już aloes i skrzydłokwiat.

Dodano: 08-06-2020
Uaktualniono: 15-06-2020