Organizacja przestrzeni wokół biurka. Jak uporządkować miejsce pracy?

Opinii 0

uporządkowane materiały biurowe 

 

Bałagan w miejscu pracy sprzyja dekoncentracji i prokrastynacji. Wystarczy chwila, aby myśli odpłynęły od ważnego zadania i powędrowały w miejsce biurowego chaosu. Przecież małe sprzątanie potrwa tylko chwilę. Ten skradziony moment może jednak na dobre cię zdekoncentrować. Jeśli więc nie umiesz twórczo i efektywnie myśleć wśród niepoukładanych rzeczy i często gubisz ważne dokumenty, gdy na biurku panuje chaos, pomyśl o mądrej organizacji przestrzeni.

Jak uporządkować przedmioty w domowym biurze

Świetnym pomysłem na porządek na biurku i wokół niego są organizery i pudełka. Choć odzyskanie ładu wśród dokumentów wymaga zorganizowania i dyscypliny, to znacznie ułatwia dalszą pracę i oszczędza czas. Ciągłe przebieranie wśród papierów w poszukiwaniu danej notatki lub faktury, wymaga więcej wysiłku niż zrobienie porządku raz a dobrze. Jeśli nie masz pomysłu, jak się za to zabrać, warto zacząć od znalezienia odpowiednich pudełek na dokumenty i organizerów na biurko.

 

organizery na dokumenty na biurko

Zawieś, a nie zapomnisz, czyli jak zrobić moodboard i uporządkować miejsce pracy?

Moodboardy, czyli wizualne przedstawienia inspiracji, są często wykorzystywane przy pracy kreatywnej. Z plansz i tablic tego typu korzystają projektanci, graficy, artyści, ale też osoby pracujące w systemie projektowym. Moodboard może stać się zbiorem pozytywnie nastrajających do pracy obrazków lub zestawem najpotrzebniejszych notatek, dokumentów i wizualizacji. Przedstaw na nim to, co pozwoli ci się skoncentrować i uporządkować swoją zawodową przestrzeń w domu. Kreatywną planszę wykonasz samodzielnie przy użyciu prostych akcesoriów. Może ci się przydać:

Kratka na zdjęcia

Jedną ze sztuczek na szybką organizację miejsca pracy jest zastosowanie kratki na zdjęcia na porządkowanie dokumentów i notatek na biurku. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać ją chociaż w części klasycznie, czyli do przywieszania zdjęć i pamiątek, które inspirują i działają stymulująco. Metalowa kratka ze spinaczami zapobiegnie też zgubieniu ważnych, wciąż potrzebnych dokumentów, wizytówek lub notatek i przypomni o niedokończonych sprawach. Jeśli trudno jest ci się zmobilizować do pracy, możesz na niej powiesić także spis zadań z oznaczeniem priorytetów lub rozkład dnia.

 

biała kratka na zdjęcia nad biurkiem

 

Tablica korkowa

Innym sposobem na rozwieszenie ważnych informacji jest przyczepienie ich pinezkami do tablicy korkowej. Jeśli nie pasują ci modele dostępne w sprzedaży, łatwo możesz wykonać własną planszę. Ciekawym pomysłem będzie przyklejenie okładziny korkowej na ścianę klejem do tapet lub wybranie wersji samoprzylepnej. Możesz zrobić wokół niej ramkę za pomocą listwy drewnianej przyciętej pod kątem 45 stopni w rogach lub połączonych ze sobą krążków drewna. Jeśli zdecydujesz się na lekką listewkę sosnową, wystarczy przykleić ją tym samym klejem do korka.

 

tablica korkowa nad biurkiem

 

Jeśli zależy ci na tradycyjnej tablicy korkowej do zawieszenia, będziesz potrzebować sztywnego oparcia dla miękkiej okleiny korkowej. W tym celu świetnie nada się płyta pilśniowa, cienka płyta OSB lub MDF. Korek wystarczy przykleić do płyty klejem do tapet (jeśli nie jest samoprzylepny), a z tyłu dodać zawieszkę z uchem do wieszania obrazków.

Płyta OSB

Oryginalnym podejściem do moodboardu będzie zastosowanie płyty OSB. Wygląda ona nowocześnie, może sama w sobie stanowić ciekawą, nieco industrialną ozdobę, a możesz do niej równie łatwo przypinać różne rzeczy, tak jak do tablicy korkowej. Za pomocą płyty bardzo prosto wykonasz bardzo dużą tablicę na ważne dokumenty. Warto ją ozdobić, wykorzystując świecące girlandy, białe lampki choinkowe lub pamiątki. Możesz na niej zawiesić nawet małe rośliny doniczkowe lub wycinanki i ozdoby z papieru.


dokmenty przypięte na płycie OSB

Jak sprytnie wykorzystać blat biurka do organizacji miejsca pracy?

Duży blat biurka to przestrzeń, którą możesz sprytnie wykorzystać do robienia notatek. Wystarczy kilka prostych trików, aby zamienić ją w największy – i dostępny zawsze pod ręką – notes:

Farba tablicowa

Stary, zniszczony lub nieciekawy blat biurka możesz pomalować farbą tablicową. W sprzedaży znajdziesz nie tylko kojarzącą się z czasami szkolnymi tablicówkę w kolorze zielonym, ale także modną czarną lub delikatne pastelowe. Dzięki temu zabiegowi najważniej notatki będą zawsze blisko ciebie. Pamiętaj jedynie, aby wyznaczyć część, na której kładziesz dokumenty lub opierasz się ręką podczas pracy na komputerze. Innym pomysłem jest pomalowanie jedynie bocznej części biurka lub frontu szafki.

Pleksi lub szyba

Blat biurka może być twoim moodboardem. Wystarczy, że pod przyciętym na wymiar pleksi lub szkłem umieścisz notatki, wykresy, inspirujące grafiki, obrazki i fotografie. Taki kolaż będzie nie tylko praktyczny, ale także pobudzający wyobraźnię.

Duży karton lub blok

Skoro masz uzyskać duży notes, wykorzystaj karton lub brystol o wymiarach twojego biurka. Przyklej go taśmą dwustronną. Po takim notatniku będziesz mógł bez przeszkód rysować i pisać, a kiedy się zużyje, po prostu wymienisz kartkę lub przykleisz nową.

 

uporządkowane rzeczy na drewnianym biurku

Dodano: 13-05-2020
Uaktualniono: 18-05-2020