Nietuzinkowe rozwiązania: skrzynka na kwiaty z palet DIY

Opinii 0

rośliny w skrzynce z palety

 

Z palet można zrobić praktycznie wszystko: stoły, łóżka, a nawet wygodne siedziska. Palety są niedrogie i łatwo dostępne. Ich obróbka jest prosta, zatem nawet mało doświadczona osoba może poczuć w sobie żyłkę projektanta i zbudować estetyczny i trwały mebel lub element dekoracji. Jeśli chcesz wykonać naprawdę oryginalną dekorację na balkon sprawdź, jak zrobić skrzynkę z palet na kwiaty. Bez obaw – jest to jeden z łatwiejszych projektów i może być dla ciebie wstępem do tworzenia bardziej skomplikowanych rzeczy.

 

Jakie palety wybrać?

Zanim zabierzesz się do pracy, musisz wybrać odpowiednie palety. Zaopatrz się w palety dekoracyjne. Są one przystosowane do tego, aby tworzyć z nich meble i dekoracje. Oczywiście możesz też kupić palety przemysłowe, lecz przygotuj się, że drewno będzie bardziej szorstkie i trudniejsze w obróbce. Jeśli zdecydujesz się na zakup palet używanych, może też się okazać, że będą na nich trudne do usunięcia zabrudzenia.

 

Palety dekoracyjne są dostępne w różnych rozmiarach. Od standardowego, czyli 120 na 80 cm, aż po bardzo małe, czyli 25 na 25 cm. Jeśli chcesz budować kwietnik, zdecyduj się na rozmiar standardowy lub nieco mniejszy: 60 na 80 cm.

Jak przygotować drewno palety do wykonania skrzynki?

Zanim przystąpisz do montażu skrzynki na kwiaty, musisz przygotować drewno. W przypadku palety dekoracyjnej, nie jest to trudne i nie wymaga żadnych zaawansowanych umiejętności. Oto lista rzeczy, które będą ci potrzebne:

 

 

Pierwszym krokiem powinno być oczyszczenie drewna z ewentualnych zabrudzeń i kurzu. Użyj do tego gąbki. Może być to zwykła gąbka do mycia naczyń.

 

Następnie, na oczyszczone drewno nanieś szpachelką cienką warstwę masy szpachlowej. Wyrówna ona powierzchnię drewna i wypełni drobne uszkodzenia. Po szpachlowaniu odczekaj czas wskazany przez producenta.

 

Teraz możesz wyszlifować drewno papierem ściernym. Wybierając papier zwróć uwagę na jego oznaczenie, czyli liczbę znajdującą się przy literze „P”. Im mniejsza jest ta wartość, tym grubsza jest gradacja i tym mocniejsze będzie tarcie. Do obróbki drewna najlepiej sprawdzi się papier o gradacji 100. Papier możesz zamocować na klocku do szlifowania, co znacznie ułatwi ci pracę.

 

Nadszedł czas na impregnację drewna. Do wyboru masz zasadniczo dwa typu impregnatów: kolorowy i bezbarwny. Ten pierwszy, oprócz zabezpieczenia drewna, nada mu także kolor. Do wyboru masz całą paletę barw. Największą popularnością cieszą się impregnaty w naturalnych barwach, podobnych do koloru drewna. Wiele osób wybiera też impregnat o kolorze białym. Nadaje on drewnu rustykalny styl, jest też lubiany przez wielbicieli stylu prowansalskiego. Natomiast bezbarwna warstwa impregnatu wydobędzie widoczne słoje drewna.

 

Nałożenie impregnatu jest proste. Aplikujesz go pędzlem tak, jakbyś malował farbą. Ilość warstw produktu zależy tu od zaleceń producenta. Gdy impregnat wyschnie, możesz zabierać się do dalszej pracy.

Jakie narzędzia będą ci potrzebne do wykonania skrzynki z palet?

Zanim zaczniesz tworzenie kwietników i innych sprzętów z paneli, warto zaopatrzyć się w podstawowe narzędzia i produkty. Większość z nich masz zapewne już w domu. Pozostałe z łatwością znajdziesz w sklepie. Oto lista potrzebnych rzeczy:

 

Oprócz tego warto mieć w zanadrzu deski lub dyktę. W ostateczności wystarczą nawet pozostałości po remoncie, jak chociażby stare panele podłogowe.

 

Wykonanie skrzynki na kwiaty z palet krok po kroku

Zasadniczo z palety możesz wykonać dwa rodzaje kwietników. Jeden będzie stanowił podstawę dla zakupionych osobno doniczek lub skrzynek. W drugim przypadku rośliny będą sadzone bezpośrednio w palecie. Oba projekty są bardzo proste.

 

Skrzynka na kwiaty – z użyciem doniczek

doniczki na kwietniku z palety

 

Jak wykonać kwietnik przedstawiony na powyższym zdjęciu? Paletę ustaw w taki sposób, aby stała na swoim dłuższym boku. Jej spodnia część musi być skierowana w twoją stronę. Idealnie będzie, jeśli posiadasz na balkonie ścianę, do której przykręcisz twój kwietnik, aby zapewnić mu stabilność.

 

Spodnia część palety posiada charakterystyczne szczebelki. Tworzą one przestrzenie, w których możesz umieścić skrzynki balkonowe z kwiatami. Możesz też wybrać specjalnie zaprojektowane doniczki balkonowe, które zaczepisz za brzegi deski.

skrzynki balkonowe zawieszone na palecie

 

Alternatywną wersją powyższego pomysłu jest kwietnik przedstawiony na zdjęciu powyżej. Pierwszy krok to zawieszenie palety na ścianie tak, aby jej wierzchnia część była skierowana do ciebie. Teraz, możesz zawiesić na niej skrzynki balkonowe przy pomocy uchwytów.

 

Inną wersją skrzynki z doniczkami będzie ustawienie palety pionowo na krótszym boku. Spodnia część powinna być również skierowana w twoją stronę. Teraz jedyne co musisz zrobić to zamocować na palecie trzy deseczki w taki sposób, aby opierały się o stanowiące podstawę „klocki”. Deseczki możesz zamocować wkrętarką. Będą one stanowiły półki, na których postawisz doniczki.

Skrzynka na kwiaty z palet – bez doniczek

skrzynka na kwiaty z palet

 

Zdjęcie przedstawia realizację kolejnego projektu skrzynki na kwiaty. Podobnie jak w poprzednim przypadku, paletę należy ustawić pionowo, stroną spodnią na zewnątrz. Do każdej z „półek” spod spodu musisz przytwierdzić dno. Użyj do tego celu deski, dykty lub starego panelu. Przytnij je do odpowiedniego rozmiaru i przy użyciu wkrętarki, przymocuj je tak, aby tworzyły dno półek.

 

Każda półka powinna być teraz wyłożona folią ogrodniczą. Folię tę zamocuj przy pomocy takera. Teraz wystarczy tylko wsypać cienką warstwę keramzytu, następnie ziemię i można zabrać się za wybór i sadzenie kwiatów.

 

To oczywiście tylko przykładowe projekty. Możesz stworzyć własny, być może zupełnie inny niż powyższe. Ogranicza cię tylko twoja wyobraźnia.

Dodano: 23-04-2020
Uaktualniono: 24-04-2020