Metamorfoza sześciokątnych półek DIY – jak ją zrobić krok po kroku?

Opinii 0

Półki w kształcie sześciokąta to bardzo charakterystyczny element wystroju wnętrz w stylu skandynawskim i nowoczesnym. Wieszane są pojedynczo albo w większej grupie na wzór plastra miodu. Są bardzo uniwersalne – można je zawiesić na ścianie lub ustawić na większym meblu, na przykład na komodzie. Pozwolą przechowywać i wyeksponować ulubione drobiazgi w salonie, kuchni czy w domowym biurze. Warto wykorzystać je nawet na zadaszonym balkonie lub tarasie.

 

Biały salon w stylu skandynawskim z białymi pólkami sześciokątnymi stojącymi na białym biurku

Metamorfoza półek DIY

Proste, drewniane półki w kształcie heksagonów stanowią doskonałą bazę do dalszego dekorowania. Można nadać im indywidualny charakter, malując i oklejając na różne sposoby dopasowane do stylu wnętrz. Ozdobienie sześciokątnych półek to ciekawy projekt DIY, a zarazem okazja do wykorzystania resztek tapety czy ozdobnego papieru, które pozostały po remoncie.

 

Jak w najprostszy sposób odmienić sześciokątne półki z drewna? Warto skupić się na tylnej ściance półki. Posłuży ona jako tło, które zostanie ozdobione wybranym wzorem. W tym projekcie DIY wykorzystano skrawek tapety oraz samoprzylepną okleinę imitującą stare deski. Ścianki można pomalować wewnątrz i na zewnątrz na dopasowany kolor, a następnie zabezpieczyć bezbarwnym lakierem. Taka szybka metamorfoza przyniesie wiele satysfakcji, a prosta półka zmieni się w efektowny dodatek do domu.

 

Materiały potrzebne do metamorfozy sześciokątnych półek DIY

 

 

Metamorfoza półek – instrukcja wykonania

1. Pomaluj ścianki półek


Pędzlem nałóż farbę kredową na ścianki obydwu półek – zarówno po zewnętrznej, jak i wewnętrznej stronie.

 

 Malowanie półki sześciokątnej białą farbą za pomocą pędzla

 

Po ok. 30 minutach należy położyć drugą warstwę farby i zostawić do wyschnięcia na ok. 2 godziny.

 

 Malowanie białej, drewnianej półki sześciokątnej drugą warstwą białej farby

 

2. Zabezpiecz półki lakierem

Po wyschnięciu farby pokryj pomalowane ścianki półek bezbarwnym lakierem przeznaczonym do farby kredowej i zaczekaj ok. 2 godziny do wyschnięcia.

 

Malowanie białej półki sześciokątnej bezbarwnym lakierem za pomocą pędzla

 

3. Wytnij sześciokąty z tapety i okleiny

Tylne ścianki półek wyłożone zostaną ozdobną tapetą oraz samoprzylepną okleiną imitującą drewno. Rozłóż kawałek tapety na stole prawą stroną do dołu. Połóż na tapecie półkę i odrysuj jej kształt ołówkiem. Jeżeli tapeta ma nieregularny wzór, połóż półkę na wybranej części wzoru, która ma być widoczna.

 

Odrysowywanie ołówkiem białej, sześciokątnej półki na tylnej części tapety ściennej

 

Ścianki półki mają grubość 7 mm. Aby nie było konieczności późniejszego docinania sześciokąta z tapety już po przyklejeniu, od razu zmniejszymy odrysowany sześciokąt o 8 mm, czyli o grubość ścianek półki plus mały margines na ewentualne nierówności. W ten sposób otrzymamy sześciokąt dopasowany do rozmiarów tylnej ścianki, którą chcemy ozdobić.

 

Przy pomocy linijki i ołówka narysuj linie przecinające przeciwległe kąty sześciokąta.

 

 Sześciokąt równoboczny z prostymi liniami łączącymi kąty, narysowany na tapecie za pomocą ołówka

 

Na liniach zaznacz punkty w odległości 8 mm od każdego kąta. Połącz zaznaczone punkty. Otrzymasz drugi, zmniejszony sześciokąt.

 

Sześciokąt równoboczny z mniejszym sześciokątem równobocznym wewnątrz i prostymi liniami przecinającymi ich kąty, narysowane na tapecie za pomocą ołówka

 

Wytnij mniejszy sześciokąt z tapety. W taki sam sposób narysuj sześciokąt na tylnej stronie okleiny samoprzylepnej i wytnij nożyczkami.

 

4. Przyklej tapetę i okleinę

Posmaruj tylną część sześciokąta z tapety cienką warstwą kleju poliwinylowego i przyklej do ścianki półki. Dociśnij palcami, żeby usunąć bąbelki powietrza i pozostaw do wyschnięcia.

 

Smarowanie klejem wewnętrznej strony tapety wyciętej w kształt sześciokąta równobocznego

 

Dociskanie dłońmi tapety do dna półki sześciokątnej

 

Sześciokąt z okleiny nie wymaga smarowania klejem, ponieważ okleina jest samoprzylepna. Wystarczy usunąć papier zabezpieczający i przykleić sześciokąt do drugiej półki.

 

Odklejanie warstwy ochronnej z okleiny wyciętej w kształt sześciokątna równobocznego

 

Dwie białe półki sześciokątne stojące obok siebie

 

Sześciokątne półki są już gotowe do zawieszenia albo postawienia w wybranym miejscu.

 

Białe półki sześciokątne stojące na stoliku z białej, drewnianej skrzynki na balkonie

 

Dodano: 01-09-2021
Uaktualniono: 01-09-2021