Kącik zabaw dla kota – zrób go samodzielnie!

Opinii 0

kot na drapaku

W domu, w którym mieszka kot, nie da się uniknąć podrapanych mebli. Koty często wybierają tapicerkę, stoły czy krzesła, uszkadzając ich strukturę. Czy można temu zapobiec? Pomyśl o samodzielnym stworzeniu kącika zabaw dla swojego kota, który pomoże Ci pozbyć się problemu zniszczonych mebli. To proste. Potrzebujesz jedynie kilku narzędzi i materiałów. W zależności od tego, jakie jaki jest poziom twoich umiejętności i ile miejsca w domu możesz przeznaczyć na kącik do kota, stworzysz niewielki drapak – idealny do małego mieszkania lub duży drapak z kilkoma słupkami, na szczycie którego znajdzie się dodatkowe miejsce do spania dla twojego pupila.

 

 

Najprostszy drapak – wykorzystaj stół lub biurko

Jeśli obawiasz się, że twoje umiejętności w zakresie majsterkowania są niewystarczające do stworzenia drapaka, mamy dobrą wiadomość! Samodzielnie możesz wykonać najprostszy rodzaj drapaka dla kota.

 

Potrzebne ci będą:

 

Pokryj nogę od stołu lub biurka klejem, a następnie ciasno okręcaj sznurkiem w taki sposób, by kolejne rzędy sznura były równoległe względem siebie. Jeśli nie chcesz nakładać kleju bezpośrednio meble, przed przyklejeniem sznurka owiń ją ciasno kawałkiem wykładziny lub wykorzystaj kartonową tuleję. Końcówki sznurka zabezpiecz dodatkową warstwą kleju. Pamiętaj, aby sznurek nie był zbyt drobny: optymalna grubość to 12 mm, by kot mógł zaczepiać o niego pazury i swobodnie je wyciągać.


noga od stołu jako drapak dla kota

Drapak wiszący na ścianie – do niewielkiego mieszkania

Nie masz miejsca na wielki drapak z dodatkową budką? Samodzielnie możesz przygotować instalację, która dostarczy kotu wiele zabawy i jednocześnie nie zajmie zbyt dużo miejsca. Do wykonania drapaka wiszącego na ścianie przyda ci się przede wszystkim podłużna, prostokątna deseczka. Jakie wymiary powinna mieć? Dopasuj ją do wielkości swojego kota: twój pupil powinien móc bez problemu stanąć na dwóch łapkach i wyciągnąć się na drapaku. Pokryj deseczkę klejem i owiń szczelnie sznurkiem lub liną. Zamiast deski możesz wykorzystać także podłużne drewniane pudełko. Kiedy klej wyschnie, przymocuj drapak do ściany; pamiętaj, że powinien być zamocowany stabilnie, aby kot mógł swobodnie z niego korzystać.

 

drapak dla kota wiszący na ścianie

Słupek do drapania – stwórz go samodzielnie!

Wysokie drapaki dla kotów z dodatkowymi półkami czy domkami robią wrażenie. Jeśli masz ochotę trochę pomajsterkować i nie chcesz wydawać pieniędzy na gotowy drapak, możesz samodzielnie wykonać miejsce do zabawy dla kota.

 

Co będzie ci potrzebne?

 

  • płyty drewniane lub wykonane ze sklejki,

  • tekturowa tuba (np. opakowanie po plakacie),

  • kilka konarów,

  • gruby sznurek kawałki wykładziny albo grubszych materiałów,

  • pistolet do kleju,

  • klej,

  • piła,

  • młotek,

  • gwoździe.

 

Podstawę drapaka będzie stanowiła płyta drewniana, do której musisz przymocować tekturową tuleję lub drewniane słupki – w tym celu wystarczy mocny klej albo - w przypadku drewna - po prostu kilka gwoździ. W górnej części drapaka możesz umieścić półeczkę, hamak wykonany z kawałka materiału czy nawet drewniany domek dla kota – wszystko zależy od tego, jaki efekt chcesz osiągnąć. Pamiętaj, by starannie przymocować półkę za pomocą gwoździ, aby zapewnić kotu bezpieczeństwo. Zarówno górną część, jak i podstawę możesz okleić wykładziną lub grubszym materiałem. Na koniec pokryj słupki klejem i ściśle owiń sznurkiem lub liną w taki sposób, by kolejne rzędy znajdowały się równolegle do siebie. Do drapaka możesz przymocować także linki z zabawkami: pluszowymi myszkami, rybkami albo piłeczkami.

 

słupek do drapania śliczny kot maine coon

Poziomy drapak – dla kotów, które niszczą dywany

Twój kot uwielbia wbijać pazury w dywan? Niewykluczone, że spodobałby mu się poziomy drapak; możesz stworzyć go bez problemu we własnym domu. Potrzebujesz jedynie dwóch desek: dużej i prostokątnej, którą kot będzie drapał oraz mniejszej, którą wykorzystasz jako podstawkę. Połącz deski za pomocą kleju lub gwoździ w taki sposób, by tworzyły równię pochyłą. Następnie pokryj większą deskę klejem i owiń ściśle sznurkiem lub wykładziną. Jeśli zdecydujesz się na wykładzinę, zabezpiecz jej brzegi – możesz podwinąć je pod deskę i dodatkowo przymocować krótkimi gwoździkami.

 

poziomy drapak dla kotów niszczących dywany

Potrzebujesz rozwiązania na szybko?

Jeśli nie masz możliwości wykonania drapaka, a twój kot nie daje spokoju fotelowi czy nogom od krzesła, możesz zabezpieczyć zagrożone powierzchnie sznurkiem lub wykładziną. Owiń grubym, naturalnym sznurkiem nogę od stolika lub przymocuj do boku kanapy kawałek wykładziny: w ten sposób zyskasz także doraźną ochronę mebli. Pamiętaj jednak, że każdy kot potrzebuje drapaka, by móc ostrzyć swoje pazurki oraz znaczyć terytorium. Jeśli nie przygotujesz dla niego żadnej alternatywy, będzie nadal niszczyć meble. To nie złośliwość, tylko kocia natura! Jeżeli nie chcesz wydawać fortuny na duży drapak, stwórz własnoręcznie miejsce do zabawy dla kota. To nie tylko duża oszczędność, ale również spora satysfakcja.

 

kot maine coon drapak dla kota

 

Dodano: 16-04-2020
Uaktualniono: 20-04-2020