Jak zrobić poidło dla pszczół?

Opinii 0

pszczoły pijące wodę z poidła dla owadów

 

Jak przygotować miejsce dla spragnionych owadów?

 

O tym, ile dobrego przynoszą nam pszczoły doskonale wiedzą ci, którzy na co dzień podpatrują ich „pracę” – pszczelarze oraz sadownicy. Ale na obecności pszczół zyskujemy wszyscy – to dzięki nim możemy cieszyć się pięknem drzew i kwiatów w naszym otoczeniu. Dlatego warto stworzyć na naszym parapecie, balkonie lub w ogrodzie miejsce dla owadów, gdzie będą mogły napić się wody i nabrać sił. Taka pomoc ma ogromne znaczenie, zwłaszcza, gdy susza daje się we znaki całej przyrodzie. Odkryj kilka patentów na stworzenie bezpiecznej przystani dla pszczół.

Na co zwrócić uwagę, przygotowując poidełko dla pszczół?

Przygotowując poidełko dla pszczół, musimy mieć na uwadze, że to bardzo delikatne owady. Należy więc uważać, by im nie zaszkodzić, chociażby przez wybór nieodpowiednich materiałów. Przede wszystkim – zrezygnujmy ze skomplikowanych konstrukcji, do przygotowania których konieczne jest wykorzystanie toksycznych dla pszczół klejów itd. Te mogą przeniknąć do wody. Najlepiej wybrać najprostsze formy, takie jak np. podstawki doniczkowe, które następnie wypełnimy naturalnymi materiałami.

 

jak pomóc pszczołom

 

Pamiętajmy, aby do poidełka wlewać czystą wodę, pozbawioną jakichkolwiek dodatków i regularnie wymieniać ją na świeżą. Woda, która „stoi” zbyt długo może być siedliskiem szkodliwych drobnoustrojów. Można też przemyśleć zainstalowanie dodatkowej osłonki, która dodatkowo zabezpiecza wodę przed zanieczyszczeniami.

 

Musimy tak zaprojektować nasze poidełko, aby uchronić pszczoły przed utonięciem. Niestety otwarta tafla wody, taka jak np. w wodzie wystawionej dla ptaków, jest dla pszczół dużym zagrożeniem. Dlatego tak ważne jest, by wysokość wody w naszym poidełku nie przekraczała 3 mm. Z tego powodu nie poleca się stawiania misek z wodą wypełnionych dużymi kamieniami – szczeliny pomiędzy większymi kamieniami są zbyt głębokie. Warto także pamiętać o dodatkowym, przyjaznym pszczołom wypełnieniu – taki materiał umożliwia pszczołom dostęp do wody, ale jednocześnie chroni przed utonięciem.

 

Aby poidełko spełniało swoją funkcję, należy je umieścić w ustronnym, zacienionym miejscu. Stała ekspozycja na słońce sprawi, że woda szybko wyparuje. Warto wybrać stanowisko, gdzie pszczoły będą miały swobodny dostęp – nie będą zasłaniać go sprzęty na balkonie lub rosnące krzewy w ogrodzie.

 przygotowanie poidła dla pszczół

Z czego można przygotować bezpieczne poidełko?

Baza

Na początek potrzebujemy naczynia, które będzie podstawą naszego poidełka. W tej roli świetnie sprawdzą się podstawki pod doniczki lub niezbyt głębokie talerze. Lepiej zrezygnować z większych misek, bo utrudniają one regulowanie właściwego, czyli bardzo niskiego poziomu wody.

 

Materiały wypełniające

Kiedy wybierzemy już bazowe naczynie, możemy zająć się szukaniem materiałów, które posłużą nam jako materiały wyścielające. Tutaj jako podstawowy budulec sprawdzą się mniejsze, płaskie kamienie. Dodatkowo należy przygotować kawałki kory drzew, gałązki oraz mech, który idealnie absorbuje wodę. Wszystkie elementy należy ustawić tak, żeby pszczoły miały swobodne i łagodne „zejście” do poziomu wody, bez ryzyka zanurzenia się w niej.

 

Alternatywą dla płaskich kamieni jest keramzyt – czyli wypalona glina w postaci drobnych kamyczków, w szczelinach której gromadzi się woda. Keramzyt jest doskonałym rozwiązaniem dla tych, którzy boją się, że nie będą mieć idealnego wyczucia w dozowaniu kilku milimetrów wody. Do tego celu można równie dobrze wykorzystać piasek lub ziemię do kwiatów.

 

pszczoła pijąca wodę

Jak na inne sposoby pomagać pszczołom?

Pszczołom można pomagać nie tylko poprzez dostarczanie im wody. Prostym i cieszącym oko rozwiązaniem jest po prostu zasadzenie na balkonie lub w ogrodzie miododajnych kwiatów czy krzewów. Roślin, które mogą być pokarmem dla pszczół, jest mnóstwo, a wśród nich są też te znane i łatwe w uprawie. Możemy równie dobrze zasadzić ozdobne aksamitki, nagietki niezapominajki albo rumianek, jak i stworzyć domowy zielnik, gdzie znajdą się szałwia, rozmaryn, melisa, lubczyk, mięta pieprzowa czy też tymianek.

 

pszczoła zapylająca kwiatek

 

Innym, równie dobrym pomysłem jest postawienie domku dla pszczół. Chcesz pomóc pszczołom? Zapoznaj się z naszym artykułem i dowiedz się, jak wykonać hotel dla owadów.

 

hotel dla owadów

Dodano: 08-05-2020
Uaktualniono: 11-05-2020