Jak zrobić domowy plac zabaw - część 2

Opinii 0
kolorowy pokój dziecka
W poprzedniej części naszego poradnika dowiedziałeś się, jak przygotować huśtawkę dla dziecka, drabinkę do wspinania oraz domową bazę. Zobacz, jak jeszcze możesz urozmaicić zabawę z dzieckiem w domu.

Basen z piłkami lub piaskiem

Basen w domu to propozycja dla młodszych dzieci, także tych, które jeszcze nie chodzą. Na rynku dostępne są gotowe modele do kupienia, jednak warto pamiętać, że atrakcję tego typu można przygotować również samodzielnie.
 
 
Co będzie Ci potrzebne?
- Basen dla dzieci 
- Piłki plastikowe lub z miękkiej gąbki; ewentualnie piasek kinetyczny (polecany dla starszych dzieci).
 
Jak zrobić domowy basen?
- Po pierwsze, należy wygospodarować w domu należytą przestrzeń. Weź pod uwagę, że dziecko może wyrzucać piłeczki z basenu, dlatego zachowaj odpowiednią odległość od szklanych elementów i wartościowych przedmiotów. Nie instaluj baseniku w pobliżu źródeł ognia.
- Napompuj basen i wsyp do środka różnokolorowe piłki lub piasek kinetyczny (ma specyficzną konsystencję, dającą się formować jak plastelina, co będzie dodatkową atrakcją i ćwiczeniem manualnym dla dziecka).

 

 

Ściana wspinaczkowa w domu

Głównym parametrem ścianki, który trzeba wziąć pod uwagę przy jej montowaniu, jest rozmieszczenie chwytów wspinaczkowych. Aby dziecku wygodnie i bezpiecznie się z niej korzystało, ich układ powinien być dostosowany do jego wzrostu. Najlepiej jednak, by odległość od chwytów nie przekraczała dwukrotności wzrostu dziecka. 

Montując ściankę w domu, nie możemy zapomnieć o zasadach bezpieczeństwa. Stworzenie panelu wspinaczkowego jest w praktyce sporym przedsięwzięciem, które wymaga odpowiedniego przygotowania. Niedopatrzenie podczas jego tworzenia może nieść ze sobą przykre konsekwencje. Ścianka nie może być za wysoka, a każdy z jej elementów powinien posiadać stosowne certyfikaty i być wykonany z materiałów wysokiej jakości. Z tego powodu należy wybierać materiały i chwyty od sprawdzonych dostawców. 
 
Czego będziesz potrzebować?
- drewnianej sklejki,
- stalowych prętów do cięcia, na których opierać się będzie konstrukcja, 
- nakrętek i gniazd mocujących do drewna, do użycia jako dystans między ścianą a sklejką,
- chwytów wspinaczkowych i odpowiednich śrub nimbusowych.
 
Jak zrobić domową ściankę wspinaczkową?
- Przygotuj drewnianą sklejkę. Możesz ją pomalować na dowolny kolor. Wywierć otwory, w których umieścisz gniazda mocujące.
- Natnij odpowiednią ilość prętów – tyle, ile otworów w ścianie.
- Nawierć otwory, pozwalające na umieszczenie prętów z zaprawą. To krok, w którym najlepiej mieć pomocnika: jedna osoba wstrzykuje masę kotwiącą, a druga wsadza pręt. Trzeba to robić bardzo szybko, bo masa zastyga w ekspresowym tempie.
- Na każdy z wystających prętów zainstaluj po dwie nakrętki dystansujące. Następnie przymocuj sklejkę do ściany. 
- Wkręć w odpowiednie otwory chwyty wspinaczkowe.
- Pamiętaj, żeby zabezpieczyć powierzchnię pod ścianką odpowiednim materacem, który zniweluje skutki ewentualnego upadku.

 

Kreatywne sposoby na zabawę w domu

Nie masz czasu na własnoręczne wykonanie placu zabaw? Sprawdź inne nasze pomysły.

- Masz w domu dużo poduszek i koców? Zbuduj fort! Układanie zajmie Wam trochę czasu, ale potem będziecie mogli odpocząć w zbudowanej przestrzeni na wygodnych poduszkach.
- Nie wiesz, co zrobić z pustymi kartonami lub skrzynkami, które zajmują Ci miejsce? Zrób z nich tor przeszkód dla swoich dzieci. Poukładaj je w salonie w różnych kombinacjach.
- Puste kartony mogą przydać się także do gry w domową koszykówkę. Wystarczy rzucać piłką do celu.
- Duża piłka do ćwiczeń również świetnie sprawdzi się w trakcie zabawy. Świetnym ćwiczeniem jest balansowanie na jej powierzchni. To nie tylko zabawka, ale też zamiennik krzesełka, który pomoże wzmacniać całe ciało dziecka i zachować odpowiednią postawę.
- Plac budowy to kolejny pomysł, który można wykonać przy niewielkim nakładzie kosztów. Wystarczy wykorzystać przedmioty codziennego użytku, jak krzesła, materace, poduszki, czy nawet książki. Dziecięca wyobraźnia nie zna granic. Zaopatrz się w kask budowlany i kilka akcesoriów (kamizelka, okulary ochronne) i pobaw się wspólnie w budowniczego.
 

Rodzice zastanawiają się...

Jak dbać o bezpieczeństwo dzieci? To najważniejsze co trzeba mieć na uwadze, planując domowy plac zabaw. Pamiętajmy o szybkim naprawianiu usterek, dokładnym przykręcaniu części do ścian, dokręcaniu elementów, za które dziecko może się złapać, likwidowaniu wystających śrub itd. Warto od czasu do czasu zrobić spacer po domu ze śrubokrętem i papierem ściernym w ręce i naprawić wszystkie drobne awarie. Bezsprzecznie nie należy pozostawiać dziecko samemu sobie na czas zabawy. Nasz nadzór, właściwa kontrola i opieka są niezbędne dla zachowania bezpieczeństwa podopiecznych.
 
Nie mamy zdolności manualnych, jak sobie poradzić ze zbudowaniem placu zabaw?
Wystarczy skorzystać z gotowych zabawek
 
Jak przygotować plac zabaw w niewielkim mieszkaniu? Należy korzystać z rzeczy, które łatwo można posprzątać po skończonej zabawie. Pudła, kartony, skrzynie, koce, poduszki czy piłki będą  idealne. Niektóre przedmioty do placu zabaw są niewielkie, jak na przykład huśtawki-koniki czy małe zjeżdżalnie. 
 
Dodano: 02-04-2020
Uaktualniono: 20-04-2020