Jak zrobić domowy plac zabaw - część 1

Opinii 0
Kiedy pogoda lub sytuacja nie sprzyja zabawom na zewnątrz, warto pomyśleć o stworzeniu domowego placu zabaw. To wcale nie takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Co będzie potrzebne? Zobacz listę niezbędnych elementów.

Korzyści z domowego placu zabaw

Dzieci potrzebują dużo ruchu dla prawidłowego rozwoju. Nie zawsze jednak można wyjść z dzieckiem na plac zabaw. Dlatego też stworzenie kącika zabaw w domowym zaciszu może pomóc dziecku rozładować drzemiącą w nim energię. Jakie są zalety domowego placu zabaw?
- regularna aktywność fizyczna bez potrzeby wychodzenia z domu (np. gdy warunki na zewnątrz są niekorzystne),
- poprawa kondycji fizycznej dziecka, koordynacji, sprytu czy spostrzegawczości.

Na co zwrócić uwagę, kupując sprzęt do domowego placu zabaw?

Aby zadbać o bezpieczeństwo dzieci, powinno wybierać się sprzęt, który posiada certyfikat normy PN-EN 71-8 lub jest oznaczony znakiem CE. Warto pamiętać także, że takie elementy nadają się wyłącznie do użytku prywatnego.

Huśtawka w domu

Huśtawka w domu lub mieszkaniu może wydawać się pomysłem ryzykownym i trudnym, ale tak naprawdę można ją wykonać dość łatwo samodzielnie. Można także skorzystać z gotowych elementów, które ułatwią jej składanie lub, jeśli nie lubisz majsterkowania, nabyć gotowy model huśtawki.

Zakupy zrobisz online - czego będziesz potrzebować?
Hak i karabińczyk, który przyda się do przymocowania huśtawki do sufitu, 
- Sznury lub łańcuchy, na których będzie wisieć huśtawka, 
Deskę do siedzenia o grubości około 4 cm, 
- Poduszkę.
 
Jak zrobić domową huśtawkę?
- Przytwierdź hak do sufitu. - Wytnij z deski siedzisko o wymiarze 70x40cm. W narożnikach w odległości około 5cm od krawędzi wywierć otwory.
- Przygotuj dwa sznury lub liny jednakowej długości. Pamiętaj, że trzeba złożyć je na pół, żeby odpowiadały wysokości, na której chcemy mieć huśtawkę. Końce każdej liny przeciągnij przez wywiercone otwory i zawiąż bardzo mocne węzły. Zamiast lin możesz użyć łańcuchów.
- Na siedzisku umieść poduszkę.
- Jeśli chcesz skorzystać z gotowej huśtawki, wystarczy, że zamontujesz ją na przykręconym do sufitu haku.

Drabinki w domu

Za pomocą haków w suficie, mocnych lin i kilku deseczek możemy przygotować dzieciom drabinki do wspinania. To nie tylko frajda, ale codzienna porcja ćwiczeń wzmacniających. Możesz także skorzystać z gotowej drabinki. Wystarczy, że zamontujesz ją na przykręconym do sufitu haku.
 
 
Czego będziesz potrzebować?
- Hak i karabińczyk do przymocowania do sufitu,
- Sznur lub lina,
- Pięć desek o wymiarach 4x10 cm.
 
Jak zrobić domową drabinkę?
- Sznur lub liny można opleść o belki stropowe w domu lub zamontować do sufitu hak i karabińczyk, dzięki któremu drabinka się utrzyma. 
- W deskach należy wywiercić otwory w odległości około 4cm od krawędzi, po obu jej stronach. 
- Liny bądź sznur przeciągnij przez otwory, zawiązując węzeł przy każdej desce. Między deskami należy zrobić około 20 cm przerwy.
- Gotową drabinkę zawieś na haku, przytwierdzonym do sufitu. 
- Pod instalacją warto wyłożyć miękki materac, który zamortyzuje ewentualny upadek i zapobiegnie urazom.
 
 

Baza dla najmłodszych

Stworzenie własnego kącika dla dziecka będzie nie tylko świetną okazją do zaaranżowania intymnego kawałka przestrzeni tylko dla niego, lecz także rozwinie jego wyobraźnię i zachęci do spędzania czasu w kreatywny sposób. W tak zagospodarowanym obszarze można czytać książki, chronić się przed smokami, wrogiem czy prowadzić dziecięce narady.
 
Jak zrobić domową bazę?
1. Wykorzystaj niepotrzebne pudła, a także krzesła i stojaki, które będą konstrukcją dla bazy. Zawieś na nich koce, pledy i tkaniny. Możesz utworzyć z nich kształt namiotu lub domku. 
2. Zadbaj o maksymalną wygodę w środku. Podłogę wyłóż miękką matą lub materacem. Niezbędne będą pufy czy  poduszki w poszewkach o różnych fakturach, na których maluchy będą siedzieć. 
3. Możesz także wstawić mebelki dziecięce, krzesełka i stolik czy nawet regały na ulubione książki i zabawki, lecz takie przedsięwzięcie wymaga większej ilości przestrzeni.
4. Zaproś ulubione zabawki dziecka do środka. Aby utrzymać porządek, ustaw pudełka na sprzęt.
5. Całość możesz udekorować światełkami choinkowymi. Bezpieczniejsze będą te bez zasilania prądem, np. girlandy zasilane bateriami (szczególnie w przypadku młodszych dzieci).
 
Huśtawka, drabinka do wspinania i magiczna baza to tylko część z atrakcji, które możesz przygotować ze swoim dzieckiem w domu. Zobacz drugą część naszego poradnika  i sprawdź, jak jeszcze możesz urozmaicić zabawę z maluchem.
 
 
Dodano: 02-04-2020
Uaktualniono: 17-04-2020