Jak zorganizować przestrzeń w sypialni?

Opinii 0

mała sypialnia w stylu loft

 

Dobrze zaaranżowana sypialnia pozwala naprawdę wypocząć. Ustawienie mebli, dobrane dodatki czy rośliny mają wpływ na to, jak będziesz się czuć i wypoczywać w sypialni. To, jak możesz zorganizować przestrzeń w sypialni zależy od tego, czy wnętrze wymaga tylko prac porządkowych, czy również remontowych. Podpowiadamy, jak bez większych zmian i remontów, sprawić, aby sypialnia była funkcjonalna i przytulna. Podstawowe znaczenie ma oczywiście metraż pomieszczenia. Zobacz nasz poradnik, w którym zdradzamy wskazówki, jak zorganizować przestrzeń w małej i dużej sypialni.

Organizacja przestrzeni w małej sypialni

Mała sypialnia stanowi wyzwanie dla aranżacji przestrzeni, ponieważ wymaga zagospodarowania każdego wolnego metra kwadratowego powierzchni. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposobów, jak w pełni wykorzystać potencjał małego pomieszczenia. Zobacz, jakie meble wybrać, jak wykorzystać każdą wolną powierzchnię pionową i poziomą oraz jak optycznie powiększyć przestrzeń w małej sypialni.

 

Jaką szafę wybrać do małej sypialni?

W przypadku niewielkiego metrażu najlepiej sprawdzają się meble na wymiar. Takie rozwiązanie zapewnia idealne dopasowanie do konkretnego wnętrza, uwzględnia wszelkie nietypowe warunki panujące w pomieszczenia oraz łączy je z potrzebami użytkownika. W małych pomieszczeniach najlepiej postaw na drzwi przesuwne, które dodatkowo oszczędzają przestrzeń. Wówczas nie musisz uwzględniać potrzeby otwarcia na oścież drzwi,co stanowi czasem ograniczenie w aranżacji przestrzeni, szczególnie w niedużym wnętrzu. Możesz także skorzystać z gotowego systemu zabudowy wnęk.

 

Oryginalnym i funkcjonalnym rozwiązaniem zagospodarowania przestrzeni w niewielkiej sypialni jest szafa tekstylna. To lekki i mobilny mebel, który możesz złożyć i przestawić w inne miejsce. Jednocześnie spełnia funkcje zwykłej szafy - możesz schować w niej zarówno ubrania złożone w kostkę, jak i rozwieszone na wieszakach. Jednak szafa tekstylna pomieści zdecydowanie mniejszą liczbę ubrań niż tradycyjny mebel. Jest też bardziej podatna na uszkodzenia mechaniczne.

 

Jeśli w twojej sypialni znajduje się wnęka, będzie to idealne miejsce na zawieszenie kilku półek i szuflad oraz zasłonięcie ich kotarą lub drzwiami.

 

garderoba z lustrami w sypialni

Jak zorganizować przestrzeń w szafie?

Najprostszym sposobem jest podzielenie szafy na konkretne sekcje, pod kątem rodzaju przechowywanych w nich rzeczy. Pozwala to odseparować niepasujące do siebie przedmioty i pogrupować tego samego rodzaju rzeczy w jednym miejscu. W ramach sekcji możesz zrobić mniejsze podziały, np. ubrania podzielić na te składane w kostkę i rozwieszone na wieszakach, codzienne i eleganckie, letnie i zimowe itd. W małej szafie najlepiej sprawdzi się najprostszy podział.

 poukładane ubrania w szufladzie

 

Jak wykorzystać przestrzeń pod łóżkiem?

Mała sypialnia zmusza do wykorzystania każdego wolnego kawałka podłogi. Dlatego, jeśli masz wolną przestrzeń pod swoim łóżkiem, zorganizuj w niej pudełkowy system przechowywania. Schowaj w pojemne pudełka z przykryciem wszystko to, co nie zmieściło się w szafie. Pamiętaj jednak, by były to rzeczy, po które sięgasz rzadko. To dobre miejsce na schowanie zapasowej pościeli, poduszki i koców.

 

Półki na ścianie i parapety

Dobrym rozwiązaniem optymalizacji przestrzeni jest montaż półki ściennej. Jednak w małej sypialni nagromadzenie elementów na ścianach może optycznie jeszcze bardziej zmniejszyć tę przestrzeń. Dlatego, jeśli zdecydujesz się na półkę, umieść ją tylko na jednej ze ścian i pomaluj na jasny kolor.

 

Na półce również możesz przechowywać pudełka, jednak tym razem te niewielkie, które pomieszczą różne drobiazgi. Możesz stworzyć na półce miejsce, w którym trzymasz rzeczy potrzebne przed snem, np. książki lub czasopisma.

 

Często niewykorzystywanym miejscem w pomieszczeniach są parapety. Tymczasem powierzchnia parapetu, która dobrze imituje blat stołu lub biurka może posłużyć np. jako toaletka. Wystarczy kupić pudełko z organizerem na kosmetyki, postawić na parapecie małe lustro, a przed nim niewielki taboret.

 

Jak powiększyć przestrzeń w małej sypialni?

Pozbycie się z sypialni niepotrzebnych rzeczy i przechowywanie jedynie tych niezbędnych to nie jedyne sposoby na zyskanie dodatkowej przestrzeni w małym pomieszczeniu. Warto wykorzystać także pewne triki, które bazują na złudzeniach optycznych.

 

Mała sypialnia wyda się większa, jeśli będzie utrzymana w jasnej kolorystyce od podłogi do sufitu. Pomalowanie sufitu farbą o kolorze o ton jaśniejszy od barwy ścian pozwoli optycznie podwyższyć cały pokój. Nie oznacza to jednak, że musisz rezygnować całkowicie z kolorów.

 

Postaw jednak na jeden, mocny akcent kolorystyczny, np. jedną ze ścian pomaluj farbą o kontrastowej barwie.


beżowo-czarna sypialnia

Organizacja przestrzeni w dużej sypialni

Organizacja przestrzeni w dużej sypialni wydaje się prostszym zadaniem, jednak i w tym przypadku należy kierować się kilkoma zasadami. Zobacz, na jakie udogodnienia pozwala duży metraż sypialni.

 

Jaka szafa do dużej sypialni?

Jeśli możesz sobie pozwolić na wstawienie do sypialni dużej, pojemnej szafy - zrób to. Najbardziej efektywna będzie szafa typu komandor, z wbudowanym zestawem półek, szuflad i wieszaków. Szafa komandor zazwyczaj rozciąga się od jednej ściany do drugiej, oferując użytkownikom wystarczającą ilość miejsca na ubrania i inne przedmioty.

 

Jednak, aby maksymalnie wykorzystać jej zalety, dokup do niej zestaw pudełek, które pomogą ci stworzyć system przechowywania oraz ochronią je przed uszkodzeniami. Przeznacz je np. do przechowywania obuwia. To także odpowiednie miejsce dla akcesoriów odzieżowych - pasków, apaszek i okularów. Pudła z organizerem świetnie poradzą sobie także z zaprowadzeniem porządku wśród bielizny i skarpet.

 

Duża szafa w sypialni może pełnić funkcję domowego składzika, ukrytego za przesuwnymi drzwiami. Znajdziesz w niej miejsce nie tylko dla ubrań i pościeli, ale także drobnego sprzętu elektrycznego, sprzętu narciarskiego, łyżworolek, walizek i toreb, odkurzacza i drobnego rtv. Pamiętaj jednak, by wyraźnie oddzielić poszczególne strefy w szafie i wyrobić w sobie nawyk odkładania rzeczy na miejsce.

 

duża i pojemna biała szafa w sypialni

Pojemny pawlacz

W przypadku wysokich wnętrz, np. pomieszczeń w kamienicach, warto pomyśleć o pawlaczu. Dzięki niemu zyskasz kolejną przestrzeń do magazynowania rzeczy, ale jednocześnie zaoszczędzisz przestrzeń na podłodze. W pawlaczu możesz przechowywać np. zapakowaną próżniowo pościel i sezonowe ubrania, których nie używasz.

 

Funkcjonalny blat i regały

W sypialni warto wydzielić także bardziej funkcjonalną przestrzeń, w której możesz wykonywać codzienne czynności, np. poranny make-up albo zdalną pracę. Do tego przyda się jednak stabilny, choć niekoniecznie bardzo szeroki blat. Rezygnacja z biurka na rzecz blatu sprawi, że sypialnia będzie wydawać się większa.

 

Nad blatem zawieś kilka półek lub gotowy regał ścienny, który pomieści najpotrzebniejsze rzeczy. Możesz zorganizować tu przestrzeń na dokumenty, umowy albo stworzyć strefę porannej i wieczornej pielęgnacji. Pamiętaj, by na tej samej ścianie znajdowało się gniazdko z prądem.


metalowy regał ścienny nad biurkiem

Dodano: 12-08-2020
Uaktualniono: 13-08-2020