Jak zaaranżować wnętrze pod domową siłownię?

Opinii 0

domowa siłownia

Jeśli chcesz zadbać o formę i dysponujesz wolnym pomieszczeniem w domu, przy odrobinie wysiłku możesz stworzyć w nim domową siłownię. Zobacz, o co musisz zadbać przed wniesieniem sprzętu i co będzie Ci potrzebne?

Zaaranżowanie wnętrza pod domową siłownię nie wymaga gruntownego remontu. Dla zabieganych, a także lubiących ćwiczyć indywidualnie, siłownia w domowym zaciszu to idealne rozwiązanie. Przede wszystkim w takim pomieszczeniu trzeba zabezpieczyć podłogę oraz ściany i dostosować je na potrzeby ćwiczeń.

Gdzie stworzyć domową siłownię?

Sporym wyzwaniem będzie znalezienie odpowiedniego miejsca na rozstawienie przyrządów do ćwiczeń. Jednak nawet właściciel małego mieszkania w bloku może wygospodarować sobie na ten cel np. piwnicę lub komórkę lokatorską. Z kolei w domu jednorodzinnym warto zagospodarować przestrzeń w garażu, gdzie może uda się wykorzystać trochę miejsca dla kilku urządzeń. Można także szukać potrzebnej powierzchni na strychu czy poddaszu.

 

Jakie są idealne warunki do domowej siłowni? Na pewno konieczne jest odpowiednie stłumienie hałasu. Pomoże to skupić się na wykonywanych ćwiczeniach, a także ograniczy dźwięki, które mogą przeszkadzać pozostałym lokatorom. Trzeba także pomyśleć o odpowiedniej wentylacji i odprowadzaniu wilgoci. Większość urządzeń wykonana jest z metalu, dlatego przestrzeń przeznaczona pod domową siłownię powinna być sucha – tak, by sprzęt nie uległ zniszczeniu.

siłownia w mieszkaniu lub w domu

 

Jak wyciszyć wnętrze siłowni?

Należy wziąć pod uwagę dwa czynniki. Z jednej strony trzeba zadbać o ciszę wewnątrz pomieszczenia. Równie ważne jest odizolowanie hałasu dochodzącego z siłowni od pozostałej części budynku. Istnieje kilka rozwiązań, które może zastosować nawet początkujący majsterkowicz.

 

Pracę należy zacząć od sufitu. Wiele domowych siłowni powstaje w piwnicach domów lub zabudowy wielorodzinnej. Aby odgłosy nie przeszkadzały pozostałym domownikom, można zamontować warstwę izolacyjną w postaci podwieszanego sufitu. Wykorzystuje się do tego płyty kartonowo-gipsowe lub płyty sufitowe wykonane z waty mineralnej. Wraz z instalacją podwieszanego sufitu powstaje też możliwość dostosowania światła sufitowego do potrzeb siłowni. Czynność ta wymaga jednak dużej wprawy i doświadczenia.

 

Znacznie łatwiej jest wygłuszyć ściany. Najprostszy sposób to wykorzystanie specjalnych elementów dekoracyjnych, które będą nie tylko zdobiły, ale przede wszystkim dobrze tłumiły dźwięki. Panele tapicerowane mogą zadbać nie tylko o wygłuszenie, ale też o wystrój wnętrza.

domowa siłownia w piwnicy

 

Jak wytłumić podłogę? Warstwa podkładu podłogowego, jaki stosuje się w przypadku paneli podłogowych, może znacząco obniżyć poziom hałasu, np. upadającego sprzętu. Wyciszenie o zapewnią również podkłady pod wykładzinę wykonane z pianki poliuretanowej lub warstwa korka.

Co przyda się w domowej siłowni?

Jakie rozwiązania aranżacyjne przydadzą się w trakcie ćwiczeń? Wzorem profesjonalnych siłowni można zamontować na jednej ze ścian lustro, aby obserwować, czy poprawnie wykonuje się ćwiczenia. Warto też zabezpieczyć przyrządy i zadbać o swoje bezpieczeństwo. Zanim ustawimy sprzęt, należy najpierw przygotować solidny zestaw podkładek, które przymocowuje się do nóg przyrządów. Nie wszystkie urządzenia mają bowiem specjalne gumowe stopy, dzięki którym nie zniszczy się podłogi podczas użytkowania. Można skorzystać z podkładek drewnianych lub gumowych, które dodatkowo będą działać antypoślizgowo i uniemożliwią niebezpieczne przesuwanie się maszyn.

 

Oprócz takich urządzeń jak atlas, rowerek czy ławeczka, warto też znaleźć miejsce na miękką matę. Można wybrać np. amortyzującą matę piankową lub tatami, na której można ćwiczyć na podłodze lub bezpiecznie odkładać hantle. Aby urozmaicić ćwiczenia, warto wygospodarować miejsce, gdzie będzie można zamontować drążek do podciągania lub drabinkę do ćwiczeń. Nie należy też zapominać o udogodnieniach. Chociaż podczas ćwiczeń najważniejszy jest wysiłek, warto podczas podnoszenia ciężarów umilić sobie czas. Pomoże w tym odpowiedni system nagłaśniający montowany np. pod sufitem, żeby nie zabierał miejsca na sprzęt do ćwiczeń. Regułą w profesjonalnych siłowniach są telewizory, które montuje się na specjalnych uchwytach ściennych. To kolejny argument za podwieszanym sufitem, który zakamufluje wszelkie okablowanie.

 

sprzęt do domowej siłowni

 

Co czym jeszcze warto pamiętać? Po męczącym treningu trzeba zadbać o higienę. Nie wszędzie można oczywiście doprowadzić bieżącą wodę, ale wieszak na ręczniki to obowiązkowy element wyposażenia każdej domowej siłowni, podobnie jak szafka lub półka na telefon czy inne przedmioty codziennego użytku. Warto też wspomnieć o dużym, wyraźnym zegarze, żeby nie stracić poczucia czasu lub pilnować długości serii.

 

Latem z pewnością sporym udogodnieniem będzie klimatyzator, który zapewni przyjemną temperaturę, ale też zadba o właściwy obieg powietrza. Siłownie i kluby fitness dysponują bardzo rozbudowanymi systemami klimatyzacji (nieco inny obieg zalecany jest dla np. pilatesu, a inny do biegania). Odpowiedni klimatyzator w domowej siłowni nie tylko zapobiegnie rozprzestrzenianiu się bakterii, ale też tworzy mikroklimat przyjazny przy intensywnym wysiłku. Niezwykle ważne jest przy tym jego umiejscowienie. Powinien on znajdować się z dala od miejsca, w którym ćwiczymy, abyśmy nie wdychali powietrza bezpośrednio z urządzenia. W ten sposób możemy łatwo się przeziębić. Dobrym miejscem na jego ulokowanie jest sufit lub ścianie tuż pod sufitem, jak najdalej od przyrządów do ćwiczeń. Możemy także zakupi stojący klimatyzator. Aby właściwie dobrać urządzenie do metrażu siłowni, warto zapoznać się z zaleceniami producenta klimatyzatora.

Dodano: 06-05-2020
Uaktualniono: 07-05-2020