Jak wyczyścić i uporządkować rzadko sprzątane miejsca w domu?

Opinii 0

kobieta wyciera blat

Jak zagospodarować wolny czas, który spędzamy w domu? Istnieje bardzo prosty sposób, który nie tylko sprawi, że czas będzie szybciej płynął, ale przyniesie też widoczne korzyści. Poświęćmy chwilę na doprowadzenie do porządku tych miejsc w naszych domach, które niechętnie sprzątamy na co dzień.

Myjka parowa, niezastąpiona pomoc przy myciu okien

Mycie okien kojarzy się wielu osobom z trudną i męczącą czynnością. Ilość zanieczyszczeń w miastach na pewno nie ułatwia tej czynności. Jeśli okna wychodzą na ulicę, trzeba przygotować do mycia stos szmatek, które po jednym użyciu nadają się do wyrzucenia.

 

 

Zobacz skuteczne metody na mycie okien.

 

A może umyć okna myjką parową? Jest to bardzo efektywny sposób na poradzenie sobie z brudnymi szybami. Gorąca para z łatwością rozpuści zanieczyszczenia, ułatwi pracę i sprawi, że nie będzie trzeba polerować szyb, stojąc na parapecie. Odpowiednia dysza dotrze do samej góry okien i bezdotykowo wyczyści szklaną powierzchnię.

 

Wiele osób zastanawia się, czy wysoka temperatura nie zniszczy szyb. Jednak w przypadku okien szkodliwe jest nie gorące powietrze, lecz różnica temperatur. Ryzyko uszkodzenia szkła występuje zatem jedynie wtedy, gdy na zewnątrz jest bardzo zimno i szyby są wychłodzone.

 

Myjka parowa poradzi sobie też z umyciem ram okiennych. Jest tu szczególnie użyteczna, ponieważ gorąca para z łatwością dotrze tam, gdzie nie dostanie się mokra szmatka.

 

mycie okien myjką parową

Jak wyczyścić dywany i meble? Słów kilka o odkurzaczach i środkach do prania tapicerek i dywanów

Wbrew pozorom, utrzymanie w czystości tapicerek i dywanów, nie jest trudnym zadaniem. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednie środki. Jednak nieumiejętne czyszczenie i użycie nieodpowiednich płynów może prowadzić do zniszczenia tapicerki oraz do powstania nieestetycznych plam i nieprzyjemnego zapachu.

 

Zanim zabierzemy się do prania, zróbmy przegląd dostępnych, profesjonalnych środków przeznaczonych do prania dywanów i tapicerek. Dobrze dobrany kosmetyk pomoże odzyskać naturalne kolory tapicerki lub dywanu i pozostawi po sobie świeżą, przyjemną woń. Odpowiedni preparat ma też tę zaletę, że szybko wysycha, zatem nie spowoduje zbierania się wilgoci na meblu lub na dywanie. Dostępne są nawet produkty do czyszczenia na sucho, np. szybko działające, odświeżające pianki.

 

Jeśli mamy w domu dużo wykładzin lub obitych materiałami mebli, warto pomyśleć o odkurzaczu z funkcją prania. Takie urządzenie nie tylko oszczędzi wysiłku, lecz także przedłuży życie dywanów i tapicerek.

 

Oczywiście zamiast inwestować w nowy sprzęt, możemy też postarać się o udoskonalenie starego. Właściwie dobrane akcesoria do odkurzaczy, pomogą doprowadzić dywany i tapicerki do porządku. Przede wszystkim zadbajmy o zapas dobrej jakości worków, dzięki którym odkurzacz będzie mógł sprawniej funkcjonować. Może warto zainwestować w szczotki? Dobra szczotka zapewni delikatną pielęgnację nie tylko dywanów, ale też wszystkich powierzchni, które są podatne na uszkodzenia. Elementem, który bardzo usprawni pracę odkurzacza, jest też rura. W czasie użytkowania osadzają się w niej zanieczyszczenia, zatem warto ją co jakiś czas wymieniać.

odkurzacz z funkcją prania

Pudełka i organizatory do szaf

Sprzątanie szafy z pewnością nie jest ulubioną czynnością podczas domowych porządków. Zajmuje sporo czasu i wymaga trudnych decyzji - w końcu kiedyś trzeba pozbyć się nienoszonych nigdy ubrań. To właśnie zbyt duża ich liczba powoduje nieład na półkach.

 

Porządki w szafie powinniśmy zacząć od dobrej segregacji. Stare ubrania oddać, wymienić się ze znajomymi lub zanieść do pojemników na odzież używaną. Te, które pozytywnie przejdą selekcję, ułożyć i powiesić w szafie, najlepiej zgodnie z systemem, który ułatwi korzystanie z szafy na co dzień i pozwoli dłużej zachować w niej porządek.

 

Podzielmy ubrania zgodnie z aktualnym sezonem, tak aby latem nie przedzierać się przez swetry i płaszcze. Po sezonie ubrania ułóżmy w szafie jak najwyżej, w jednym miejscu, aby później łatwo zamienić je na półkach. Po tym podstawowym podziale ubrania możemy ułożyć tematycznie: spodnie, spódnice, topy, koszule, marynarki. W ramach tego systemu ubrania można ułożyć też kolorystycznie.

 

W porządkowaniu szafy przydatne będą estetyczne i wygodne pudełka, skrzynki i pojemniki. Umieszczone w szafie, w niemal magiczny sposób zaprowadzą porządek. Umożliwią dokładne posegregowanie rzeczy i zapobiegną mieszaniu się koszulek ze skarpetkami. Dzięki pudełkom nie tylko uporządkujemy szafę, lecz także zażegnamy odwieczny problem ze znajdowaniem konkretnych rzeczy.

 

W przypadku segregacji ubrań najlepiej sprawdzą się pudełka w formie koszy lub pudełka tekstylne, które przepuszczają powietrze i pozwalają odzieży oddychać. Natomiast do przechowywania drobiazgów, idealnym rozwiązaniem jest wkład do pudełka w postaci organizera.

 

Ubrania, których używamy rzadko warto zapakować w worki próżniowe. Po odessaniu z nich powietrza (za pomocą odkurzacza) zmniejszą swoją objętość, a dzięki temu zaoszczędzą miejsce w szafie. W ten sposób można przechowywać nie tylko odzież, ale także koce, kołdry i poduszki.

 

Natomiast eleganckie garnitury, garsonki, wyjściowe koszule, wieczorowe suknie i płaszcze schowajmy do pokrowca, który ochroni je przed brudem, kurzem i uszkodzeniami.


porządkowanie rzeczy w szafie

Pasta polerska – do czego może się przydać

O estetyce domu lub mieszkania w dużej mierze świadczą detale. Doprowadzenie do lśniącej czystości wszystkich metalowych elementów na pewno może zmienić oblicze wnętrza.

 

Dobra pasta polerska jest w stanie sprawić, że metalowe elementy będą wyglądały jak nowe. Rdza, śniedź czy przebarwienia zostaną natychmiast usunięte. Podobnie znikną nieestetyczne zanieczyszczenia, takie jak ślady palców. Pasta nabłyszczy czyszczony przedmiot i pozostawi na jego powierzchni warstwę, która zapobiegnie matowieniu metalu i osadzaniu się zabrudzeń. Można w ten sposób przywrócić estetyczny wygląd nawet bardzo małym i delikatnym elementom. Pasta polerska nie powoduje zarysowań.

Użyj smaru i pożegnaj skrzypiące zawiasy

Na koniec warto poświęcić nieco uwagi drobnym, choć istotnym sprawom technicznym.

 

Sprzątanie to nie tylko dbanie o efekt wizualny. Warto też pomyśleć o codziennym komforcie dla naszych… uszu. Gdy już posprzątamy całe mieszkanie, zajmijmy się skrzypiącymi lub piszczącymi zawiasami. Na dokuczliwe dźwięki otwieranej bramy lub drzwi wykorzystajmy smary, które pomogą pożegnać niemiłe efekty dźwiękowe.


smar do skrzypiących zawiasów

Dodano: 10-04-2020
Uaktualniono: 20-04-2020