Jak własnoręcznie zrobić skarbonkę?

Opinii 0

malowanie ręcznie robionej skarbonki

 

Na naukę oszczędzania nigdy nie jest za wcześnie! Warto od najmłodszych lat uczyć dzieci tego nawyku. Nieocenioną pomocą będzie dziecięca skarbonka. Możesz zdecydować się na tradycyjną świnkę-skarbonkę lub zrobić coś samodzielnie. To nie tylko świetna zabawa, lecz także gwarancja, że pociecha będzie korzystała ze skarbonki o wiele chętniej. Jak zrobić skarbonkę z dostępnych w domu materiałów? Mamy kilka ciekawych inspiracji.

Ekologiczna świnka-skarbonka

Gliniana skarbonka w kształcie świnki to klasyka. Świnkę-skarbonkę można tez wykonać samodzielnie, np. z plastiku.To dodatkowo dobry sposób na wykorzystanie plastikowych butelek, które zwykle lądują w koszu. Możesz wspólnie z dzieckiem dać im nowe życie, tworząc zabawną i trwałą skarbonkę.

 

Czego potrzebujesz? To zaledwie kilka drobiazgów:

 

Zakręconą butelkę oraz nakrętki pomaluj na wybrany kolor lub owiń dokładnie bibułą i zabezpiecz brzegi. Połóż butelkę na boku i wytnij nożykiem otwór na monety. Nakrętka na szyjce od butelki to nosek świnki: narysuj dwie dziurki. Klejem na gorąco przymocuj nóżki z nakrętek; jeśli robisz skarbonkę z dzieckiem, zwróć szczególną uwagę na to, by nie oparzyło się ono klejem. Z bibuły lub kartki uformuj uszka i ogonek oraz przyklej je do butelki. Teraz pora na oczy: możesz przykleić gotowe plastikowe oczy lub wyciąć je z opakowania po tabletkach. Kiedy skarbonka wypełni się po brzegi, dziecko może odkręcić butelkę i wyjąć swoje oszczędności.


ekologiczna świnka-skarbonka diy

Skarbonka z kokosa: nie tylko dla miłośników owoców

To interesująca propozycja, która przyniesie tobie i dziecku wiele zabawy! Jej tworzenie zaczyna się już na etapie zakupu kokosa. Potem trzeba się dobrać do jego wnętrza, a nie jest to łatwe: najprostszym sposobem będzie wywiercenie korkociągiem otworu i wylanie z kokosa mleczka, a następnie ostukiwanie go młotkiem wzdłuż średnicy, by skorupa pękła na połówki. Kiedy już wydobędziesz miąższ, nie wyrzucaj łupiny: możesz wykorzystać ją do stworzenia skarbonki.

 

Potrzebujesz jedynie kleju na gorąco i pistoletu do kleju, wiertarki, pilnika oraz elementów do dekoracji: skarbonkę można ozdobić kamyczkami, piórami, kawałkami kory, sztucznymi kwiatami hawajskimi.

 

Zacznij od dokładnego wyczyszczenia i osuszenia wnętrza kokosa. W jednej połówce nawierć obok siebie kilka otworów i połącz je za pomocą pilnika, by stworzyć otwór do wrzucania monet. Następnie połącz połówki klejem. Teraz pora na ozdoby: możesz nawiercić kilka otworów w taki sposób, by wyglądały jak ażurowe kwiaty, przymocować do kokosa kawałki korka lub koraliki – wykorzystaj ozdoby, które masz w swoim domu lub odwiedź pasmanterię i stwórz oryginalną skarbonkę w egzotycznym stylu.


skarbonka z kokosa diy

Skarbonka-żółw

Twoje dziecko uwielbia żółwie? Z pewnością spodoba mu się skarbonka w kształcie ukochanego zwierzątka – zwłaszcza ta wykonana samodzielnie. Co ważne, możecie przygotować ją, wykorzystując materiały dostępne w domu. Odetnij dolną część kolorowej, plastikowej butelki – to z niej powstanie skorupa żółwia. Potrzebna jest też gąbczasta ściereczka, na której należy odrysować średnicę butelki. Domaluj także cztery nogi i głowę żółwia, a następnie wytnij kształt. Jak przymocować do niego skorupę? Możesz wykorzystać klej na gorąco lub igłę z nitką – przyszyj podstawę do dna od butelki i wytnij w niej otwór do wrzucania monet. Skarbonka jest już gotowa: możecie stworzyć całą rodzinę żółwi w różnych kolorach i wrzucać do nich różne nominały. Zaletą takiej skarbonki jest też to, że dziecko widzi od razu, ile pieniędzy znajduje się w środku.

 

Do wykonania takiej skarbonki potrzebne ci są: plastikowa kolorowa butelka, klej na gorąco lub sznurek, ścierka gąbczasta i nożyk.


samodzielnie wykonana skarbonka żółw

Elegancka szkatułka dla starszej pociechy

Kolorowe skarbonki-zwierzątka są już zbyt dziecinne? Pora zatem na skarbonkę, która będzie nie tylko sposobem na oszczędzanie, ale również elementem dekoracyjnym. Aby stworzyć piękną i elegancką skarbonkę, potrzebne jest gładkie pudełko; najlepsze będzie to wykonane z grubszego kartonu lub drewniane. Co jeszcze przyda ci się do stworzenia skarbonki? Przede wszystkim ozdoby – kolorowy papier lub tkaniny. Poszukaj również w domowych szufladach ozdobnych elementów, które możesz ewentualnie wykorzystać. W wieku pudełka należy wyciąć niewielki otwór do wrzucania pieniędzy. Taką bazę trzeba teraz ozdobić: możesz wykorzystać do tego kolorowy papier, tekstylia i koronki, wstążki, starą biżuterię, a także brokat i sztuczne kwiaty. Wszystkie elementy przyklej za pomocą kleju na gorąco i skarbonka jest gotowa. Jeśli chcesz zabezpieczyć ją przed otwieraniem, przyklej wieko przed mocowaniem ozdób. Stylowe pudełko może stanąć na biurku, toaletce czy komodzie i stanowić element dekoracji pokoju starszego dziecka lub nastolatka.


elegancka skarbonka szkatułka diy

Dodano: 25-05-2020
Uaktualniono: 26-05-2020