Jak utrzymać czystość w domu, w którym mieszka pies?

Opinii 3

pies na kanapie

Dbanie o porządek w mieszkaniu nie jest sprawą łatwą. A komplikuje się jeszcze bardziej, gdy mieszka w nim pies. Jak dbać o to, żeby mieszkanie było czyste i schludne? Poznaj najważniejsze zasady i kilka użytecznych przedmiotów, które pomogą Ci utrzymać czystość w domu.

 

Jak wyczyścić łapy psa po spacerze?

Zamiast sprzątać, lepiej jest zapobiegać. Dlatego, jeśli chcemy ustrzec się nieestetycznych odcisków i mokrych plam na powierzchni posadzki lub dywanu, pamiętajmy, by po każdym spacerze dokładnie wyczyścić łapy psa z brudu.

 

To prosta i podstawowa czynność, którą warto przekuć w codzienny nawyk. Wystarczy przygotować miskę z ciepłą wodą oraz ścierkę z mikrofibry. Po spacerze należy delikatnie przetrzeć wszystkie łapy pupila. Jeśli brud jest wyjątkowo uporczywy, do miski z wodą można dodać kilka kropel szamponu dla zwierząt. Pamiętajmy, by wytrzeć czyste łapy suchą ścierką.

brudny pies

Regularne mycie podłóg

Każdy właściciel czworonożnego przyjaciela wie, jak ważne jest regularne mycie podłóg. Psy, koty i inne domowe pupile swobodnie przemieszczające się po mieszkaniu zostawiają za sobą kępki sierści i drobinki piachu z łap. Szczególnie narażone na zabrudzenia są okolice psich misek, z których czworonogi potrafią wyrzucić jedzenie na podłogę. A stąd już tylko krok do zaschniętych i lepkich plam.

 

Wystarczy regularnie zmywać podłogę mopem, by zachować czystość w domu. Dodajmy do wiadra z wodą kilka kropel płynu do mycia podłóg i przemyjmy powierzchnię zwłaszcza tam, gdzie znajdują się widoczne plamy.

mycie podłogi

Szczotkowanie psa pomoże w utrzymaniu czystości

Regularne szczotkowanie psa pomaga dbać zarówno o higienę psa i jego skóry, jak i o czystość w mieszkaniu. Zapobiega to osiadaniu sierści na każdej przestrzeni w domu. Jeśli Twój pies gubi dużo sierści, należy go czesać przynajmniej raz w tygodniu. Usunie to jej nadmiar, przez co nie będzie wszechobecna w mieszkaniu.

 

Psy o długiej sierści należy szczotkować raz lub dwa razy w tygodniu, pozostałe - raz w tygodniu. Na rynku dostępne są różne szczotki, które pomagają czesać nasze czworonogi. Wystarczy co prawda zwykły grzebień, ale dla psów o dłuższej sierści zdecydowanie bardziej przydatny będzie furminator.

 szczotkowanie psa

 

Właściciele psów mają do wyboru wiele narzędzi do ich czesania: szczotka druciana, z włosiem lub nylonowa, włosiano-oścista, grzebień, zgrzebło gumowe lub gumowa rękawica.

Jak często odkurzać i jaki odkurzacz wybrać do domu z psem?

Dla właścicieli psów częste odkurzanie mieszkania jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na utrzymanie czystości. Najlepiej odkurzać minimum raz w tygodniu, dlatego wypracujmy ten nawyk jak najszybciej. Niestety, nie wszystkie odkurzacze są w stanie pozbyć się sierści z wykładzin i dywanów.


Na co zwracać uwagę przy zakupie odkurzacza, który pomoże nam w pozbyciu się psiej sierści z mieszkania?

  • Moc jest kluczowym parametrem. Im wyższa moc odkurzacza, tym większą będzie miał siłę ssania. Aby skutecznie zebrać sierść z tapicerki czy dywanów, minimalna moc odkurzacza powinna wynosić 800 W.

  • Klasa skuteczności odkurzania na dywanie określa dokładność, z jaką odkurzacz zbiera zanieczyszczenia z dywanów. Najlepiej wybierać odkurzacze o klasie A.

  • Pojemność worka na kurz jest istotna przy częstym odkurzaniu. Warto wybrać te o pojemności 4 litrów lub więcej.

  • Rodzaj filtra świadczy o czystości wydmuchiwanego powietrza. Polecamy zwrócić uwagę na odkurzacze wyposażone w filtr HEPA.

  • Poziom hałasu, który będzie dbał o komfort naszego czworonoga. Nie wszystkie zwierzęta lubią dźwięk odkurzacza, a niektóre nawet się go boją. Idealny odkurzacz dla domu ze zwierzęciem to ten, który emituje dźwięki poniżej 75 dB.

  • Warto szukać odkurzaczy, które mają specjalne przeznaczenie do domu ze zwierzętami.

 

Aby ułatwić proces odkurzania, warto wyposażyć się w dodatkowe akcesoria do odkurzaczy, np. zestaw ssawek przeznaczonych do czyszczenia różnych powierzchni. Ze względu na to, że właściciele psów odkurzają często, należy zadbać także o zapas worków do odkurzacza.

 odkurzanie mieszkania

Jak czyścić dywan?

Odkurzacz często nie potrafi poradzić sobie z zalegającą sierścią czworonoga. Można ją łatwo zebrać z dywanu przy pomocy zwilżonych wodą gumowych rękawiczek. Warto użyć ich po każdym odkurzaniu, żeby z większą dokładnością pozbyć się niechcianych włosków. Nieprzyjemny zapach, który czasem pozostaje po psie na dywanie, najlepiej usunąć, „wczesując” miękką szczoteczką sodę oczyszczoną. Taki proszek warto pozostawić na parę godzin do wchłonięcia, a jego nadmiar dokładnie odkurzyć.

 

Do usunięcia większych zabrudzeń warto użyć pianki do dywanów. Można nałożyć ją na zabrudzoną powierzchnię gąbką i dokładnie wytrzeć. Oczywiście, to tylko doraźne rozwiązanie problemu. Dywan raz na jakiś czas trzeba porządnie wyprać – albo samodzielnie, korzystając z odkurzaczy parowych i specjalnych środków do prania dywanów, albo oddać dywan do pralni.

czyszczenie dywanu

Jak usunąć sierść z mebli i tapicerki?

Nawet regularne szczotkowanie psa, nie zapobiegnie osiadaniu sierści na przedmiotach w mieszkaniu. Najbardziej „narażone” są kanapy, sofy bądź łóżka, na których przebywają pupile.

Czym najlepiej pozbywać się sierści?

  • Wilgotną gumową rękawiczką, ściereczką, namoczoną w wodzie lub wilgotną gąbką do mycia, którymi przecieramy meble. W ten sposób zbierzemy wszystkie włosy, które nasz pupil zostawił na kanapie.

  • Specjalną gumową szczotką do sierści.

  • Rolką do ubrań, która jest jednym z popularniejszych sposobów na pozbywanie się zwierzęcej sierści na różnych powierzchniach. W podobny sposób zadziała szeroka taśma samoprzylepna.

  • Końcówką do odkurzacza, która zbiera sierść. Już od jakiegoś czasu na rynku dostępne są odkurzacze wyposażone w specjalne końcówki, które znacznie lepiej zbierają sierść. Turboszczotek możemy używać zarówno na gładkiej podłodze, dywanie, jak i kanapie.

 

 

Chusteczki nawilżające i ręczniki papierowe powinny stać się stałym wyposażeniem mieszkania. Dzięki nim nie tylko usuniemy brudne plamy po psim jedzeniu, czy nieprzewidzianych wypadkach, ale też wytrzemy brudne łapy czworonoga po spacerze.

Mokre chusteczki są niezbędne zwłaszcza dla właścicieli szczeniaka. Młode psy bardzo często mają problemy z nauką czystości w mieszkaniu, przez co załatwiają swoje potrzeby w różnych miejscach. Porozkładane maty czy specjalne wykładziny nie zawsze wystarczą.

sierść na meblach

Dbaj o porządek w kąciku swojego psa

Psie legowisko lub koc, na którym często przebywa zwierzę, to siedlisko brudu i bakterii. Nie można zapominać o regularnym praniu czy przecieraniu tych powierzchni. Zapewni to świeżość, czystość i większy komfort dla naszego psa. Korzystając ze specjalnych środków czystości, utrzymamy takie powierzchnie w porządnym stanie.

 

Zwierzęta potrzebują dużo zabawek, które zajmują im czas w mieszkaniu. W trakcie zabawy może być trudno ogarnąć psi chaos, który najczęściej pochłania cały dom. Warto po skończonej zabawie chować wszystkie przedmioty do specjalnego pojemnika, ewentualnie zebrać w jedno miejsce, żeby zachować porządek.

legowisko psa

Parownica w mieszkaniu

Czyszczenie parowe staje się coraz popularniejszą metodą utrzymywania porządku w mieszkaniu. Jest to metoda zarówno skuteczna, jak i ekologiczna oraz zdrowa, ponieważ nie wykorzystuje detergentów, które mogą podrażniać skórę i wywoływać alergie. Używanie parownic ogranicza również zużycie wody, dlatego parownica jest także rozwiązaniem ekonomicznym.

Posiadacze psów powinni rozważyć zakup parownicy. Przy częstym odkurzaniu i sprzątaniu warto zainwestować w urządzenie, które pomaga zaoszczędzić trochę pieniędzy. Ponadto, parownice są zdecydowanie cichsze, co też wydaje się lepszym rozwiązaniem, zwłaszcza przy nerwowym lub bojaźliwym psie. Czyszczenie gorącą parą eliminuje też problem środków chemicznych, które mogą być niebezpieczne dla naszego pupila. Przy użyciu gorącej pary możemy łatwiej dostać się do wszystkich trudno dostępnych zakamarków i dokładnie pozbyć się wszystkich drobnoustrojów.

Ponadto, gorąca para wykazuje działanie odkażające - nie tylko usuwa nieestetyczne plamy, ale także eliminuje z powierzchni bakterie przyniesione przez zwierzę z zewnątrz.

parownica do sprzątania

 

Dodano: 09-04-2020
Uaktualniono: 20-04-2020