Jak urządzić balkon w bloku – 4 proste inspiracje

Opinii 0

aranżacja balkonu

Choć balkon często służy wyłącznie celom użytkowym, takim jak przechowywanie rowerów i suszenie ubrań, przy odrobinie chęci i pracy potrafi zmienić się w komfortowy kącik do relaksu na świeżym powietrzu. Przedstawiamy cztery szybkie sposoby na przemianę balkonu w oazę relaksu.

Relaks na balkonie – hamak w roli głównej

Odpoczynek na hamaku pod palmami? Marzenie... Kiedy ucieczka do ciepłych krajów jest tylko odległym pragnieniem, hamak wiszący w naszym własnym kawałku miejskiej dżungli sprawi, że poczujemy się jak na wakacjach. Świetną alternatywą dla hamaka jest brazylijskie krzesło, które zajmuje zdecydowanie mniej miejsca, a więc idealnie sprawdzi się na niewielkich powierzchniach balkonowych.

 

Do bezpiecznego montażu hamaka oraz krzesła brazylijskiego będzie potrzebna kotwa chemiczna, hak do huśtawki, karabińczyk strażacki oraz lina o odpowiednim udźwigu (min. 150-200 kg). Hak (lub dwa haki w przypadku hamaka) należy zamocować w suficie przy pomocy kotwy chemicznej zgodnie z instrukcją producenta, a następnie przywiązać do niego linę i spiąć ją z krzesłem lub hamakiem za pomocą karabińczyka. Jeśli mamy możliwość przywiązania hamaka, wystarczy przyczepić go do stabilnych uchwytów za pomocą liny polipropylenowej o średnicy minimum 12 mm. Może się jednak okazać, że niezbędny będzie samodzielny stojak do hamaka.

 

Gdy już uporamy się z montażem, trzeba pomyśleć o estetyce i komforcie. Hamak, który kojarzy się z egzotycznymi podróżami, świetnie uzupełnią dodatki o roślinnym wzorze. Pamiętajmy o wygodnych poduchach i kocu na chłodniejsze dni i wieczory. Nad hamakiem lub na poręczy balkonu można powiesić lampki cotton balls, które stworzą klimatyczne oświetlenie w letnie wieczory.

 

Skoro tworzymy kawałek raju, nie zapominajmy też o roślinach. Najlepsze będą wysokie, które przesłonią balkon przed wzrokiem sąsiadów i stworzą intymną przestrzeń relaksu. Do aranżacji balkonu z hamakiem pasować będzie również łatwa w montażu podłoga z drewna, która podbije naturalny charakter tego miejsca.

wisząca huśtawka kokon

Pomysł na balkon – leżak w centrum miejsca relaksu

Jeśli wymiary balkonu nie pozwalają na montaż hamaka lub krzesła brazylijskiego, alternatywą staje się wygodny leżak. Umożliwia relaks, słuchanie muzyki, czytanie książek, sączenie drinka. Do wyboru są modele składane – oszczędzają przestrzeń w przypadku mniejszych balkonów – oraz te, które nie mają takiej możliwości. Na większe balkony świetnie pasują meble przeznaczone do ogrodu. Nie zapomnijmy też uzupełnić naszego nowego miejsca relaksu o wygodną poduszkę.

 

Stojący na podłodze leżak świetnie dopełnią estetyczne, podłogowe latarnie lub lampiony ogrodowe. Ładnie wyeksponowane świece to jedna z najłatwiejszych sztuczek na szybką metamorfozę niewielkich przestrzeni i stworzenie przytulnej atmosfery. Dodajmy do nich donice z kwiatami lub warzywami i ziołami. Nie zapomnijmy także o stoliku, na którym położymy przekąski, napoje i ulubioną lekturę.

 

leżanki ogrodowe na balkonie

Sztuczna trawa, czyli jak odnowić balkon w prosty sposób

Podłoga potrafi całkowicie odmienić wygląd balkonu. To szczególnie ważne w przypadku wysłużonej nawierzchni. Aby poczuć się jak w ogrodzie, możemy wyłożyć podłogę balkonu sztuczną trawą. Produkt dobrej jakości ma wysokie i gęste runo w kilku odcieniach, dzięki czemu może imitować naturalny trawnik. Warunki na wystawionym na słońce balkonie są trudne, więc sztuczna trawa powinna być odporna na działanie promieniowania UV. Pamiętajmy też, że modele balkonowe muszą mieć drenaż i przepuszczać wodę, by nie zostały uszkodzone przez deszcz i śnieg.

 

Sztuczną trawę mocuje się do podłoża za pomocą specjalnie do tego przeznaczonej, szerokiej taśmy klejącej. Aby zachować czystość trawy, należy myć ją za pomocą wody i szamponu lub szczotki i dmuchawy – zgodnie z zaleceniem producenta. To jednak znacznie mniej pracy niż w przypadku pielęgnacji i koszenia naturalnego trawnika.

 

Kiedy już stworzymy swój własny kawałek trawnika, zamieńmy go w miniaturowy ogród i ustawmy – najlepiej piętrowo – rzędy roślin doniczkowych oraz pachnących ziół. Wśród zieleni ustawmy stolik i krzesła lub wybierzmy wygodne pufy oraz poduchy.

 

sztuczna trawa na balkonie w bloku

 

Metamorfoza balkonu w kilka minut – ozdobne donice dla wielbicieli zieleni

Eleganckim i prostym rozwiązaniem na urozmaicenie przestrzeni są rośliny. Umieszczone w ozdobnych donicach świetnie dopełnią metamorfozę naszego miejskiego balkonu. Różne rodzaje i rozmiary donic dekoracyjnych zwiększą atrakcyjność każdej przestrzeni. Donice należy dobrać nie tylko zgodnie z naszym gustem i zestawić z innymi elementami balkonu, ale również pod kątem wielkości i wymagań rosnącej w niej rośliny.

 

Ponadto, doniczka będzie się estetycznie prezentować, jeśli jej kolor będzie odpowiadał kolorowi kwiatów lub liści. Warto pamiętać, by donica pasowała do otoczenia i stylu mebli na balkonie, ale również by podkreślała wygląd rośliny. W przypadku balkonu o dużym nasłonecznieniu warto wykorzystać naczynia wykonane z gliny, które pomogą kwiatom utrzymać wilgotne korzenie. Doniczki mocowane na barierkę ładnie wyeksponują nawet mniejsze rośliny i oszczędzą miejsce na balkonie w bloku.

doniczki i osłonki dekoracyjne

Dodano: 10-04-2020
Uaktualniono: 20-04-2020