Jak samodzielnie zrobić budę dla psa?

Opinii 0

pies w drewnianej budzie

 

Wygodna buda jest niezbędna nie tylko dla psów stróżujących, które mieszkają stale na zewnątrz domu. Własny domek przyda się też wszystkim psim domownikom, spędzającym sporo czasu w ogrodzie. Pies musi mieć własną przestrzeń, przeznaczoną tylko dla siebie – daje mu to poczucie bezpieczeństwa. Ideałem jest, aby ta przestrzeń chroniła przed upalnym słońcem lub zimnym wiatrem. Zobacz, jak w prosty sposób możesz samodzielnie zrobić prostą, trwałą i komfortową budę dla psa – domek, który stanie się jego schronieniem.

Jakich narzędzi będziesz potrzebować do wykonania budy?

Aby zbudować budę dla psa, będziesz potrzebować prostych narzędzi. Oto lista niezbędnych sprzętów:

 

 

Oprócz tego przyda ci się linijka i ołówek. Dzięki nim precyzyjnie rozrysujesz linie cięcia i będziesz mógł nadać materiałom pożądane wymiary.

Jakie materiały będą ci potrzebne?

Poniżej znajdziesz listę produktów i materiałów do wykonania i prawidłowego wykończenia budy dla psa. Produkty te są niedrogie i łatwo dostępne. W co musisz się wyposażyć?

 

 

Do budowy budy najlepiej sprawdzą się kantówki. Z kolei, zamiast płyt, możesz użyć desek. Wymaga to nieco więcej pracy, ale niektórzy wolą efekt wizualny, jaki daje gładkie i jednolite drewno.

Jakie wymiary powinna mieć buda?

Buda kojarzy się z małą konstrukcją. Jednak w praktyce, aby stała się wygodnym domkiem dla pupila, powinna być duża i przestronna. Jakiej szerokości podłogę zaprojektować? Pod uwagę weź wielkość psa. Przekątna podłogi musi być o około 20 cm dłuższa niż wynosi długość psa. Pamiętaj, aby mierząc podstawę, uwzględnić grubość ścian, które „zabiorą” część powierzchni podłogi.

 

Wysokość budy powinna być około 10 cm większa niż wysokość psa. Ten wymiar jest jednak mniej ważny niż powierzchnia podłogi – dlatego nie ma sensu budować zbyt wysokiej budy. Pies rzadko kiedy staje w środku domku, natomiast bardzo często tam leży i powinien mieć możliwość, aby wygodnie się wyciągnąć.

Budowa budy dla psa krok po kroku

Przed zabraniem się do pracy, rozpisz sobie, jakie wymiary powinna mieć buda. Następnie dotnij płyty i kantówki do rozmiarów odpowiadających projektowi. Gdy drewno jest już przycięte, pora je zaimpregnować. Impregnujemy starannie zarówno płyty (lub deski), jak i listwy. Należy je pokryć impregnatem ze wszystkich stron. Buda bowiem będzie stale narażona na działanie wilgoci , zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, i powinna być przed nią zabezpieczona. Impregnatu można użyć także po zbudowaniu całego domku, jednak ten sposób jest dużo łatwiejszy i pozwala na bardziej precyzyjną aplikację impregnatu.

Krok 1. Jak zbudować podłogę budy?

Przy pomocy wkrętarki połącz listwy tak, aby tworzyły prostokąt o wielkości podstawy budy powiększonej o grubość wewnętrznych ścian. Pod spodem zamontuj płytę OSB. Na płycie, wewnątrz stelaża, powinny znaleźć się teraz płyty styropianowe – styropian da dodatkowa izolację i będzie chronił np. przed chłodem. Na nie montujemy drugą płytę OSB. Podłoga budy jest już gotowa.

Krok 2. Budujemy ściany budy dla psa

W czterech rogach budy umieść listwy. Stworzą one jej szkielet. Do zamocowania pionowych listew użyj metalowych kątowników. Teraz zamontuj płyty, które będą stanowić wewnętrzne ściany budy. Następnie połóż na nich styropian. Opcjonalnie, możesz zamocować go specjalnym klejem. Gdy to zrobisz, możesz zabrać się za zamocowanie zewnętrznych ścian budy.

 

budowanie ścian budy dla psa z drewnianych płyt

 

W przedniej ścianie należy wyciąć wejście. Najlepszą opcją jest stworzenie dwóch otworów - na przedniej i bocznej ścianie. Taki układ sprawi, że w budzie powstaną dwie strefy: jedna bardziej przewiewna, druga osłonięta od wiatru. Pies będzie mógł w zależności od pogody wybrać bardziej komfortową dla siebie.

 

Wejście do budy powinno być na tyle duże, aby pozwolić ci swobodnie sprzątać wnętrze, włożyć lub wyjąć posłanie dla pupila.

 

Co ważne, przednia ściana także powinna być docieplona. Oczywiście powstaje wtedy problem odsłoniętego styropianu wokół wejścia. Materiał może się kruszyć i zanieczyszczać wnętrze. Najlepiej będzie zatem zabić przestrzeń ze styropianem deseczkami lub paskiem folii zamocowanej takerem.

 

Gdy ściany i podłoga są już gotowe, należy zabezpieczyć budę przed bezpośrednim kontaktem z wilgotną ziemią. Pod spodem przymocuj warstwę folii budowlanej. Możesz to zrobić przy pomocy takera. Opcjonalnie możesz też ustawić budę na paletach – zapewni to dodatkową ochronę przed nieprzyjemnym dla psa chłodem i wilgocią.

Krok 3. Jak zbudować dach budy dla psa?

Dach budy konstruujemy tak samo, jak ściany. Zaczynamy od szkieletu z listew, połączonych kątownikami. Następnie montujemy płyty od strony wewnętrznej, kładziemy warstwę styropianu i wreszcie przykręcamy płyty zewnętrzne.

 

tworzenie dachu budy dla psa z drewna

 

Zazwyczaj budy mają dach dwuspadzisty, lecz w zasadzie kształt daszka ma niewielkie znaczenie. Możesz równie dobrze skonstruować dach jednospadowy. Jedyne, czego należy unikać to dach zupełnie płaski. Nie będzie on dobrze odprowadzał wody i opadów, a w efekcie może zmniejszyć trwałość konstrukcji, która będzie bardziej podatna na działanie wilgoci.

Gdzie ustawić budę dla psa?

Domek stawiamy w miejscu, które w najcieplejszej porze dnia jest zacienione. Pies najlepiej będzie się czuł w budzie ustawionej w rogu posesji. Nie należy jednak ustawiać budy zbyt daleko od domu. Nasz pupil jest zwierzakiem stadnym. Najlepiej czuje się blisko domu, domowników lub też w miejscu, z którego może ich obserwować.

Wyposażenie budy – co powinno zawierać?

W budzie powinno znajdować się legowisko dla psa. Jego rolę mogą z powodzeniem odgrywać czyste koce lub narzuty. Pies będzie mógł w nich „kopać” i ułożyć je sobie w sposób, jaki najbardziej mu odpowiada.

 

biały ziewający pies w budzie

 

 

Alternatywą jest kupno gotowego legowiska. Jakie warunki powinno ono spełniać? Przede wszystkim musi być na tyle duże, aby pies mógł się wygodnie na nim wyciągnąć. Legowisko musi też nadawać się do prania.

 

Obok budy koniecznie powinna znajdować się duża, stabilna miska z wodą. Warto wybrać dedykowaną miskę dla psów. Mają one tę przewagę nad zwykłymi miseczkami czy talerzami, że stosunkowo trudno jest je wywrócić. Pamiętaj o tym, że woda w misce musi być regularnie wymieniana. Samo dolewanie wody nie wystarczy. Dlaczego? Pies pije w ten sposób, że do wody dostaje się jego ślina. Wtedy woda się zanieczyszcza. Dlatego regularnie powinno się ją wylewać i po przepłukaniu miski wlać nową.

 

pies pijący wodę z miski

Samodzielne wykonanie budy jest proste i nie powinno nastręczać większych trudności. Jeśli buda jest solidna, a twój pupil lubi w niej przebywać, oznacza to, że została wykonana prawidłowo, nawet jeśli widzisz w niej jakieś niedociągnięcia. Jeśli jednak nie masz czasu na majsterkowanie, możesz nabyć gotową budę dla psa.

Dodano: 27-04-2020
Uaktualniono: 29-04-2020