Jak przygotować samodzielnie tablicę sensoryczną?

Opinii 2
tablica sensoryczna
 
Dzieci na wczesnym etapie rozwoju angażują się w zabawę przedmiotami codziennego użytku, np. pokrętłami, przyciskami, szafkami czy szufladami. Tablica sensoryczna DIY pozwala na swobodę w dotykaniu, ale w bezpiecznych warunkach. Jest łatwa w montażu, a w jej projekcie najważniejsze są bogata kolorystyka i różnorodne wzory. Jak ją wykonać? Dowiedz się, co musisz mieć, zanim zaczniesz pracę.
 
.

Dlaczego warto zrobić tablicę sensoryczną?

Tablica manipulacyjna łączy zabawę i naukę dla najmłodszych. Zawiera elementy, z którymi dziecko styka się na co dzień, ale nie są dla niego dostępne. Dotyczy to np. zapalania światła, dotykania przycisków, naciskania guzików, zasuwania różnego rodzaju zapięć. Jest to zabawka edukacyjna doceniana przez wielu rodziców, ponieważ dzięki niej dziecko rozwija logiczne myślenie, motorykę, koordynację ręka-oko. Tablica od namłodszych lat pozwala robić to, co dorośli. Zabawa nią rozwinie kreatywność oraz wyobraźnię.
 
Na tablicę sensoryczną przyczep wszystko, czym lubi bawić się dziecko. To rodzaj zabawki edukacyjnej, dlatego im tablica będzie bardziej różnorodna, tym lepiej. Bez większego problemu może wykonać ją każdy dorosły, potrzebuje tylko trochę czasu, chęci i kilku niezbędnych narzędzi i materiałów. Przed budową koniecznie upewnij się, czy wykorzystane materiały są bezpieczne dla dziecka. Sprawdź, czy mocowania tablicy są stabilnie przytwierdzone. Nigdy nie pozostawiaj dziecka samego podczas zabawy, kontroluj jego działania i reaguj w razie potrzeby.
 
 

 

Tablica sensoryczna DIY: co musisz mieć, by ją wykonać?

Podstawą do przygotowania tablicy sensorycznej jest płyta lub zwykła deska. Najlepiej, jeśli będzie z drewna sosnowego. Dzięki temu, że jest to dość miękkie drewno, łatwo można wkręcać przygotowane elementy. Aby uniknąć skaleczeń drzazgami, deskę dokładnie wyszlifuj. Planując jej wielkość, weź pod uwagę miejsce, w którym chcesz ją postawić i wzrost dziecka.
 
Dobrze, jeśli deska ma podstawę czy dodatkowy wspornik, dzięki czemu tablicę będzie można postawić na podłodze. Właściwe jej ustawienie ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa dziecka. Upewnij się więc, że jest stabilna i nie przewróci się podczas zabawy lub nauki.
 
Tablica sensoryczna może byc pomalowana w całości lub części. Użyj do tego farby akrylowej lub tablicowej. W przypadku malowania jej fragmentów, dla ułatwienia, wykorzystaj taśmę papierową.
 

 

Najbardziej kreatywnym etapem jest wybór elementów. Przy projektowaniu tablicy sensorycznej można zainspirować się projektami opublikowanymi w Internecie, jednak najważniejsze to wziąć pod uwagę zainteresowania dziecka. Uniwersalne elementy, które możesz umieścić na tablicy sensorycznej to:  
 
- hak, zatrzaski, suwakI,
- dzwonek rowerowy,
- gniazdko elektryczne i włącznik światła,
- sznurek i rzep,
- klamka,
- kalkulator i minutnik kuchenny,
- guziki, zasuwka na łańcuszku i zamek błyskawiczny,
- rura PCV,
- 4 zawiasy,
- lampka LED na baterie,
- metalowy łańcuch,
- brelok - pompon,
- kółko meblowe.
 
Listę rzeczy, które możesz zamontować na tablicy sensorycznej można wydłużać bez końca. Wybierz przedmioty, które masz w domu i które na co dzień przyciągają uwagę Twojego dziecka. Wszystko, co dziecko może naciskać, przesuwać, ciągnąć będzie atrakcyjne. Oprócz zainteresowań dziecka warto wziąć pod uwagę także jego wiek. Twoje dziecko lubi samochody? Na tablicy zamontuj kierownicę, migające światło rowerowe, lusterko. Nie może zabraknąć ulubionego modelu samochodu. A może woli kolejki? Wtedy całą tablicę wytnij w kształcie ciuchci, na której będą drzwiczki z zamkiem błyskawicznym, zębate koło, rzep.
 

Co umiejscowić na tablicy dla młodszych i starszych dzieci?

Tablica manipulacyjna dla rocznego dziecka będzie zawierała więcej elementów sensorycznych tj. lusterko, guziki do naciskania, koraliki do przesuwania, powierzchnie miękkie, szorstkie. To ważne, ponieważ w tym wieku dziecko poznaje świat poprzez nie tylko zmysł wzroku, ale przede wszystkim dotyku i słuchu. Dla trochę starszych dzieci można wykorzystać takie elementy jak zamki, guziki, pokrętła, włącznik światła, dzwonek, haczyki. A dla dzieci cztero- czy pięcioletnich wybrać bardziej „skomplikowane” rzeczy typu zasuwki, zamki z kluczami, kłódkę.

Pamiętaj też o tym, że elementy przymocowane do tablicy, po jakimś czasie można zmieniać. 
 

Jak zrobić tablicę manipulacyjną DIY?

1. Pierwszy krok to projekt. Zbieraj pomysły, inspiruj się i obmyśl umiejscowienie poszczególnych elementów.
 
2. Przygotuj deskę lub płytę. Możesz zmienić jej kształt, odrysowując na niej koło lub inną wymyśloną figurę. 
 
3. Wyrzynarką wytnij narysowany kształt, jeśli wybrałeś inny kształt niż deska miała na początku. Dzięki miękkiemu drewnu sosnowemu z łatwością przygotujesz pożądaną figurę (np. samochodu czy trójkąta).
 
4. Całość dokładnie wyszlifuj papierem ściernym, aby powierzchnia oraz brzegi były idealnie gładkie. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko wbicia drzazgi. 
 
5. Przytwierdź do płyty wybrane elementy. Rób to za pomocą wkrętarki czy dwustronnej taśmy samoprzylepnej. Elementy z tkaniny należy przyklejać klejem do klejenia na gorąco.
 

Tablica manipulacyjna – inspiracje

Tablica sensoryczna dla małego matematyka i matematyczki
 
Tablica sensoryczna powinna być zaprojektowana zgodnie z pasjami dziecka. Jeśli chcesz w swoim dziecku wykształcić zdolności matematyczne, wytnij z papieru lub filcu cyferki, które nakleisz na tablicy sensorycznej. Dodaj też geometryczny i przestrzenny kalkulator oraz liczydło. Przesuwanie cyferek poprawi zręczność i precyzję. Zabawa z użyciem tak zaprojektowanej tablicy ułatwi naukę pierwszych działań matematycznych. Przyda się na etapie przedszkola, ale też szkoły.

Tablica sensoryczna dla przyszłych projektantów mody

Jeśli widzisz, że twoje dziecko to przyszły projektant lub projektantka mody, daj mu poznać faktury, tkaniny, szablony. Na tablicy odrysuj szablon figury modelki. Pokoloruj i ozdób ją według własnego pomysłu. Zamieść na niej różnorodne ozdobne tkaniny –  zamsz, atłas, tkaniny. Przytwierdź lusterko. 
 
Tablice sensoryczne to niezwykle wartościowe zabawki dla dziecka. Zapewniają maluchowi nie tylko rozrywkę, ale przede wszystkim uczą go, jak wykorzystywać większość zmysłów, w tym dotyk, wzrok i słuch.

 

Dodano: 01-04-2020
Uaktualniono: 21-04-2020