Jak pomalować meble ze sklejki?

Opinii 0

brązowe meble ze sklejki

 

Klejone warstwy drewnianego forniru, czyli popularna sklejka, wracają do łask jako coraz częściej wykorzystywany materiał wykończeniowy we wnętrzach – do tworzenia mebli, okładzin, paneli itp. Wykańczając surowy mebel, możesz podkreślić jego naturalną barwę i usłojenie drewna bądź nadać mu zupełnie nowy kolor. Wszystko zależy od rodzaju użytej farby do drewna i sposobu malowania. Jakie farby nadają się do malowania sklejki i jak stworzyć własne, niepowtarzalne produkty do malowania?

 

jasne meble ze sklejki

Zalety sklejki

Podstawowym atutem jest jej odporność na odkształcenia. Sklejenie ze sobą wielu cienkich warstw drewna usztywnia i wzmacnia całą powierzchnię. Z tego względu sklejka staje się znakomitym materiałem do produkcji mebli, blatów czy paneli:


 • jest odporna na działanie wilgoci — znacznie wolniej od pozostałych materiałów drewnopodobnych ulega pęcznieniu pod jej wpływem. Nisko nasiąkliwe właściwości sklejki zależą od drewna użytego do jej produkcji; sklejki z drewna egzotycznego (merbau, iroko) można użyć nawet w pomieszczeniach najbardziej narażonych na wilgoć (w łazience czy kuchni),


 • sklejka nie pęka — pod tym względem bije na głowę drewno i inne materiały drewnopochodne (płyty wiórowe czy pilśniowe),

 •  

 • jest bardzo lekka — jako produkt niemal o połowę lżejszy od drewna (ok. 40%) jest świetnym materiałem do produkcji praktycznych, lekkich mebli i elementów wyposażenia wnętrz.

 

sklejka

Akrylowe farby i lakiery do drewna

Pozwalają na podkreślenie naturalnej barwy sklejki lub nadanie jej dowolnego koloru. Wykorzystanie bezbarwnego lakieru sprawi, że drewno dłużej zachowa naturalną barwę (nie ściemnieje), będzie bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne (zadrapania, ścieranie).


Inspiracje


 • Biel i szarości — jeżeli lubisz styl skandynawski, pomyśl o rozbielanych kolorach drewna. Doskonale współgrają z prostymi, lekkimi meblami ze sklejki, rozjaśniają wnętrza, podkreślając prostotę stylu.


malowanie sklejki farbą

Farba tablicowa

Zabrudzenia sklejki bywają trudne do usunięcia. Wyjściem jest wykorzystanie farby lateksowej lub akrylowej tablicowej, dającej trwałą i w pełni szorowalną powłokę. Docenią ją zwłaszcza najmłodsze dzieci, które bez przeszkód będą mogły zaszaleć z kredą czy kredkami na pomalowanych powierzchniach zamienionych w tablicę do rysowania.

 

meble ze sklejki pomalowane farbą tablicową

 

Inspiracje


 • Magnetyczny mebel — pod warstwą tablicówki może znaleźć się farba, która zamieni daną powierzchnię zwykłej sklejki w tablicę magnetyczną. Pamiętaj, że kolejne warstwy farby tablicowej osłabiają działanie warstw magnetycznych, więc przed nałożeniem kolejnej powłoki farby warto wypróbować, czy efekt przyciągania jest nadal mocny.


 • Nie tylko czerń - farby tablicowe dostępne są obecnie w kilku kolorach, zazwyczaj dość mocno nasyconych. Powierzchnie pomalowane jasną tablicówką można wykorzystać jako typową tablicę lub jako trwałe zabezpieczenie często eksploatowanych elementów, które dzięki farbie tablicowej stają się łatwe do utrzymania w czystości i odporne.

 

Bejce i lakierobejce

Podkreślają naturalne usłojenie i rysunek drewna. Zastosowane w wersji bezbarwnej dodatkowo wydobędą oryginalną barwę materiału. Przy ich pomocy można również nadać dowolny kolor sklejce, pamiętając, że nie są to produkty kryjące i rysunek słojów pozostanie widoczny nawet po nałożeniu kilku warstw. Bejca wymaga wierzchniej warstwy wykończeniowej (lakier), jeżeli efekt ma być trwały. W przeciwnym razie powierzchnia będzie się ścierać. Lakierobejca natomiast może stanowić ostateczne wykończenie sklejki.

 

Inspiracje


 • Bejca rustykalna — zastosowana na niektórych gatunkach drewna (dąb, jesion) wybarwi na ciemny kolor usłojenie drewna, a pozostałej części nada barwę znacznie jaśniejszą. Mebel będzie wyglądał jak pomalowany kilkoma bejcami w różnych kolorach.

malowanie sklejki bejcą

 • Szarości, biele, czernie — bejce w niecodziennych kolorach dopasują mebel do stylu loftowego, skandynawskiego czy minimalistycznego.

 

Bejca DIY

Jeżeli chcesz uzyskać na sklejce efekt postarzonego, poszarzałego drewna, użyj prostego, domowego sposobu.

 

Będą potrzebne:


 • szklane naczynie (słoik),


 • zardzewiałe metalowe przedmioty: gwoździe, kawałki blach, stare zawiasy, druty, wełna stalowa itp.,


 • ocet.

 

Zardzewiałe przedmioty wrzuć do słoika i zalej octem. Odczekaj kilka, kilkanaście dni. Im dłużej roztwór stoi, tym uzyskany kolor będzie bardziej intensywny. Otrzymany roztwór daje brunatną, szarą, brązową lub nawet szaro-zieloną warstwę (w zależności od rodzaju użytego octu, zardzewiałych przedmiotów i czasu maceracji).

Farby kredowe i mleczne

Obydwa rodzaje nadają się do użytku w pokoju dziecięcym. Farba kredowa produkowana jest na bazie wody, kredy, naturalnych pigmentów i pozostałych naturalnych dodatków. Dostępna w pastelowej palecie barw, dzięki różnym składom, umożliwia osiągnięcie nietypowych efektów, np. naturalnie postarzonego mebla czy chropowatej struktury. Jej wadą jest nietrwała powłoka, która wymaga warstwy wykończeniowej, np. wosku, w celu jej wzmocnienia.


komoda pomalowana farbą kredową

 

Farby mleczne są dość trudno dostępne, jednak ponieważ jest to produkt w pełni naturalny, możesz prosto stworzyć go sam. Receptur jest dość dużo, a najbardziej dostępna obejmuje dwa składniki:


 • zsiadłe mleko,

 •  

 • pigment w proszku — tu uwaga: do farb nie nadają się barwniki spożywcze!

 

Mleko należy przetrzeć przez sitko lub wymieszać do konsystencji kefiru (bez grudek) i połączyć z odpowiednią ilością pigmentu. Efekt jest półprzejrzysty i trwały. Farbę można przechowywać jedynie kilka dni w lodówce, więc warto przygotować odpowiednią jej ilość i ją zużyć.

Nasi klienci pytali o...

Czym usunąć bejcę?
Gotowe dostępne preparaty dotyczą usuwania wierzchnich powłok malarskich, bejca natomiast wnika w malowane podłoże na pewną głębokość – zależnie od rodzaju (wodna, spirytusowa). Jedynym skutecznym wyjściem jest jej zeszlifowanie, choć ze względu na głębokość penetracji, nie zawsze jest to możliwe.


Czy sklejka może się rozwarstwiać?

Tak. Za jakość sklejki jest odpowiedzialne nie tylko użyte drewno, ale również spoiwo. Klej stosowany do produkcji sklejek jest wodoszczelny lub suchotrwały. Pierwszy — w sklejkach używanych w warunkach większej wilgotności, drugi — w warunkach suchych. Od jego jakości również zależy trwałość końcowego materiału.

 

Dlaczego liczba warstw w sklejce jest zawsze nieparzysta?

W ten sposób skrajne warstwy drewna mają włókna ułożone w tę samą stronę (układane są prostopadle do siebie, w kolejnych warstwach).

Dodano: 16-06-2020
Uaktualniono: 17-06-2020