Jak ozdobić doniczki na balkon?

Opinii 0

kwiatek w ozdobnej doniczce

Początek wiosny zachęca do częstszego spędzania czasu na balkonie. To odpowiedni moment na porządki, sadzenie roślin, a także na przegląd doniczek. Jeśli nie chcesz lub nie potrzebujesz wymienić ich na nowe, możesz je samodzielnie udekorować. Podpowiadamy, jak ozdobić mało estetyczne doniczki z użyciem prostych narzędzi i materiałów.

Jak odnowić stare doniczki - co może się przydać?

odnawianie doniczek diy

 

W duchu idei zero waste oraz popularności trendu DIY możesz w prosty sposób dać drugie życie nieciekawym, starym lub podniszczonym doniczkom balkonowym. Jeśli nie są pobite lub wyszczerbione, wyczyść je, a następnie przejdź do dekorowania. Przydadzą ci się m.in.:

 

A co z doniczkami, które są wciąż użyteczne dla rosnących w nich roślin, ale pokrywają je brzydkie wyszczerbienia i rysy? Jeśli nie nadają się do odnowienia, możesz samodzielnie wykonać osłonki. To najprostszy sposób na szybką metamorfozę balkonu.

Osłonki na donice – najprostszy sposób na metamorfozę balkonu

osłonki na doniczki


Stare, podniszczone doniczki można ukryć pod osłonkami. Znajdziesz je w sklepie, ale możesz także wykonać je samemu. Wykorzystaj w tym celu stare puszki, np. po farbie, które rozmiarem pasują do wielkości doniczki. Nie musi być idealnie dopasowana, ale ważne, żeby średnica górnej części puszki odpowiadała mniej więcej średnicy górnej części doniczki (musi być jej równa albo większa).

 

Puszkę pomaluj kolorową farbą. Możesz ją dodatkowo ozdobić szarym lub kolorowym filcem. Wykorzystaj np. filcowe podkładki, które mają powycinane gotowe, transparentne wzory albo wytnij własne kształty – koła, serca, kwiaty, geometryczne kształty lub paski i poprzyklejaj je do osłonek. Wycinane elementy z filcu świetnie przykryją także wszelkie niedoskonałości domowej osłonki albo samej doniczki.

 

Osłonki na proste doniczki możesz także uszyć z kolorowego filcu. Potrzebny będzie wycięty obrys dna oraz materiał na ścianki. Elementy zszyj igłą i grubą nicią tak, aby ciasno przylegały do doniczki. Osłonkę możesz także przykleić do ścianek doniczki przy pomocy pistoletu na klej na gorąco.

 

Ciekawym i nieco rustykalnym wizualnie elementem ozdobnym jest kawałek beżowej liny sizalowej przyczepiony do osłonki. Jeśli wykonasz dwa równoległe otwory w puszce lub za pomocą wiertarki lub wiertarko-wkrętarki, będziesz mógł przewlec przez nie sznurek. W efekcie otrzymasz uchwyt, na którym powiesisz osłonkę z doniczką w wybranym miejscu

Czym pomalować i ozdobić doniczki balkonowe?

kolorowe zdobione doniczki na ścianie

 

A co, jeśli twoje doniczki są w dobrym stanie, ale wymagają małego liftingu? Zobacz nasze porady, jak poprawić ich wygląd.

Malowane doniczki

Malowanie to najbardziej efektywny sposób na odnowienie starych doniczek. Przy wyborze koloru wykorzystaj swoją kreatywność. Możesz postawić na klasyczną biel, delikatne pastele, barwy dobrane do kolorów kwiatów lub kolorową mozaikę. Nudny balkon urozmaicą rzędy barwnych doniczek, natomiast elegancki styl podkreślą złote i srebrne zdobienia.

 

Jeśli na balkonie hodujesz świeże zioła, koniecznie pomaluj ich doniczki farbą tablicową. Dzięki temu na ich powierzchni będziesz mógł napisać nazwy zasianych ziół. Farbę możesz wykorzystać także do malowania innych doniczek. Zaproś do pomocy swoje dziecko i razem narysujcie na nich kredą fantazyjne wzory. Farba tablicowa jest odporna na czyszczenie, dlatego łatwo usuniesz powstałe na doniczkach obrazki suchą lub mokrą szmatką bez obawy o stan powłoki malarskiej.

 

Przed malowaniem zwróć uwagę, z jakiego materiału wykonana jest doniczka. Najczęściej będzie to ceramika, do której przeznaczona jest specjalna farba. Jeśli jednak twoje doniczki są plastikowe, lepiej wybierz inną formę ich renowacji.

Doniczki z koronką i wstążkami

Nudne doniczki staną się ozdobą balkonu, kiedy przewiążesz je kolorowymi wstążkami lub koronką. Jeśli masz pod ręką większy kawałek ażurowego materiału, możesz owinąć nim doniczkę i zawiązać tasiemkę. Koronkowe i ażurowe ozdoby w połączeniu z innymi dekoracjami pomogą ci stworzyć na balkonie intymną i romantyczną atmosferę.

 

bratki w doniczce owiniętej materiałem

Dekoracje ze sznurka

Jeśli chcesz urządzić swój balkon w rustykalnym stylu i wprowadzić do niego ozdobne elementy prosto z domku na wsi, wykorzystaj kawałek sznurka do udekorowania swoich doniczek. Wystarczy, że całą zewnętrzną powierzchnię doniczki pokryjesz klejem, a następnie ciasno owiniesz ją sznurkiem. Pamiętaj, by mocno docisnąć go do doniczki. Nie bój się kolorów, które ożywią twój balkon. Wykorzystaj sznurki we wszystkich kolorach tęczy, w tym niebieskim, czerwonym i żółtym.

 

rustykalna doniczka owinięta sznurkiem

Podwieszane doniczki w kwietnikach

Jeśli masz mało estetyczne doniczki, możesz odciągnąć uwagę od ich wyglądu, umieszczając je w metalowych, ozdobnych kwietnikach podwieszanych pod sufitem. Taka ozdoba, charakterystyczna dla tarasów Prowansji, wprowadzi na twój balkon wakacyjny klimat.

 

metalowe podwieszane kwietniki

 

Metalowe klatki same w sobie są estetyczną dekoracją balkonu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by pomalować je na ulubiony kolor i zupełnie odmienić ich wygląd. Pamiętaj tylko, by użyć farby do metalu, a dla maksymalizacji efektu przed malowaniem pokryć klatkę impregnatem, który zwiększy przyczepność farby.

 

Efektowny wiszący kwietnik możesz także łatwo przygotować ze starej koszulki. Zobacz nasz krótki filmowy poradnik, jak to zrobić krok po kroku!

Pomysł na doniczki - zielona ściana z doniczek i palety

zielona ściana z palety i doniczek

 

Jeśli masz nieco większy balkon, pomyśl o zaaranżowaniu w nim zielonej ściany. Możesz łatwo wykonać ją z drewnianej palety lub kratki. Przytwierdź paletę i kratkę do ściany balkonu za pomocą wiertarki.

 

Palety mają dwa rzędy „nóg”, które po pionowym postawieniu palety tworzą naturalne półki dla twoich doniczek. W pozostałych przestrzeniach, w równych odległościach pozaczepiaj zestawy haków i zawieś na nich doniczki, np. za otwory w ich osłonkach. Taką samą metodę wykorzystaj przy montowaniu doniczek do kratki. Spróbuj także przymocować do kratek krótkie łańcuchy i na nich pozaczepiać swoje donice, by uzyskać efekt wiszących roślin na drewnianej kratce.

 

Na paletach i kratkach świetnie sprawdzą się pachnące zioła i ozdobne trawy. Świetnie wyglądają na nich także pnące się rośliny, które tworzą efekt spadającego wodospadu liści.

 donice przyczepione do drewnianej kratki

Dodano: 14-04-2020
Uaktualniono: 17-04-2020