Jak oszczędzać wodę w domu?

Opinii 2

woda spadająca na dłonie 

 

Kiedy spędzamy sporo czasu w domu i ogródku, zużycie wody wzrasta. Co zrobić, żeby zmniejszyć rachunki za wodę? Wystarczy trochę zmienić swoje nawyki, a także unowocześnić armaturę i wykonać drobne prace naprawcze.

 

Wiosna i lato to okres intensywnego zużycia wody zarówno w domu, jak i ogródku. Oszczędzanie jej jest korzystne nie tylko dla naszych portfeli, ale też dla środowiska. Aby znacząco zmniejszyć pobór wody, nie trzeba wprowadzać radykalnych zmian. Wystarczy zapamiętać kilka rad.

Skąd bierze się duże zużycie wody?

Średnio zużywamy 150 litrów wody dziennie. Myjąc ręce, biorąc prysznic czy podlewając ogródek, często nie przejmujemy się intensywnym strumieniem wody, którą marnujemy w dużych ilościach. Przykładowo, zakładając, że myjemy zęby przy odkręconej wodzie tylko przez 2 minuty, tracimy blisko 7 litrów wody.

 

Okazuje się również, że nie zastanawiamy się nad ewentualnym wykorzystaniem zużytej wody, którą bezmyślnie wylewamy do zlewu po wykonaniu wielu codziennych czynności. Zamiast tego, można ją użyć do np. mycia podłogi. Częste kąpiele w wypełnionej po brzegi wannie, długie prysznice, a także chociażby uruchamianie niepełnej zmywarki czy pralki, która nie jest zapełniona ubraniami należą do kolejnych błędów. Zazwyczaj, kiedy panuje wyjątkowa sytuacja, w której szczególnie powinniśmy zachowywać zasady higieny osobistej, troska o mniejsze zużycie wody schodzi na drugi plan.

 

Tymczasem możemy często myć ręce, nie wylewając przy tym wielu litrów do zlewu. Jak to zrobić?

Akcesoria, które oszczędzają wodę

Pierwszym krokiem do poczynienia oszczędności wody powinien być przegląd domowej armatury. Zlewy w łazience i kuchni, bateria prysznicowa lub wannowa – to przez nie każdego dnia wylewamy litry wody. Jednym z podstawowych rozwiązań jest zastosowanie perlatora do baterii. Ta niepozorna nakładka z sitkiem napowietrza wodę, przez co optycznie zwiększa się jej strumień. Nowy perlator może zmniejszyć zużycie wody w kranie nawet o 60%. Aby zachować jego efektywność, należy o nie dbać i systematycznie je czyścić. Można to zrobić domowymi sposobami, np. używając starej szczoteczki i wody z octem. Jeśli na powierzchni nagromadziło się więcej kamienia, warto użyć roztworu z sody oczyszczonej lub odkamieniacza.

 

bateria z perlatorem

 

Można także wymienić baterie na baterie z czujnikiem na podczerwień. Ich działanie efektywnie przyczynia się do oszczędzania wody. Zamiast tradycyjnych kurków, w baterii zamontowany jest czujnik, który uruchamia strumień tylko wtedy, gdy pod kranem znajdzie się dany obiekt – dłonie lub np. konewka, którą chcemy napełnić wodą. W ten sposób możemy znacząco wpłynąć na oszczędność wody w domu, a przy tym nie musimy tak naprawdę zmieniać naszych nawyków. O „zakręcaniu” wody na czas będzie pamiętać nasza bateria łazienkowa. Wymieniając baterie w domu, warto również wybrać model, który dodatkowo dba o naszą higienę. Do tego typu urządzeń należą baterie umywalkowe z długą głowicą, które z łatwością możemy uruchomić nie tylko dłonią, ale np. przedramieniem. Więcej o tym, jakie urządzenia wybrać, by oszczędzać wodę można dowiedzieć się z naszego artykułu.

 

Warto też zastanowić się nad możliwościami oszczędzania wody w ogrodzie, zwłaszcza w okresie suszy. To właśnie w ogrodzie wiosną i latem zużywa się jej szczególnie dużo. Najbardziej zaawansowanym systemem służącym do oszczędnego podlewania jest automatyka do nawadniania. Może to być nieskomplikowany programator zegarowy lub specjalistyczny sterownik nawadniania, dzięki któremu określimy miejsce, ilość wody i czas, w jakim będą podlewane rośliny. Jeśli jednak szukamy czegoś mniej skomplikowanego, możemy zainteresować się przede wszystkim pistoletami i zraszaczami, które lepiej i oszczędniej rozprowadzają wodę niż zwykły wąż ogrodowy. Do wyboru mamy wiele opcji regulacji strumienia. Przydają się też zraszacze powierzchniowe, które zapewniają równomierną ilość wody na trawniku czy w warzywniku. Zamiast wylewać wiele litrów wody podczas podlewania kwiatów, warto zainwestować w zbiornik na deszczówkę. Taka woda jest bardziej miękka niż kranówka, ma niskie pH i charakteryzuje się dużą czystością – jest więc najlepsza dla roślin. Więcej o zaletach wody deszczowej można przeczytać w naszym artykule, w którym wyjaśniamy, dlaczego warto zbierać deszczówkę.

 

padający deszcz

 

Nawyki, dzięki którym zaoszczędzimy wodę

Zaopatrzenie w akcesoria, dzięki którym zaoszczędzimy wodę, to ważny krok do zatroszczenia się o środowisko naturalne. Jednak nawet najnowocześniejsze baterie łazienkowe nie zastąpią dobrych nawyków, które powinniśmy przyswoić, żeby zmniejszyć zużycie wody. Oto kilka najważniejszych zasad.

 

 • Bierzmy prysznic, zamiast napełniać po brzegi wannę. Pełna wanna to około 150 litrów wody, podczas gdy w czasie pięciominutowego prysznica zużyjemy zaledwie połowę tej ilości.


 • Dajmy wodzie drugie życie – woda po kąpieli może posłużyć np. do mycia podłogi.


 • Zakręcajmy wodę podczas golenia czy mycia zębów – w ten sposób możemy zaoszczędzić nawet kilkanaście litrów podczas jednej wizyty w łazience.


 • mycie zębów szczoteczką ekologiczną

 • Uruchamiajmy tylko pełną pralkę i zmywarkę – dzięki temu zmniejszymy liczbę cykli ich pracy w tygodniu – warto wiedzieć, że nawet najkrótszy program zmywarki to około 15 litrów wody.


 • pełna załadowana zmywarka


 • Jeśli nie mamy zmywarki, warto w nią zainwestować – cykl pracy zmywarki to od 15 do 30 litrów wody, natomiast myjąc naczynia ręcznie, zużywamy od 50 do 80 litrów.


 • Wybierzmy baterie jednouchwytowe – są one znacznie oszczędniejsze niż tradycyjne baterie z dwoma kurkami.

 

Co możemy naprawić w domu, by oszczędzić wodę?

Czasem drobne naprawy potrafią przynieść duży efekt. Jakie zmiany warto wprowadzić w domu, by zaoszczędzić wodę?


 • Wymieńmy stare, przeciekające uszczelki w kranach. To oszczędność blisko 11 tysięcy litrów wody rocznie!


 • Naprawmy przeciekającą spłuczkę w toalecie. Przez jej nieszczelność możemy stracić ponad 200 litrów wody dziennie.


 • Sprawdźmy kondycję sprzętów pobierających wodę: pralki, zmywarki, lodówki. Przyczyną przeciekających sprzętów domowych mogą być nieszczelny elektrozawór, zapchany filtr czy uszkodzony wąż.

 

Oszczędzanie wody – najczęstsze pytania

Ile wody możemy zaoszczędzić? Korzystanie z akcesoriów oraz wypracowanie dobrych nawyków to nawet 60-70% mniej zużytej wody.

 

Czy perlator można zamontować do każdej baterii? Wśród obecnie produkowanych modeli, tak.

 

Czy zakup zmywarki jest opłacalny? Różnica w zużyciu wody w porównaniu z tradycyjnym myciem naczyń pod kranem jest wyraźna, oszczędzamy także czas.

 

Jak dobrać zraszacz powierzchniowy? Sprawdźmy wymiary trawnika, a następnie poszukajmy modelu, który obejmie całą powierzchnię z lekką nadwyżką.

 

Jakie baterie umywalkowe sprzyjają oszczędności wody? Jednouchwytowe lub z czujnikiem.

Dodano: 12-05-2020
Uaktualniono: 13-05-2020