Jak odnowić kaloryfer?

Opinii 0

kolorowy kaloryfer na ścianie

 

Kaloryfery zazwyczaj stanowią wyłącznie użytkowy element mieszkania. Najczęściej są to konwencjonalne stalowe grzejniki płytowe lub starsze żeliwne modele żeberkowe. Nie zwracamy na nie uwagi zanim nie zaczną wyglądem odstawać od reszty aranżacji. Jak odnowić lub czym zakryć stare kaloryfery i sprawić, aby stały się także elementem dekoracyjnym?

Stare jak nowe – jak pomalować stary kaloryfer?

Jeśli stary kaloryfer nie prezentuje się już zbyt atrakcyjnie, możemy pomyśleć o jego odmalowaniu. By pomalować grzejnik, będziemy potrzebować specjalnej farby termoodpornej. Tylko taki produkt nie zżółknie i nie zniszczy się pod wpływem wysokiej temperatury. Poza farbą, warto wyposażyć się również w:

 

Przed rozpoczęciem pracy trzeba zabezpieczyć ścianę i podłogę pod kaloryferem folią przyklejoną taśmą malarską. Najpierw należy oczyścić kaloryfer przez zmatowienie starej farby, by nowa warstwa lepiej kryła. Najłatwiej dokonać tego za pomocą papieru ściernego (w trudniej dostępnych miejscach) i klocka szlifierskiego lub pacy ściernej na większych powierzchniach. Grubsze zacieki starej farby można usunąć ściernicą szczotkową zamocowaną na wiertarce. Gdy kaloryfer będzie już oczyszczony, trzeba go odpylić suchą ścierką i przemyć benzyną ekstrakcyjną.

 

Grzejniki maluje się zwykłym płaskim pędzlem. W trudno dostępnych miejscach można użyć specjalnego pędzla przeznaczonego do kaloryferów – ma długą rączkę i lekko zagiętą końcówkę. Przed użyciem pędzli należy sprawdzić, czy nie gubią włosia. Zwykle farby do grzejników wymagają 2-3 warstw farby. Pamiętajmy, że odnawiając kaloryfer w sezonie grzewczym można do niego wpuścić gorącą wodę dopiero po 24 godzinach od pomalowania.

Minimalizm, czyli klasyczny biały kaloryfer

 klasyczny biały kaloryfer w jasnym pokoju

 

Dedykowane farby do grzejników są białe. Ten klasyczny kolor sprawdzi się we wnętrzach utrzymanych w duchu modnego dziś minimalizmu lub wtedy, kiedy nie planujemy zbytnio eksponować kaloryfera, znajdującego się na jasnej ścianie. W ten sposób wtapia się on w tło i znika, przyćmiony przez inne, ważniejsze dekoracje. Warto pamiętać, aby co jakiś czas go odświeżać malowaniem i często czyścić, aby zachować kolor czystej bieli.

Mocny akcent we wnętrzu – fuksja

 kaloryfer w kolorze fuksji

 

Kaloryfer można również pomalować na inny kolor niż biały. Kolorowe farby przeznaczone do grzejników są rzadko spotykane. Dlatego emulsję do kaloryferów trzeba barwić samemu poprzez dodanie i wymieszanie pigmentu. Innym rozwiązaniem będzie zastosowanie wytrzymałej farby ftalowej lub akrylowej do metalu. Producenci nie dają gwarancji za trwałość kolorów po malowaniu grzejnika ze względu na wysoką temperaturę podłoża. Warto więc poszukać farby o wysokiej odporności na ciepło. Trzeba również pamiętać, że farba inna niż biała nieznacznie zmniejsza moc grzejnika.

 

Mocny kolor grzejnika zdecydowanie odmieni wygląd całego pomieszczenia. To bardzo oryginalny akcent, który świetnie sprawdzi się w nowoczesnych wnętrzach. Warto pamiętać, by kolor kaloryfera pasował do ścian (był identyczny, w tej samej tonacji lub stanowił ciekawe kontrastowe zestawienie barw, jakie występują w aranżacji). Na jasnej ścianie ciekawie wyglądać będzie grzejnik w odcieniu ciemnego fioletu, fuksji. Przełamie monotonię, zwróci uwagę, będzie niczym nowoczesna rzeźba. Ten pomysł sprawdzi się w nowoczesnych aranżacjach oraz pomieszczeniach stylizowanych na loft.

Kaloryfer w kolorach tęczy w pokoju dziecka

kolorowy kaloryfer tęczowy 

Ciekawym pomysłem jest pomalowanie urządzenia na kilka kolorów – np. w kolorystyce tęczy (po jednym lub kilku żeberkach w jednym kolorze). Możemy wybrać intensywne lub pastelowe odcienie. Inspiracja ta pasować będzie do pokoju dziecka: zarówno kolorowego, jak i minimalistycznego, stanowiąc zabawne przełamanie dla stonowanych barw przewodnich.

Kaloryfer w kolorze ściany

 kaloryfer w kolorze ściany

 

Grzejniki można również pomalować na kolor podobny do ścian. Ciekawie wyglądać będą w szczególności mocne barwy, np. żółty, turkusowy, czerwony lub granatowy. W ten sposób grzejnik wyglądać będzie nie tylko elegancko, ale też niebanalnie. To uniwersalne rozwiązanie, które możemy dopasować do różnych aranżacji.

Loftowe wnętrze - kaloryfer na pierwszym planie

 kaloryfer w loftowym wnętrzu

 

We wnętrzach w stylu industrialnym i loftowym możemy pozwolić sobie na więcej, ponieważ grzejniki i rury instalacji grzewczej mogą jedynie podkreślić charakter aranżacji. Pomysły się o mocny kolor, np żółty, czerwony, niebieski lub postawmy na matową czerń, czy srebro i złoto.

Maskownice, czyli sposób na ukrycie grzejnika

maskownica na kaloryfer

 

Jeśli farba jest w bardzo złym stanie, a sam kaloryfer nam się nie podoba, można go zasłonić maskownicą. To najprostszy i najszybszy sposób na modny wygląd starego grzejnika. Dostępne są zarówno nowoczesne, jak i stylizowane na retro zabudowy, jednak zwykle pasują one raczej do klasycznych wnętrz. Mogą być wykonane zarówno ze stali lub innych metali lub z płyt drewnopochodnych. Decydując się na takie rozwiązanie, warto pamiętać, że osłona grzejnika powoduje utratę ciepła w pomieszczeniu.

Dodano: 17-06-2020
Uaktualniono: 13-08-2020